17 Temmuz 2017 Pazartesi

Bitkisel Beslenme ile Temizlenme


Bitkilerin insan yaşamında ne kadar önemli olduğu tartışmasız bir gerçektir. Bundan kaynaklı size bu yazımızda bitkisel beslenme ile temizlenmeyi aktaracağız. Yazımızın yararlı olmasını umarak iyi okumalar dileriz. 


Bitkisel Beslenme ve Bağırsak Detoksu 


Bitkisel  beslenme genel sağlık açısından oldukça önemlidir.   İnsanların fazlasıyla pişmiş gıda tüketmesi bağırsaklarını zorlamaktadır. Özellikle sindirim sisteminin sağlığı açısından bitkisel gıdaların tüketimi son derece önemlidir. 

Bitkisel Beslenmenin Önemi   • Bitkisel beslenmeye özen göstermeyen insanların sindirimlerinde sıkıntılar oluşmaktadır.  Sebze suları temizleyici, meyve suları besleyicidir. Bunu asla unutmayalım. En uygun sebze suyu karışımı havuç, ıspanak ve kırmızı pancardır. Bu su kalın bağırsak ve ince bağırsak içindeki kasları ve sinirleri besler, güçlendirir ve yeniler.Eğer bu malzemeler bir arada bulunamazsa her gün sadece havuç suyu veya o mevsimde bulunabilen sebzelerin suları içilebilir. Kalın bağırsağa normal peristaltik hareketini kazandırmak için öğle ve akşam yemek menüsüne yeterli miktarda sebze, meyve, kabuklu bulgur gibi lif bakımından zengin besinler eklemek gerekir. Bu gıdalar aynı zamanda kalın bağırsağın hareket fonksiyonunu yükseltmektedir. Lif yapılı besinler sindirim esnasında gelen safrayı yapılarına alarak emerler.
  • Bitkisel bazlı bir diyet yaşayan çoğu insan, potasyum açısından zengin gıdaların daha fazla alımından dolayı otomatik olarak daha düşük tansiyona sahiptir. Potasyum , stres ve anksiyeteye yol açan düşük kan basıncına yardımcı olur . Tüm tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler, tohumlar ve tüm meyve ve sebzelerin çoğu, yüksek miktarda potasyum ve B6 vitamini içerir (aynı zamanda daha düşük kan basıncına yardımcı olur). Et ve çoğu tüm hayvansal gıdalar az miktarda potasyum içerir ve aslında tansiyonu ve kolesterolü artırır. 
  • Düşük kolesterolden bahsetmişken, bitki bazlı gıdaları kucaklamaktan alacağınız en önemli avantajlardan biridir. Çoğu insan bitkilerin  kolesterol içermediğini, hatta hindistan cevizi ve kakao gibi doymuş yağ kaynaklar içerdiğini bilmez. Sebze, meyve, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi bitki besinleri aslında kolesterol ve kalp hastalıkları oranlarını düşürebilir.  
  • Yüksek kan şekeri ile savaşmanın bir numaralı yolu daha fazla lif tüketmektir. Bitkisel kaynaklar kan akışındaki şekerin emilimini yavaşlatır ve sonuç olarak gün boyu açlığınızı bastırmaya yardımcı olabilir, strese neden olan kortizol seviyenizi dengelemeye de yardımcı olarak iştah kapanmasını sağlar.  
  • Düşük yağlı, bütün gıdalar bitki bazlı diyet, kanser risklerinden kaçınmak için şansınızı artırmanın bir numaralı yoludur (tabii ki sigara ve alkolden de kaçınmak sureti ile).  
  • Eğer tüm gıdaları tüketiyorsanız, bitki bazlı diyet (özellikle yağ ve işlenmiş şekerlerde düşük olan), kilo vereceksiniz. Pişmiş yiyecekler besin emilimine yardımcı olsa da , çiğ, temiz tüm gıdalarda yüksek bir besin değerinin yanı sıra tok kalmanıza yardımcı olur , kilo kaybetme şansınızı artırabilir .  Sağlıklı beslenme ve zayıflama ile ilgili ayrıca aşağıdaki yazılarımıza da bakabilir farklı fikirler elde edebilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...