5 Ekim 2017 Perşembe

B2 Vitamini


Vitaminler hakkında bilgi verdiğimiz yazılar arasında B2 vitamininden de bahsetmek isteriz. B2 vitaminin faydalarında, B2 vitamini bulunduran kaynaklardan ve  B2 vitamini eksikliği ile ortaya çıkacak durumlardan bahsedeceğiz. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

B2 Vitamini


B2 (riboflavin) mutlaka vücutta sürekli alınması gereken vitaminler arasındadır ve suda eriyebilmektedir .  En büyük özelliği karbonhidrat, yağ ve proteinlerin enerjiye dönüşmesini sağlar. Ayrıca  sindirim sistemine yararlıdır. Göz sağlığı, cilt, büyüme ve gelişme, migren tedavisinde, yanık tedavilerinde, mide ve karaciğer rahatsızlıklarında, saç ve tırnak sağlığında da B vitaminler kullanılır. Ayrıca B vitaminleri kansere karşı koruma sağlar ve gebelik döneminde a vitamini ile kombine kullanımı sağlık açısından önemlidir. B Riboflavin olarak adlandırılan B2 vitamini B vitamini kompleksinin bir parçasıdır. Diğer vitaminlerin aksine riboflavin bağırsak florasında üretilir; fakat vücut üretilen bu vitaminin sadece bir miktarını depolayabildiği için dışarıdan B2 vitamini takviyesi yapılmalıdır.

B2 Vitamini Faydaları

 • Riboflavin protein, yağ ve karbonhidrat mekanizmalarının işleyişi için gereklidir. Demir emiliminde ve nikotinik asit üretiminde de yardımcı olan riboflavin kırmızı kan hücrelerinin üretiminde de görev alır.
 • Riboflavin hücrelerin nefes almasını ve düzenli gelişmesine imkan vererek derimizin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Gözlere de iyi gelen riboflavin göz yorgunluğunu azaltır ve görüşü bozan katarak rahatsızlığına karşı koruma sağlar.
 • B2 vitamini antitoksidan etkisi ile koruma sağlar ve vücudun sindirim sistemini düzenler.
 • Herkes yumuşak ve yaşlanmayan bir cilt hayal eder. Çoğu kişi istedikleri görünüşe sahip olmak için farklı ilaçlar tüketir; fakat cebinizi yakacak paralar ödemeden de sağlıklı genç bir görünüşe sahip olabilirsiniz. Sağlıklı beslenme, yeterli miktarda alınan B2 vitamini cebinizi yakmadan size aynı güzel ve sağlıklı görünüşü verebilir.
 • Anlaşılacağı üzere b2 vitamini vücut sağlığının korunmasında oldukça önemli etkiye sahip. Bunun yanı sıra güzelliğiniz için gereklidir. 

B2 Vitamini Bulunan Besinler

Riboflavin vücut için çok faydalı bir vitamin olduğu için hangi besinlerde bu vitaminin bulunduğunu bilmek gerekir. Süt, yumurta, peynir , kırmızı et, karaciğer, balık gibi hayvansal gıdalarda ve  yeşil sebzeler kuru baklagiller, muz ,ıspanak , domates gibi bitkisel kaynaklarda bulunmaktadır. 

B2 Vitamini Eksikliği 

 • B2 vitamini eksikliğinde  ortaya çıkabilecek bazı durumlar aşağıdaki gibidir; 
 • Sindirim ve sinir sistemi bozuklukları
 • Görme bozuklukları ve göz damarlarında hasar 
 • Ciltte yanma ve yaralar oluşması 
 • Ağız köşelerinde çatlama, dudak, burun ve göz kenarında yaralar meydana gelebilmektedir. 
 • B2 eksikliği baş ağrısını mentarl depresyona ve strese neden olmaktadır. 

Vitaminler sağlık açısından son derece gerekli olan bileşenlerdir. Bundan kaynaklı aşağıdaki vitaminler hakkında da bilgi edinmeniz bizim açımızdan önemlidir. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...