5 Ekim 2017 Perşembe

B3 Vitamini Faydaları


Bu yazımızda b vitamini nedir, b3 vitamin faydaları nelerdir ve b3 vitamini kaynakları hakkında bilgileri sizler için derledik ve b3 vitaminin önemini anlamanızı istedik. İyi okumalar dileriz.

B Vitamini

Vücutta bulunan karbonhidratların ve proteinlerin  parçalanması ve enerjinin açığa çıkmasını sağlayan özelliğinden dolayı vücuttaki adale gelişimi ve adale fonksiyonları için oldukça önemlidir. B grubu vitaminlerinin fazla alımı vücuda bir yarar sağlamaz, vücut gerekli olan vitamini alıp depo eder. Günlük alınmalıdır.

B grubu vitaminleri suda eriyen vitaminlerdendir. Vücuttaki karbonhidratları yakıp enerji açığa çıkmasını, hormonların üretilmesini, saç, cilt, ağız, dil dokusunun sağlıklı kalmasını sağlar. Hayvansal ürünlerde ve gıdalarda, süt ve süt ürünlerinde bulunan B vitamini, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyveler gibi bitkisel kaynaklarda da bulunmaktadır. Öğrenmeyi, hafızayı güçlendirirken beyin ve zihinde oluşacak hasarları da engeller. Zihinsel ve fiziksel sağlığı destekleyip güçlendirici faydaları vardır.

B3 Vitamini Faydaları Nelerdir

Nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen etkilere sahip olup, vücudun için oldukça gerekli bir vitamindir. B3 vitamini kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için çok önemli bir vitamindir.

İnsan vücudunda niyasine dönüşen b3 vitamini , özellikle vücuttaki enerji metabolizmasında rol oynamaktadır. Sinir sistemini düzenleyip, onarmaya ve daha sağlıklı olması adına faydalıdır. Protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasını sağlar ve yağ yakıcı, karbonhidrat yakıcı özelliklerde bulunur.B3 vitamini cildin yenilenmesini sağlayarak cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca hücre bölünmesini koruyucu özelliğini sayesinde hücre yenilenmesine katkıda bulunur. Cildin nem tutmasını sağlayarak tekrar yağ tabakası oluşturarak kırışık oluşumunu önler. Saç ve cilt bakımı, dermatit, egzama gibi cilt hastalıklarında oldukça faydalı bir vitamindir.

Toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar ve antitoksidan kaynağıdır. Yüksek kolestrole iyi gelmekte, kolestrol düşürücü etkisi vardır.

B3 Vitamini Kullanımı

Niasinamid dokularda biyolojik oksidasyon enzimlerinin koenzimlerinden olan nikotinamid adenin dinukleotid (NAD) ve nikotinamid adenin dinukleotid fosfat (NADP) şeklinde bulunur. Hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için gereklidir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.

B3 vitamini cilt ve saç bakımda oldukça önemli bir vitamindir. Niyasin yani b3 vitamini cilt bakımında sıkça kullanılan bir vitamindir. %5’lik oranda b3 vitamini sivilcelere karşı etkilidir. Cilt lekeleri konusunda b3 vitamini lekeleri geçirmede ve güneşten kaynaklı oluşacak lekelerden korumada oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamininden yararlanabilirsiniz. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatmada b3 vitamini kullanılır.

B3 Vitamin Nelerde Bulunur

Niyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır;tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır; brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde b3 vitamini bulunur.


B3 vitamini hakkında daha fazla bilgi almak için B3 Vitamini Nedir  başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler diler,yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...