4 Ekim 2017 Çarşamba

Baş Dönmesi Belirti ve Nedenleri


Yaz mevsimlerindeki aylarda sıcak hava koşullarının da etkisiyle baş dönmesi durumuyla karşı karşıya kalınabiliyor.Baş dönmesi  özellikle yorgun olunan dönemlerde rahatsızlık yaratabilmektedir. Hastalar baş dönmesinin etrafımda her şey dönüyor, yer altımdan kayıyor  gibi sözcüklerle anlatırlar. Baş dönmesine hemen her zaman eşlik eden bulantı, kusma, yürümede zorluk eşlik eder. Uzmanlar baş dönmesi  hakkında şu bilgileri vermektedirler. Baş dönmesine bağlı nedenler arasında kulağa bağlı nedenlerden kaynaklı olmaktadır. Kulakta var olan sıkıntılar  örneğin meniere hastalığı ;  işitme kaybı, kulakta çınlama, dolgunluk hissi ve baş dönmesi atakları ile vuku bulmaktadır. İç kulaktaki sıvıların dengesizliğinden kaynaklanır. Kulağın akıntılı kronik hastalıkları, işitme kaybından kaynaklı  kulak hastalıkları, viral bir enfeksiyon sonrası denge sinirinin etkilenmesine bağlı kulak hastalıkları,damar tıkanıklığı yaşayan insanlarda oluşan iç kulağa daha az kan gitme durumu, bazen hiç bir sebebe bağlı olmaksızın iç kulakta ki zarların yırtılmasına bağlı baş dönmesi atakları oluşabilir.Diğer yandan travma durumundan kaynaklı baş dönmesi görülebilir veya nörolojik hastalıklarda baş dönmesine neden olabilir.Ayrıca kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalığı, kalp krizi, diyabet, tiroyid bezi hastalıkları, kansızlık, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, posture bağlı düşük tansiyon, ileri kalp ritim bozuklukları, ani ve şiddetli su kaybı (ishal, kusma) gibi dahili hastalıklar da baş dönmesine neden olabilir.Psikolojik rahatsızlıklar da baş dönmesine neden olabilmektedir.

Baş Dönmesi Sebepleri : Vertigo 


Nörolojik Kökenli Vertigo : Bu tür baş dönmesi bazı epilepsi (sara hastalığı) türlerinde nadir de olsa görülür. Beynin Cerebellum denen kısmının hasarlarında; baş dönmesi görülür. Nörolojik kökenli baş dönmelerinde, baş dönmesine eşlik eden başka semptomlarda vardır.

Meniere Hastalığı : Tekrarlayan baş dönmesi atakları, kulak çınlaması ve zaman içerisinde tekrarlayan ataklarla yerleşen sağırlık durumu mevcuttur. Tipik bir atakta; ani başlayan birkaç dakika ile saatler arasında süren baş dönmesi ve değişen şiddette kusma bulunur. Kulakta çınlama durumu görülür. Atak sıklığı hastadan hastaya farklılık gösterir.

Pozisyonel Vertigo : Başın ani pozisyon değiştirmesine, gövde uyum sağlayamaz ve yataktan kalkma; başın çevrilmesi v.b. sebeplerle baş dönmesi atakları ortaya çıkar. Ataklar, genelde bir dakikadan az sürer. İşitme ve çınlama baş dönmesine eşlik etmez. Bazen yaşlılarda bu tür baş dönmesi; birkaç saniye sürer ve yıllarca devam eder.


Vestibüler Nörinit : Sıklıkla tek bir baş dönmesi atağı ile beliren selim bir tablodur. Bu türde de, çınlama ve sağırlık yoktur. Hastalar genelde yetişkin bireylerden oluşur. Hastaların hemen hemen hepsi, birkaç hafta önce geçirilmiş üst solunum yolu (grip vs..) enfeksiyonu bilgisini verirler. Bu baş dönmesinin sebebi , tam ispatlanmamış olsa da virüs denen bir mikrop türü sorumlu tutulmaktadır. Vertigo atağı ve kusma Günler içinde şiddetini azaltarak geçer. Ani hareketle başlayan fenalık hissi ise, haftalarca kalabilir.


Baş dönmesi ile başvuran hastayı, doktor iyice dinlemeli, detaylı bir muayene ile düşündüğü baş dönmesi türünü, hastaya yaptırdığı tetkiklerle doğrulamalıdır. Bu tetkikler, baş dönmesinin türü doğru tespit edildikten sonra baş dönmesine neden olan bir etken varsa, bunun tedavisi yapılmalıdır. Hastalıkla ilgili; hasta ve hasta yakınına bilgi verilmeli ve baş dönmesinin tedavisi düzenlendikten sonra hastanın tekrardan hekim ile ilişki kurulması önerilmelidir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...