8 Temmuz 2017 Cumartesi

B3 Vitamini Saç Bakımı


B3 vitamini saç bakımı; saç uzatma ,yağlı saçlara bakım ve  B3 vitamini ile saç sorunlarına; seboreik dermatit, sedef 'e karşı çözüm üretmek için hazırlanan yazımızın sizler için yararlı olacağını umuyoruz. 


Saç Bakımında B3 VitaminiB3 vitamini cilt bakımı kadar saç bakımında da kullanılan bir vitamindir. Suda çözünebilen bir vitamin olan Niyasin, kan damarlarını genişletip, saç derisinde kan dolaşımını arttırır ve saç derisinde hücre yenilemesi sağlar.  Niyasin saç uzamasını sağlarken saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilen saç derisinde kolesterolün birikmesini engelleyici etkisi vardır.

Özellikle saç derisi problemlerinde b3 vitamini önemli görevler üstlenmektedir. Saç yağlanması, seboreik dermatit, sedef gibi problemlere saç dökülmesine karşı  ve saç uzatmak için kullanılır.

Saç zayıflamasına karşı koruyucu Niyasin vücudun enerji üretimi için önemlidir. Kan damarları ve kılcal damarların genişlemesini sağlar ve saç derisi de dahil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımının artmasına katkıda bulunur. Bu artış sayesinde saç büyüme hızı artarken saç incelmesinde azalma görülür .B3 Vitamini ile Saç Dökülmesine Çözüm
Saç dökülmesinin önemli nedenleri arasında vitamin ve mineral eksikliği bulunmaktadır. Bundan kaynaklı saç bakımında vitamin ve mineral takviyesi oldukça önemlidir. Saç dökülmesine karşı b3 vitamini oldukça faydalıdır.

Saç deriniz için iki ayrı karışım hazırlayıp kullanabilirsiniz. Bu karışmlardan sulu olanı için 200 ml lavanta suyu, 10 ml keratin, 10 ml argireline, 10 ml b5 vitamini, 10 gr b3 vitamini, 10 gr çinko oksit ve 20 ml %20 laktik asiti çözün bu toniği saç derisine sürün. Ayrı bir kapta 60 ml hint yağı, 30 ml çörek otu yağı, 10 ml e vitamini, 10 ml a vitaminli yağ, 10 ml c vitaminli yağ karıştırıp sulu çözeltiden sonra üzerine sürünüz. Oldukça besleyici bir vitamin ve protein bakımı yapmış olursunuz.

B3 Vitamini ile Saç Uzatma


Saç bakımı saç köklerinden ve doğal olarak saç dersinden başlamaktadır. B3 vitamini saç derisi de dahil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımının arttırarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur, saç büyüme hızını arttırarak saçın incelmesini engeller.

Saçın hızlı uzaması için vitaminler önemli rol oynar. B3 vitamini yani niyasin sağlıklı saç uzaması için gerekli bir vitamindir.  Bir yemek kaşığı suya yarım çay kaşığı b3 vitamini, yarım çay kaşığı b5 vitamini, yarım çay kaşığı kükürt, yarım çay kaşığı c vitamini, yarım çay kaşığı a vitaminli yağ, yarım çay kaşığı çinko oksit, yarım çay kaşığı e vitamini, yarım çay kaşığı hint yağı karışımını saç diplerine sürüp 5 dakika sonra duş almanız yeterli gelir, saçlarınız daha hızlı uzar.

B3 Vitamini ile Seboreik Dermatite Çözüm 


Seboreik dermatit ciddi bir  saç derisi sorunudur. Seboreik dermatit de B3 vitamini  iyileştirici önemli sonuçlar vermektedir. Saç derisi hastalığı olan seboreik dermatit en çok şikayet edilen kronik saç hastalığıdır. Saçlı derisinde kızarıklık, kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetlere sebep olmaktadır.

200 ml lavanta suyuna 10 gr b3 vitamini, 10 ml b5 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit, 20 ml %25 glikolik asit, 20 ml %20 laktik asit karıştırarak bir solüsyon hazırlıyorsunuz. Bu solüsyonu çalkalayıp bir yemek kaşığı suyu alın, içine bir mercimek tanesi c vitamini (l’ascorbic acid) ilave edin. C vitamini her seferde çözünerek kullanılır yoksa bozulur. Saç derinize yıkanmadan 10 dakika önce bu karışımı uygulayın. Saç derinizin yenilenmesini ve onarımını sağlayacak bu solüsyondan sonra saçlarınızı iyice yıkamalısınız ve saçlarınızı duruladığınız suya elma sirkesi koymalısınız. Önemli hatırlatma on günde bir de ketoral, fungoral gibi ketokonazol içeren bir şampunla saçlarınızı yıkamayı ihmal etmeyiniz.

B3 Vitamini  ile Yağlı Saçlara Bakım


Saç yağlanması , saçların çok kuru olması gibi sıkıntılı bir sorundur. Bundan kaynaklı saç yağlanmasını dengelemek için  b3 vitamini kullanılmalıdır. Çinko oksit, kükürt ile beraber kullanıldığında saç yağlanmasını yüksek oranda azaltır.

200 ml lavanta suyuna ekleyeceğiniz 10 gr b3 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit saç yağlanması sorununuzu çözecektir. Bu karışımı duştan 10 dakika önce saç derisine sürünüz. Duştan sonra da bir maşrapa damacana suyuna ekleyeceğiniz bir su bardağı elma sirkesini saç derinize dökünüz. Elma sirkesi  iyi bir antifungal kaynağıdır ve saç derinizin temizlenmesinde rol oynar.

B3 Vitamini ile Sedefli Saçlara Bakım 


Sedef, alerjik ya da mikrobik bir hastalık değildir. Süreklilik gösteren zaman zaman alevlenme ve iyileşme dönemleri olan bir deri hastalığıdır. Sedef, en sık saç derisi, diz, dirseklerde görünür. Sedef hastalığı saç dökülmesine neden olmamaktadır. Ancak saçta oluşmuş kabuklanmaları sökmeye çalışırken saçlarınızda dolaylı olarak dökülmesine neden olmaktadır.

Saç derinizde sedef yani “psoriasis” rahatsızlığı varsa b3 vitamini kullanımı sedef geçirmede kullanılabilinir.Yapmanız gereken her duştan 15 dakika önce sedefli bölgeye, bir tatlı kaşığı suda, bir mercimek tanesi b3 vitamini, bir mercimek tanesi b5 vitamini, bir mercimek tanesi c vitamini yani L’ascorbic acid, bir mercimek tanesi kükürt, bir mercimek tanesi çinko oksit çözerek sürünüz ve 15 dakika sonra yıkayınız.


Saç bakımında kullanılan farklı vitamin grupları hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...