5 Ekim 2017 Perşembe

B3 Vitamini Cilt Bakımı


B3 vitamini cilt bakımında oldukça fazla kullanım alanına sahiptir. Cilt lekesi geçirmede, cilt kırışıklıkları gidermede , yağlı cilt bakımında, sivilce tedavisinde, sedefli cilt ve egzama sorunlarını çözmede B3 vitamini oldukça etkilidir.  Aşağıda başlıklar halinde oluşturulmuş bu konular hakkında bilgi alabilirsiniz. İyi okumalar dileriz. 

Cilt Bakımında B3 VitaminiB3 vitamini yani niyasin cilt bakımında sıkça kullanılan bir vitamindir. Kan dolaşımını hızlandıran b3 vitamini, cilt lekesi, kırışıklıklar, sivilce, egzama, sedef, cilt yağlanması, güneş lekelerine karşı kullanılacak bir cilt bakım ürünüdür. B3 vitamini cilt üzerinde oldukça etkilidir. B3 vitamini cildin nem dengesini sağlar ve tekrar yağ tabakası oluşturarak kırışıklığı önler. Vitaminler cilt yaşlanmasını yavaşlatır, kırışıklık oluşumunu önler.

B3 Vitamini ile  Cilt Lekesi Geçirme


Niyasin yani b3 vitamini cilt lekelerini azaltmada ve yeni cilt lekesinin oluşumunu engellemede kullanılacak bir vitamindir. Cilt lekeleri üzerinde c vitamini ile birlikte kullanılması oldukça faydalıdır. Bu sayede antitoksidan etki ile zararlı toksinleride ciltten uzaklaştırır. Ayrıca cilt yenilenmesine katkıda bulunur. Cilt lekelerini azaltıcı etkileri bilinmektedir. Ayrıca güneş sonrası b3 vitamini cildinizin yaşlanmasının ve lekelenmesinin önüne geçer.

Genetik yapı, güneşe maruz kalma süresi, kullanılan kimyasal maddeler, hormonal tabletler ve doğumsal faktörler leke oluşumunda etkilidir. Lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi ile meydana gelmektedir. 

%3 b3 vitamini çözeltisi sonrası cilde 2 günde bir uygulanacak a vitaminli yağ ve c vitaminli yağların karışımı oldukça etkilidir, ama yağları 2 günde bir uygulanması gerekir çünkü bu karışım 2 gün boyunca ciltte etkinlik gösterir. Ancak her gün suda çözünebilen c vitaminini %5 oranında her akşam cildinize uygulayabilirsiniz veya c vitamini serumlarını her akşam kullanabilirsiniz. Size satılan bir çok mucizevi denen leke kremlerinden daha etkilidir.

B3 Vitamini ile  Kırışıklık Giderme

Genç ve ışıltılı bir cilt için hangi vitaminlerin cildinize iyi geldiğini bilmelisiniz. B3 vitamini cildin nem tutma kabiliyetini geliştirir ve tekrar yağ tabakası oluşturarak kırışık oluşumunun önüne geçer.

B3 vitamini ciltteki kırışıkları ve yaşlanma belirtilerini önleyici bir vitamindir. Daha önceden oluşmuş kırışıkları azaltma etkilidir. %3 oranında niyasin yani b3 vitamini kullanımı ile cilt kırışıklarını azaltabilirsiniz. Ayrıca özellikle a vitamini ve c vitamini ile kombine kullanabilirsiniz. A vitaminli yağ ve c vitaminli yağları karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize uygularsanız oluşan kırışıklıkları da azaltırsınız. Her akşam b3 vitamini kullanın.

B3 Vitamini ile Yağlı Ciltlere Bakım 

Cilt yağlanmasında b3 vitamini oldukça etkilidir. B3 vitamini yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasını sağlar ve yağ yakıcı, karbonhidrat yakıcı özelliklere sahiptir.Niyasin yağlanma azaltıcı özelliğinden kaynaklı  cilt yağlanmasını önlemek için kullanılır. B3 vitamini ve kükürt etkili bir kullanımı vardır. Bir tatlı kaşığı suya bir mercimek tanesi kadar b3 vitamini bir mercimek tanesi kadar biosulphure yani suda çözünen kükürt ilave edip bu karışımı her akşam cildinizin yağlı bölümlerine sürünüz ve 5 dakika sonra bölgeyi bol su ile yıkayanız. Yaklaşık 15 gün sonra cildinizin yağlanmasını engellemiş olursunuz.

