16 Temmuz 2017 Pazar

Becker Nevüz Nedir?


Blog okurları için hazırladığımız bu yazımızda sizlere becker nevüs nedir, becker nevüzün nedenleri ve  becker nevüz tedavisini aktaracağız. Rahatsızlıktan şikayeti olan kişilere ön bilgi için hazırladığımız bu yazının yararlı olmasını umuyoruz. İyi okumalar dileriz. 


Becker NevüzBecker nevüz çoğunlukla erkeklerde görülen geç başlangıçlı bir çeşit bendir. Becker melanosisi olarak da bilinir.  Ben olarak da bilinen becker nevüz derinin üst katmanında yani epidermiste meydana gelmektedir. Melanosit denen pigment hücreleri  ve kıl köklerinin aşırı gelişimi sonucu meydana gelmektedir. Çocuklukta veya gençlikte, omuzlarda ve gövdenin üst bölgesinde meydana gelen bu durum ender olarak başka bölgelerde de meydana gelmektedir. 

Becker Nevüz Nedeni 


Henüz tanımlanamamakla birlikte bir gen defekti sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan testesteron denen erkeklik hormonunun dengesizliğinden kaynaklı meydana gelmektedir. Becker nevüz vücudun tek tarafında göğüste, kollarda veya omuzlarda geniş bir kahverengi leke olarak meydana gelir.  Ergenlik döneminden sonra daha koyu, kıllı bir hal alır. Bazen üzerinde sivilce(akne) oluşumu görülmektedir. 

Becker Nevüz Sendromu 


Ender olarak diğer doğum lekelerinde olduğu gibi aynı embriyonik hücre tipi olan ektodermden oluşan alttaki dokularda bazı bozukluklar olabilir. Bu durum Becker nevüz sendromu olarak bilinir. Bu sendromda aşağıdaki anomaliler bulunur:

  • Düz kas hamartomu (nevüsün altındaki düz kasların aşırı gelişimi)
  • Altta yatan meme, pektoral kas, yağ dokusu, kollar , göğüs duvarı ve omurgada gelişme geriliği
  • Böbrek üstü bezi, kollar, bacaklar, el ve ayak parmakları ve scrotumda aşırı gelişim

Becker Nevüz Tedavisi


Hastalığın bilinen ve etkili olan bir tedavisi bulunmamaktadır.  Güneşten korumak alanın daha az belirgin olmasına olanak sağlayabilmektedir.Eğer üzerinde fazla kıl oluşumu varsa lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir. Ayrıca kahverengi renkte pigmentlaserleri ile azaltılabilir, fakat genellikle etkili değildir veya lekeyi daha belirgin hale getirebilir. Becker nevüs sivilce ile birlikte olduğunda klasik sivilce tedavisi yapılır, şiddetli olgularda isotretinoin kullanılır.

Becker Nevüz Üzerine Dövme Yapılabilir Mi?

Becker nevüz üzerine dövme yapanlar vardır. Ve bu durum bir çok kişi tarafından lekeyi kapatmak için ideal bir yöntemdir. Fakat her koşulda doktora danışmadan dövme yapılmaması gerekmektedir. Kanser gibi tehlikeleri de ortaya çıkarma riski bulunmaktadır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...