5 Ekim 2017 Perşembe

Besin Zehirlenmeleri Nelerdir?


Besin zehirlenmesi kimi zaman ufak tefek rahatsızlıklar ile atlatılsa da- kusma gibi-  bazen ölümcül vakalara yol açmaktadır. Bu yazımızda besin zehirlenmesi nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca yazımızda besin zehirlenmesi belirtilerinden ve besin zehirlenmesinde ilk yardımın nasıl yapılması gerektiğini de aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Besin Zehirlenmesi

Besin zehirlenmesi herhangi bir gıda tüketimi sonrası enfeksiyon veya intoksikasyon  kapılması sonucu oluşan durumudur. Bakteri veya bakteri salgıları (toksinleri ) ile oluşan zehirlenmelerdir. Bulantı-kusma, kramp şeklinde karın ağrısı ve ishal (diyare) ile seyrederler. Besin zehirlenmesi bir çok sebepten kaynaklı oluşabilmektedir. 

Besin Zehirlenmesi Nedenleri

Salmonella Zehirlenmesi: Kontamine (enfeksiyonla bulaşmış) et, süt ve yumurta tüketimi sonucu gerçekleşen zehirlenme olayıdır.  Yendikten 12-24 saat sonra ani bulantı-kusma, karın ağrısı, ishal ile kendini gösterir.

Tedavi: Herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. 2-3 günde kendiliğinden geçer. Antibiyotik kullanımı uygun değildir. Aşırı ishal ve kusmaya bağlı olarak dehidratasyon gelişmişse içecek şeyler verilerek kaybedilen sıvı yerine konur. Yemek hazırlanırken kapların temiz olmasına dikkat edilir ve iyi pişirilirse salmonella enfeksiyonu önlenebilir.

Stafilokok Zehirlenmesi:En sık rastlanan besin zehirlenmesidir. Karbonhidratlı, sütlü ve şekerli yiyeceklerin yenilmesi sonucu ortaya çıkan besin zehirlenmesidir. Örneğin: muhallebi, dondurma, mayonez gibi ürünlerin tüketiminden sonra gerçekleşir. Yendikten  2-6 saat sonra bulantı-kusma ile kendini gösterir (ishal nadiren görülür).

Tedavi: Herhangi bir tedavisi yoktur. 4-6 saatte kendiliğinden geçer. Önlenebilmesi için; özellikle sütlü tatlılar ve kaynatılmadan pişirilen yemekler hazırlandıktan sonra uzun süre, fırında veya ısıtma tepsilerinde bekletilmemelidir.

Clostridium Perfringenes Zehirlenmesi: Yiyecekler oda sıcaklığında tutulmasından ve bakteri üremesinden kaynaklı ortaya çıkan besin zehirlenmesidir. Veya mikroorganizmanın bulaştığı balıklarla hastalık ortaya çıkar. Yendikten 8-10 saat sonra bulantı, karında kramp şeklinde ağrı ve ishal ile kendini gösterir.

Tedavi: 24 saate kadar kendiliğinden iyileşir.

Dehidratasyon: Hastaya bol miktarda sıvı tüketimi  yaptırılır ve bu arada tuz ve elektrolit kaybını yerine koymak için de bir bardak suya bir miktar tuz ve yemek karbonatı konarak içirilir. Ya da bu amaçla kola, tuzlu ayran, meyve suları, maden suyu içirilebilir. Mümkün olduğunca tüm sıvı kaybı bu içeceklerle karşılanmayıp suyla desteklenmelidir.

İyi yıkanmamış, yemek kalıntısı kalmış kaplar genellikle besin zehirlenmesine yol açan en önemli faktördür. Bundan kaynaklı dikkat edilmelidir. 

Clostridium Botulinum Zehirlenmesi: Genelllikle iyi konservelenmemiş yiyeceklerin yenilmesi sonucu görülen en tehlikeli (hatta ölümcül) olan besin zehirlenmesidir. Yenildikten 24 saat sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. İshal görülmez, kabızlık (konstipasyon) olabilir. Botulismusta, sinirlerden kaslara giden uyarılar engellenmekte ve bunun sonucunda şiddetli halsizlik, paralizi (kuvvet kaybı) ve ölüm görülebilmektedir.

Besin Zehirlenmesi Belirtileri 

  • Ağızda ve boğaz da kuruma ve ağrı oluşmaktadır. 
  • Kişi gözlerini odaklamada zorluk çekmektedir. Bulanık görebilmektedir veya çift görür.
  • Bitkinlik, yutma ve konuşma güçlüğü görülür. 
  • Halsizlik veya kuvvet kaybı vardır. 
  • Göz hareketlerinde kısıtlılık, göz bebeklerinde genişleme meydana gelir. 
  • Solunum kaslarında paralizi, solunum güçlüğü meydana gelmektedir. 
  • Konuşamama, başın ön kısmında hissedilen baş ağrısı vuku bulmaktadır. 

Besin Zehirlenmesine İlk Yardım 

ABC kontrol edilir ve  devamlılığı sağlanır. Olanak varsa oksijen verilir. Eğer hastanın solunumu durmuş ise hemen suni solunum yapılmalıdır. Acilen hastaneye götürülmelidir. Mutlaka antitoksin yapılması gerekir.

Dehidratasyon: Aşırı kusma ve ishal sonucu, vücuttan fazla miktarda sıvı ve elektrolit kaybı olur. Buna bağlı olarak cilt, dudaklar ve dil kurur. Cildin kuruluğunu anlamak üzere el üzerindeki deri, baş parmak ve işaret parmağı arasında tutulur, bırakıldığında deri hemen eski halini alıyorsa o zaman sorun yoktur, eğer eski halini alma süresi uzuyorsa, o zaman fazla miktarda sıvı kaybı vardır ve hemen tedavi edilmezse hipovolemik şok gelişebilir. Bundan kaynaklı hastaya sıvı takviyesi yapılmalı ve acilen hastaneye gidilmelidir.


Eğer ilk yardım bilmiyorsanız mutlaka acil servise başvurmanız gerekmektedir. Acil şifalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...