18 Temmuz 2017 Salı

Badem Yağı ve Yararları


Bitkisel yağlar hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Badem yağı da bitkisel yağlar arasında en etkili olan yağlardan bir tanesidir. Bu yazımızda badem yağının faydalarına ve badem yağının özelliklerine değineceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Badem YağıYüzyıllardır insanlar tarafından kullanılan badem yağı yararları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Cilt ve saç bakımında kullanılan badem yağının diğer bir çok faydası da aşağıda ayrıntılı olarak ele alınmıştır. 

Badem Yağı Yararları


  • Badem yağı E vitamini açısından oldukça zengin ve yararlı bir yağdır. Badem yağı iki türlüdür bunlar tatlı badem yağı ve acı badem yağıdır. Kozmetikte ve cilt bakımında kullandığımız badem yağı tatlı badem yağıdır. Badem yağı vitamin açısından zengin olmasının yanında fındık yağından daha yoğun oranda protein vardır.
  • Badem çekirdeği yağı hiçbir kimyasal çözüm kullanmadan soğuk pres yoluyla elde edilir. Bu metot badem çekirdeği ezilerek içerisindeki yağ alınır. Badem yağının yararlarından en fazla verim için kaliteli badem yağı kullanılmalıdır.
  • Badem yağı kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Sindirim sistemini düzenler ve bağışıklık sistemini korumaktadır. 
  • Badem yağı cilt sağlığında ve saç sağlığında oldukça etkilidir.Saç derisindeki sedef sorununu çözer ve cildin kurumasının önüne geçer. 


Kaliteli Badem Yağı


Kaliteli badem yağı  en doğal olan badem yağıdır ve içeriğinde katkı maddesi bulunmaması gerekmektedir.  Saç, bıyık, sakal, vb. alanlarda içeriğindeki yağ asitlerinden dolayı besleyici olarak kullanılır. Bu özelliğinden dolayı özellikle saç ve tırnak bakımında etkili bir yağdır.

Badem Yağı Özellikeri


Kuru ve çatlak ciltler için yumuşatıcı bir özelliğinin olmasının yanısıra pürüzlerini giderir. Ayrıca saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliği sahiptir. Kaşları yanan ya da bir şekilde dökülmüş kişilerin periyodik olarak kaşlarına badem yağı sürmesi çok başarılı sonuçlar verir. Özellikle karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak cilt bakımında badem yağı kullanılmaktadır. Ayrıca içerdiği E vitamini ve antitoksidan yapısı ile badem yağı cildi zararlı etkilerden korumaktadır.

Bitkisel yağlar hakkında daha fazla bilgi almak adına genel bir yazımız olan bitkisel yağlara kısaca değinene Bitkisel Yağlar başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...