8 Temmuz 2017 Cumartesi

B3 Vitamini Nedir?


Bu yazımızda B3 vitamini faydaları nelerdir, B3 vitamini kullanımı nasıl olmalıdır. B3 vitamini eksikliğinde hangi rahatsızlıklar görülür ve B3 vitamininin fazla tüketiminin zararlı mıdır sorularının cevaplarını sizler için paylaşacağız. İyi okumalar dileriz.

Niyasin (B3 Vitamini)B3 vitamini b2,  b5, b6, b7, b9, b11, b12 çeşidi olan B vitamini grubunun bir üyesidir. Tüm B vitaminleri karbonhidratları enerjiye dönüştürmede göreve sahiptirler.B vitaminleri B kompleks vitaminleri olarak da anılmakta ve vücudun yağ ve protein metabolizmasına da yardımcı olmaktadır.

B3 vitamini, nişastalı ve şekerli maddelerin sindirimi için gereklidir. Kan dolaşımında, karaciğerin sağlıklı çalışmasında, baş ağrısı ve işitme sorunlarının giderilmesinde etkilidir. 

Niacinamid (niyasinamid), niacin (niyasin), nicotinic acid (nikotinik asit) olarak da bilinen bir b vitamini türevi olan b3 vitamini, saç ve cilt bakımında oldukça sık kullanılan bir vitamindir. Suda çözünen bir yapıya sahiptir. Kimyasal formülü (C6H5NO2) olan niyasin 237 derecede erime özelliğine sahiptir. Türevleri olan NADH, NADPH, NAD ve NAD+ hücrelerde enerji metabolizması, nükleik asit, protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında ihtiyaç duyulan gerekli bir vitamindir.B3 Vitamini Yararları


B3 vitamini insan vücudunda niyasine dönüşür, özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını düzenleyen b3 vitamini, nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada enerjiye çevirmektedir. Bundan kaynaklı  vücut için kritik bir önemi vardır.  B3 vitamini kan dolaşımı sağlayarak hücre yenilenmesine katkıda bulunur ve bu sayede  sağlıklı bir cilt için önemli bir vitamindir. Sinir sistemini düzenleyen, dermatit gibi cilt hastalıklarında çözüm üreten bir vitamindir. Şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarını denetlemesinden dolayı tedavi edici rol oynar. Niyasin seks ve stres hormonlarının sentezinde, özellikle adrenal bezlerde üretilenlerde önemli rol oynar. Toksik maddelerin vücuttan atılmasında etkilidir.

B3 Vitamini Kullanımı


B3 vitamini cilt ve saç bakımda sıkça kullanılan önemli bir vitamindir. Niyasin özellikle cilt bakımında b3 vitamini etkisi fazla olan bir vitamindir. %5 oranında b3 vitamini sivilce ilacı olarak ve cilt lekeleri geçirmede ve oluşumunu engelleme de etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamini yararı büyüktür. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitamini kullanılır.

B3 Vitamini Eksikliği


Niyasin eksikliği ciltte ciddi etkileri olan bir vitamindir ve eksikliğinde güneş ışınları cilde daha çok zarar vererek cildin daha fazla lekelenmesine ve cildin daha çabuk yaşlanmasına neden olur. Ayrıca ciltte pullanma kaşıntı ve deri döküntüsü gibi çeşitli dermatitler gözlemlenir. B3 vitamini eksikliği özellikle "pelegra" hastalığına sebep olur. B3 vitamini eksikliği nedeniyle halsizlik ve yorgunluk durumları  görülmektedir, bu durumların paralelinde iştahsızlık ve kaslarda zayıflık gözlemlenir. Metabolizma yavaşlamasına ve soğuğa dayanıksızlığa sebep olur. B3 vitamini eksikliğinde baş ağrısı, uykusuzluk ve sinirlilik gözlemlenir.

B3 Vitaminin Bulunduğu Besinler


Niyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır, tavuk eti, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise ; brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerdir.

B3 Vitamini Zararları


B3 vitamini aşırı kullanılması durumunda zehir etkisi yaratabilmektedir. B3 vitamini vücutta depolanamayan bir vitamindir, bu yüzden niyasinin zararları daha çok uzun süre kullanımda ortaya çıkar. Fazla kullanımı düşük kolestorol ve karaciğere zararlıdır. Çok yüksek niyasin kullanımında niyasin makulopatisi denen makula ve retina kalınlaşması meydana gelir, bunun sonucunda bulanık görme ve körlük gibi dıurumlar ortaya çıkmaktadır. Niyasinin aşırı miktarda kullanımı ölümcül olabilir.B3 vitamini saç bakımında da kullanılmaktadır. Bunun için B3 Vitamin ile Saç Bakımı yazımıza da bakabilir ve bilgi edinebilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...