B3 Vitamini ile Sivilcelere Çözüm 

Sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemek için b3 vitamini kullanılabilinir. Sivilcelere karşı oldukça etkili bir vitamin olan b3 vitamini antiakne içeriğine sahiptir. B3 vitamini içeren ürünler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu %5 oranında niyasin içeren malzemeler sivilceler üzerinde oldukça etkili olmuşlardır. Sadece sivilcelere değil, sivilce izlerini de geçirmede etkili olan b3 vitamini cildinizi yenileyerek sağlıklı olmasını sağlar. 

Bir çok kaynakta %5 niyasin yani b3 vitamini ilaç olarak kullanılmakta bu çözeltiler satılmaktadır. B3 vitaminini özellikle biyosulphure, çinko oksit ve salisilik asitle birlikte kullanırsanız sivilce ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey 200 ml kolonyaya 10 gr salisilik asit, 10 gr b3 vitamini, 10 ml kükürt ve 10 ml çinko oksit ilave etmeniz. Karışımı 3 günde bir çalkalayarak cildinize sürün ve 5 dakika sonra cildinizi yıkayın. Etkisini bir kaç haftaya kadr siz de göreceksiniz.

B3 Vitamini ile Sedefli Ciltlere Çözüm 


Sedef yani psoriasis gibi bir cilt hastalığınız varsa b3 vitamini bu konuda oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Sedef kronik deri hastalıklarının en önemlilerinden olup, nüks etme ihtimali yüksek olan bir rahatsızlıktır. Derinin olduğu tüm bölgeleri tutabilir. Saçlı deride, tırnakta, elde, ayakta, gövdede, dizde, dirsekte kısaca bütün vücutta görülür. Stres, sedef hastalığını artıran etkenlerin başında gelmektedir.Sedef rahatsızlığından kurtulmmak için  bir tatlı kaşığı suda, bir mercimek tanesi b3 vitamini, bir mercimek tanesi b5 vitamini, bir mercimek tanesi c vitamini yani L ascorbic acid, bir mercimek tanesi kükürt, bir mercimek tanesi çinko oksit çözerek bunu sedefe uygulamak. Özellikle kükürt, b3 vitamini ve çinko oksit sedefe oldukça faydalıdır.

B3 Vitamini ile Egzamalara Çözüm

Egzama bir tür cilt rahatsızlığıdır. Egzamada cildin üst yüzeyinde iltihaplanma meydana gelmektedir ve ciltte kızarıklıklar , kaşıntılar oluşur. Egzema genelde ev işleri ile çok uğraşan ve ellerini bir işte çok kullanan bireylerde görülür.  Cilt dış etkenlerden daha çabuk etkilenerek çatlamalar da oluşur. Yıllardır geçmeyen egzama yani dermatit gibi bir probleminiz varsa b3 vitamini tam size göre, b3 vitamini eksikliği egzamaya sebep olduğu bilinmektedir.

Egzamalı bölgeye b3 vitami i ile birlikte b5 vitamini ve c vitamini kombine kullanılabilinir. Özellikle yabancı forumlarca etkisinden çokça bahsedilmektedir. Yapmanız gereken her akşam egzamalı bölgeye uygulamak üzere bir tatlı kaşığı suya bir mercimek tanesi b3 vitamini, bir mercimek tanesi b5 vitamini, bir mercimek tanesi c vitamini yani L ascorbic acid ilave ederek bu karışımı egzamalı bölgeye sürmek. İki hafta içinde sonuçlarına çok şaşıracakısınız, en azından yabancı forumdakiler çok iddialı.


Cilt bakımınız için ayrıca aşağıdaki yazılarımız farklı alternatifleri size sunabilir. Blog sayfamızı takip ederek cilt ve saç bakımınızda da dahil olmak üzere bir çok konuda fikir alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...