18 Temmuz 2017 Salı

Ayaklarınıza İyi Bakın


Yaz aylarında özellikle insanlar sıcaktan kaynaklı ayakkabı yerine terlik tercih etmektedirler ve ayaklar çevresel koşulların her birine maruz kalmaktadır.Bundan kaynaklı bu yazımızda ayak bakımına ve ayaklarda meydana gelen Halluks valgus değineceğiz. İyi okumalar dileriz. 


Ayak Bakımı 


Yazın giyilen topuklu ve açık ayakkabılar kadınları oldukça fazla etkilemektedir.  Halluks   valgus, kadınlarda sık görülen bir ayak sorunu haline gelmektedir. Ayak baş parmağının defarmasyona uğramasının sonucu oluşan bu durumun görsel açıdan sıkıntıları vardır. 

Halluks Valgus Nedir?


Ayak başparmağının kendiliğinden ve kalıcı olarak dış yana doğru yönelmesi, başparmağın tarak kemiğiyle eklem yaptığı bölgede, ayağın iç yanında ağrılı bir kemik çıkıntısının oluşması, tarak kemikleri kısmında ayağın genişlemesiyle kendini belli eden bir ayak hastalığı.  Ağrı yaratması nedeni ile yürümekte zorlanma olabilir ayrıca ayakkabı giyerken ön taraflarda sıkma olmaktadır. 

Halluks Valgus Kimlerde Görülür

Halluks valgus her cinste ve her yaşta görülebilmektedir. Bazı insanlarda doğuştan sahip oldukları ve ayağın şekliyle ilgili özelliklerden dolayı eğilim var. Ancak dar, sivri burunlu ve topuklu ayakkabıların halluks valgus’a neden olan etkenler arasındadır.  Bu sebeple , özellikle kentlerde yaşayan, sivri burunlu ve topuklu ayakkabı giyen kadınlarda çok daha sık görülür. 40’lı yaşlardan sonra risk artıyor. Bazen çok daha genç yaşlarda da görülebilir.

Halluks Valgus Tedavisi 

Hastalığın ilerlemesini engellemek amacıyla kullanılan birtakım cihazlar mevcuttur. Ama bunlar hastalığı tedavi etmediği gibi genellikle ilerlemesini de engelleyemiyor.  Bundan kaynaklı bu sorunla başa çıkmanın en iyi yolu ameliyattan geçmektedir.   Bu ameliyatlar, epidural anestezi denilen yöntemle yapılıyor, böylece hastaların müdahale sonrasında ağrısı olmuyor. Her iki ayağı birlikte ameliyat etmek de mümkün. Hastalar hastanede yalnızca bir gün kalıyor, ertesi gün ev içinde yürümeye başlıyor. Kısa süre içerisinde de sosyal hayatına tekrar dönüyorlar. 

Halluks Valgus Ameliyatı 

Her hasta kendi özel durumunu yaşamaktadır ve bundan kaynaklı  ameliyatlarda her hastaya göre farklı olmaktadır. Hangi ameliyatın yapılacağına hastanın yaşı, sosyal durumu, ayağın anatomik özellikleri ve en önemlisi halluks valgusun ne kadar ilerlemiş olduğuna göre karar veriliyor.Hasta için doğru seçilmiş ve uygulanmış bir ameliyatla kesinlikle tekrarlamaz. Hastalar daha rahatlıkla ayakkabı giyer ve  yürür.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yoga ve Sağlık

Yoga her şeyden önce bir yaşam tarzıdır. Bundan 5000 yıl önceye dayanan bir yaşam felsefesidir. Günümüzde de Hint coğrafyası kaynaklı dünya ...