5 Ekim 2017 Perşembe

B5 Vitaminiyle Saç Bakımı


Saç bakımında kullanılan B5 vitamini saçların uzamasını da katkı sağlamaktadır. Bu yanı ile B5 vitamini  saç dökülmesine karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca boyalı ve yıpranmış saçlara B5 vitamini ile bakım yapmak sorunların giderilmesi açısından önemlidir. Bu yazımızda sizlere yukarıdaki konular ile ilgili bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Saç Bakımı ve Saç Uzatmada B5 Vitamini

Saç bakımı saç köklerinden ve saç derisinden başlar. Saç tellerinin dokusu ne kadar iyi, ne kadar parlak olursa olsun saç köklerine gereken özeni göstermezseniz saçlarınız bir süre sonra zayıf ve mat bir hal alacaktır. Saç köklerini güçlendirmek için yapmanız gereken 3 şey vardır; bunlardan ilki saç derisini temiz tutarak bakteri, fazla yağ oluşumunu engellemek, ikincisi düzenli masaj yaparak kan dolaşımını arttırmak ve saç derisi hücrelerini harekete geçirmek, sonuncusu ise doğal yağlarla saç dersinin kurumasını engellemek ve kepek oluşumunun önüne geçmek. Bu 3 temel kuralı uygularsanız saç köklerini güçlendirip, cilt hastalıklarına ve kepeğe karşı koruma sağlamış olursunuz.

B5 vitamini en çok saç bakımında kullanılması tavsiye edilen bir vitamindir. Saç, sakal, bıyık, kirpik, kaş gibi kıl köklerine faydalı olmasıyla bilinmektedir. Saçlarda ise kuru yıpranmış saçların onarımında çok etkili bir vitamindir.

Boyalı Yıpranmış Saç Bakımında B5 Vitamini


Şehir şebeke sularında bulunan kireç ve klora bağlı yaşanan olumsuzluklar, havadaki azot ve stere bağlı gelişen durumların yanında birde saçın kimyasal işlemlere tabi tutulması saç dökülmelerine neden olmaktadır.  B5 vitamini bulunmaz bir saç bakım onarıcısıdır ve saç dökülmelerine karşı koruma sağlamaktadır. Belirtmek gerekir ki eğer saç dökülme nedeni genetik ise hiç bir vitamin saç dökülmesini engellemez. Fakat eğer yukarıdaki sebeplerle beraber vitamin ve mineral eksikliğinde kaynaklı saç dökülmesi  yaşıyorsanız B5 vitamini tam da size göredir. Saçınızı oluşturan keratinel tabakada saç boyası ve açıcılar yüzünden hasarlar oluşur b5 vitamini yani d-panthenol bu zararı onarır.

Genelde sıvı keratin ve e vitamini ile birlikte karıştırılarak saça uygulanır. Özellikle saçtaki yıpranmaya çok iyi gelir. Saç yanması gibi bir sorunla karşı karşıya iseniz sıvı keratin , e vitamini ve b5 vitamini üçlüsünü muhakkak kullanın.

B5 Vitamini Saç Uzatma

Vitaminlerin saça faydaları husunda birçok şey söylenebilir ancak unutulmaması gereken bu vitaminlerin saf formlarının tek başına kullanılamayacağı ve diğer bazı vitaminlerle beraber kür yada bakım toniği olarak kullanılması gerektiğidir.

Saç uzatmak için kullanılacak ana teknik vitamin ve mineral bakımıdır. Saç derinize yapacağınız vitamin ve mineral bakımıyla saç köklerinizin daha güçlenmesini ve saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına katkıda bulunursunuz . Bunun için bir sulu çözelti hazırlayabilirsiniz.
  • 1 yemek kaşığı su
  • Çeyrek çay kaşığı ascorbic acid (c vitamini)
  • Çeyrek çay kaşığı b5 vitamini ( d-panthenol)
  • Çeyrek çay kaşığı niacinamid (b3 vitamini)
  • Çeyrek çay kaşığı biosulfur (suda çözünebilen kükürt)
Saç uzatmada kullanacağınız bu sulu çözeltiyi bir cam tabakta hazırlayıp saç diplerinize iyice yedirmelisiniz. Çözeltinin günlük hazırlanması gerekmektedir. Çünkü  c vitamini çabuk bozunan bir yapıya sahiptir. Saçlarınızın daha hızlı uzaması için kükürt, çinko oksit, b3 vitamini, c vitamini, e vitamini ile birlikte b5 vitamini kullanırsanız, saçlarınızın uzama hızına katkı sağlamanın yanı sıra saçlarınızın sağlıklı bir gelişim yaşamasını sağlarsınız. Ayrıca panthenol saç tellerini de onaran bir vitamindir. Yani saçlardaki hasarı da önleyen bir yapıya sahiptir. Zaten bir çok şampuan ve saç bakım ürününün içerisine bu yüzden eklenir.

Saç Dökülmesine Karşı B5 Vitamini

Dökülen saçların en büyük sebepleri arasında vitamin eksikliği de bulunmaktadır. Bundan kaynaklı B5 vitamini oldukça yararlı bir vitamindir ve saç dökülmesine karşı koruma sağlamaktadır.  Kadınlar bepanten kremin tüylenme yaptığını çok konuşurlar bunun neden bu kremin içeriğinde %6 oranında b5 vitamini bulunur bu yüzden b5 vitamininin kıl köklerini besleyici etki gösterdiğini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, saçlarınızı uzatmak, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için yapmanız gereken şey, saçınızı zararlı kimyasallardan uzak tutmak ve gerekli vitamin mineral bakımını yapmaktur. Kaliteli saç bakım ürünleri kullanarak, saç derinizi ve saçlarınızı nemli tutmak çok önemlidir. Bu noktada B5 vitaminin faydalarıını gözardı etmeden pratik uygulamaları periyodik olarak yapmakta fayda vardır.

Özellikle saç dökülmesine karşı etkili olan biberiye yağı hakkında bilgi almak için Biberiye Yağı ile Saç Bakımı yazımızı da okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...