4 Ekim 2017 Çarşamba

Ayak Mantarı Nasıl Geçer

Ayak mantarı hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere ; ayak mantarı nasıl geçer, ayak mantarı tedavisi , ayak mantarı ilacı , ayak mantarı kremi ve ayak mantarı bitkisel çözümler hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Ayak Mantarı 

ayak mantarı nedir
Ayak tırnak mantar enfeksiyonları, yaygın bir ayak sağlığı problemidir ve ağrıya neden olmadan yıllarca sürebilir. Ayak tırnağının renginde bir değişiklik ile  meydana gelen ayak tırnak mantarı kusur veya kusurdan başka bir şey değildir. Bununla birlikte, tedavi edilmediği takdirde, daha ciddi sorunlara neden olabilir. 

Tırnak mantarı, onikomikoz olarak da bilinir, tırnağın yüzeyinin altında meydana gelmekle beraber ayak derisine de yayılabilmektedir. Genellikle, yürüme veya koşu sırasında zorluk ve ağrıya yol açabilecek tırnak plakasını etkileyen ikincil bir bakteri ve / veya maya enfeksiyonu eşlik eder. Tırnak mantarından şüphe ediyorsanız mutlaka bir dermatolog'a gözükmelisiniz. 


Ayak Mantarı Nasıl Geçer

  mantar tedavisi
 • Eğer tırnak mantarı ve ayak mantarından kurtulmak istiyorsanız ayaklarınızı  ve tırnaklarınızı temiz tutmalısınız .  
 • Ayaklarınızı kuru tutmalı ve nemli kalmasına engel olmalısınız. 
 • Mümkün olduğunca kamuya açık alanlarda; havuzlarda , hamamlarda vb. yerlerde terlik kullanmalısınız. 
 • Tırnaklarınızı düzenli kesmeli ve çok uzatmamalısınız. 
 • İyi bir şekilde oturmuş ve nefes alan malzemelerden yapılmış kaliteli bir ayak bakım nemlendiricisi kullanmalı ve ardından ayaklarınızı kurutmalısınız. 
 • Aşırı sıkı çorap giymekten kaçınmalısınız, bu tırnak bakterisi için üreme alanı sağlar.
 • Kuru pamuklu çoraplar giyin ve gerekirse günde iki veya üç defa değiştirin.
 • Ayaklarınızın etrafında hava dolaşımına izin veren uygun ayakkabılar giyin (sıkı, kapalı, nemli ayakkabılar ayak tırnak mantar enfeksiyonlarına katkıda bulunur).
 • Ev pedikür araçlarını dezenfekte edin ve salonlarda kullanılan araçların düzgün bir şekilde temizlendiğinden emin olun.
 • Ayakkabı veya çoraplarınızı başkalarıyla paylaşmayın.
 • Tırnak makası veya tırnak törpüsü  kendinize özel olmalıdır. 

Ayak Mantar Tedavisi


mantar nasıl geçerSahip olduğunuz enfeksiyon türüne ve şiddetine bağlı olarak ayak tırnak mantarları tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • Tırnak yatağına nüfuz etmek için bir lazer ışını ile tırnak mantarına neden olan tırnakta gömülü patojenleri öldüren lazer tedavisi . Bu, ayak tırnağına mantar tedavisi için en etkili yöntemdir.
 • Doğrudan tırnağa uygulanan antifungal ilaçlar.
 • Oral ilaçlar ile  kan dolaşımına girerek mantarları öldüren hap şeklinde olan tedavi.
 • Hastalıklı tırnağın bakteri kısmına uygulanan kremler, solüsyonlar ile tedavi.
 • Ağır vakalarda, enfeksiyon kapmış tırnağın tamamen çıkarılması. Başka herhangi bir tedaviye yanıt vermeyen, kronik ağrılı bir tırnağın kalıcı olarak çıkarılması, mantar enfeksiyonunun iyileşmesine yardımcı olmaktadır. 

Ayak Mantarı İlacı

Piyasada ayak mantar ilacı, kasık mantar ilacı ya da vajinal mantar ilacı gibi birden çok ürün mevcut. Ürünlerin çoğu ise krem ve jel formlarında satılıyor. En etkili ayak ve tırnak mantarı ilacı listesinde ise ilk sırada Travazol yer alıyor. Diğer yandan terbinafin de çok kullanılan ilaçlar arasındadır. Ayak derisinde soyulma, beyazlaşma, kaşıntı vb. belirtiler ile kendini belli eden ayak mantarı  travazol ile geçebilmektedir.  Hastalıklı deri bölgesine yani ayakta bulunan mantara sürülmesi gereken Travazol; ayak tabanındaki sertleşmeleri bile zaman içerisinde yumuşatıyor. 2 hafta gibi bir süre içerisinde ayaktaki mantarın iyileşmesine yardımcı olan Travazol, aynı zamanda kasık bölgesinde ve genital bölgede de kullanılabiliyor.

Ayak Mantarı Kremi

mantara iyi gelen ilaçlarExoderil krem naftifin içermektedir ve mantar hastalığından bu madde etken madde olarak kullanılmaktadır.   Kremimiz farklı mantar türlerinde etkilidir ve mantar enfeksiyonun yayılmasını da engeller.  Exoderil  15 g ve 30 g’lik tüplerde  satışa sunulmaktadır ve eczanelerden temin edilebilir. 20 TL gibi bir fiyatı bulunmaktadır. Exoderil  ayak mantarı enfeksiyon bölgesine sürülebilir ayrıca ayak parmak arasına da sürülmelidir.  İltihabı da yatıştırma etkisi olan kremimizi kullanmadan önce ne miktarda kullanacağınızı öğrenmek adın kullanım talimatını takip etmek veya eczaneye danışmak önemlidir. 

Ayak Mantar İçin Bitkisel Çözümsarımsağın mantara faydalarıAnadoluda genellikle mantar tedavileri için sarımsak kullanıldığına sıkça şahit olunmuştur. Sağlığı tehlikeye atmadan ve herhangi bir yan etki riskinden uzak durularak uygulanacak kısa süreli bitkisel(sarımsak) tedavi olarak yer edinmiştir. Ayrıca elma sirkesi, limon çokça kullanılan tedaviler arasındadır.  Yüzeysel hastalıklarda(ayak mantarı vakalarında) tam bir iyileşme sağlarken, ciddi “Ayak Mantarı Enfeksiyonlarında” 3-6 aylara varan ciddi rahatlamalar getirir. Diğer yandan İbrahim Saraçoğlu  gibi bitkisel kürlerde uzman kişiler soğanın da tırnak mantarına iyi geldiğini  söylemektedir. Ayrıca Ferudun Kunak'ın ayak banyosu yöntemini - limon kullanılarak yapılmaktadır- uygulamakta yarar vardır. 

Sarımsak kürü için ise; 7-8 diş sarımsak, az miktarda tuz ile dövülür. Daha sonra lapa kıvamına gelince cam şişeye alınır ve alkol ilave edilir. Bir kaç saat beklettikten sonra şişe çalkalanır ve süzülerek temiz bir kaba alınır. Daha sonra ayak mantarı için kullanılır.  

Mantar rahatsızlıkları hakkında daha fazla bilgi almak için Mantar Nedir ? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.


  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

  Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...