23 Temmuz 2017 Pazar

Bağışıklık Sistemi Nedir?


Blog okurlarımız için hazırladığımız bu yazımızda sizlere bağışıklık sistemi  nedir, bağışıklık sistemin görevleri nelerdir ve bağışıklık sistemi organlarını aktaracağız. İyi okumalar.

Bağışıklık Sistemi Nedir


Vücudumuz salgın hastalıkların yarattığı bakteriler ve virüslerin etkisi altındadır. Ayrıca genel yaşamımızda da bu bakteri ve virüsler çoğu ortamda bulunmaktadır. Genellikle bunlar ağızdan, solunum yollarından kalın bağırsaktan ve idrar yollarından gelir. Kimi zaman gözden de girebilir. Derinin normal olarak koruyucu özelliği sebebi ile bakterilerin deriden girebilmeleri zordur. Ancak derideki çatlak ve yaralar da bakterilerin girmesine neden olabilir. Bu bakterilerin büyük çoğunluğu hastalık yapabilecek yeterlik ve nitelikte olmasına rağmen vücudumuzdaki bazı koruyucu mekanizmalar bunların hastalık yapmalarını önler.

Bağışıklık Sistemi İşleyişi 

Akyuvar denilen hücrelerimiz vücudumuzun adeta gezici koruma ekiplerini meydana getirirler. Bunlar değişik isimler alırlar. Granülosit, monosit ve lenfositlerin bir kısmı kemik iliğinde yapılırken bir kısım lenfositlerle plazma hücreleri akkan dokusunda yapılırlar.  Bunlar gerekli oldukları zaman kan ile vücudumuzun diğer yerlerine doğru tanışmaktadırlar. 6 farklı akkan hücresine ek olarak bir de kemik iliğinde bulunan ve büyük çekirdeği sebebi ile megakaryosit adını alan akkan hücreleri vardır. Megakaryositlerin parçalan trombosit adıyla kanda bulunur ve bunlar pıhtılaşma olayında görev alırlar. Yetişkinin kanında mm3′te 7000 civarında akkan hücresi bulunur. Bunlardan % 62.0’si polimorfonüklear lökosit, % 2.3′ü polimorfonüklear eozinofil, % 0.4′ü polimorfo nüklear bazofıl % 5.3′ü bazofil ve % 30.0′u ise lenfosittir. Polimorfonüklear sözü çekirdeklerinin çok şekilli olmasını anlatabilmek için kullanılan bir terimdir.

Akkan hücrelerinin gelişimi ve çoğalabilmeleri için gerekli temel maddeler vücudun diğer hücrelerininkinden farklı değildir. B grubu vitaminlerden folik asit eksikliği de alyuvarlar gibi akyuvarların hasar görmesine neden  olan çalışmalarını sekteye uğratan bir durumdur. 

Akyuvarlar damar duvarından geçebilirler, amipsi hareketle yer değiştirebilirler, bazı kimyasal faktörlerin etkisi ile hareketlenirler, yabana cisimleri fagosite edebilme özelliğine sahiptirler. İçlerindeki yabancı maddeleri özel bazı enzimlerle sindirerek ortadan kaldırırlar.

Akyuvarların yanı sıra hareketsiz ve retiküloendotelyal sistem hücreleri dediğimiz hücrelerde dokularda, kan ve akkan damarlarının iç zarlarında yer almışlardır.  Bunlarda vücudumuzu korumak adına görev yapmaktadırlar.  Bunlar arasında doku makrofajlarını ve hareketsiz lenfositleri sayabiliriz.

Bağışıklığı Sağlayan Organlar ve Görevleri


Gözyaşı Bezi: Gözyaşı salgılayarak toz, kir ve yabancı maddeler karşı gözü yıkar.
Tükürük Bezleri: Tükürük üreterek mikroplara karşı direnir ve onları uzaklaştırır.
Burun – Boğaz: Yapışkan mukus sıvısı üreterek yabancı maddeleri tutar.
Mide: Asit üreterek besinlerle giren birçok mikrobu bağırsaklara ulaşmadan yok eder.
Deri: Birçok hastalık mikrobunun vücuda girişini engeller.
Lenf Düğümleri: Yabancı maddeleri süzer ve içindeki akyuvarlar sayesinde onları yok eder.(kaynak: http://www.canfezasezgin.com/Home/Icerik/Bagisiklik-Sistemi-Nedir-777)


 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...