11 Temmuz 2017 Salı

Ayak Kokusu

Bazı ayak hastalıkları ayak kokusuna neden olmaktadır. Ayrıca ayak kokusuna yeteriz ayak bakımından kaynaklı da oluşmaktadır. Bundan kaynaklı sizlere ayak kokusu  hakkında bir yazı derledik ve yazımız  ayak hastalıklarından , ayak kokusuna ve ayak kokusunun tedavisine kadar bir çok konuda bilgi içermektedir. İyi okumalar dileriz. 

Ayak Kokusu


ayak neden kokarKötü kokulu ayaklar ve ayakkabılar sadece can sıkıcı değil aynı zamanda da utanç verici olabilir. Evde ayak kokusuna sahip olmak can sıkıcı bir durumdur.  Fakat bu durum geçici bir durum olabilir ve ayak kokusu geçirilebilir.  Koku kaynağı izovalerik asittir ve terlerde ayakta gelişen bakteri üretir. Buda kokuya sebep olur.  Ayak kokusundan kurtulmak için ;Ayaklarınızı bir kez ancak tercihen günde iki kez yıkamaya dikkat edin. Duş yaparken ayaklarınızı daha dikkatli temizleyin. Kötü kokulu ayaklardan kurtulmak, ayaklarınızı iyice yıkamakla başlar. Ve ayaklarınızı  yıkarken antibakteriyel sabunlar kullanmalısınız. 
Ayak Bakımı


ayaklara nasıl bakım yapılmalıAyağınızı yumuşatmak için, pomza taşı kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı  pomza taşı ile fırçalamanız ölü deri hücrelerini ayaklarınızdan arındıracaktır. Ayaklarınız için en güvenli seçenek budur, çünkü sürtünme ile ilgili yaralanma riski yoktur. Ayaklarınızı yumuşak bir şekilde yumuşatmanın ve kırılmış veya ölü deriden kurtulmanın bir başka yolu, eksfoliye için yapılmış seramik taşları kullanmaktır. Bu taşlar, bir ayak kazıyıcı gibi, genelde hem kaba hem de ince kenarlığa sahiptir. Bununla birlikte, bu seramik taşlar ayak kazıyıcılara kıyasla özellikle diyabetliler için daha güvenli olabilir.

Ayak Sağlığı


ayak sağlığının önemiAyak sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?  Neden ayak bakımına gereken hassasiyeti göstermek durumundayız? Sahip olunan meslek veya bulunulan ortam fark etmeksizin bir insan günde yaklaşık 10.000 adım atar. İnanılması güç olsa da bu bizim tüm hayatımız boyunca yaklaşık 185.000 km yürüdüğümüz anlamına gelmektedir. Bütün yaşamımız boyunca yükümüzü taşıyan ayaklarımıza  daha nazik davranmamız ve ayak bakımını aksatmamamız ayak sağlığımız açısından son derece önemlidir. 

Ayak Kokusu Tedavisi


    ayak kokusu nasıl geçer
  • Ayaklarınıza terleme önleyici kremler kullanabilirsiniz. Bu gerçekten önemlidir çünkü kokunun kaynağını yok etmesi açısından kritik bir değer taşır. . Tek başına antibakteriyel sabun ile yıkamak ayak kokusunu gidermez. 
  • Çok çeşitli ayak tipi antiperspiranantlar vardır, ancak gerçekten cazibesi olan biri alüminyum klorür (Alüminyum hidroksiklorür) içeren spreydir.
  • Ayrıca ayak kokusundan kurtulmak için ayaklarınızı  kuru tutmalı ve bakteri oluşumunu engellemelisiniz. 
  • Ayak kokusu gidermek için aldığınız ürünleri  yatmadan önce akşamları uygulanmalıdır. Ertesi sabah ayaklarınızı yıkamalısınız. Bunu yaparsanız, muhtemelen zaten ilk kez kullandıktan sonra ayaklarınızın farklı hissedeceğini göreceksiniz.


Ayak Hastalıkları 


ayak sağlığıBir çok ayak hastalığı bulunmaktadır fakat ayak kokusuna sebep olan ayak hastalıkları arasında ayak mantarı vardır. Ve ayak mantarı nemli ortamlarda üremektedir.  Bundan kaynaklı ayaklarınızı kuru tutmalısınız. Fakat ayaklarınızı çok kuru tutmanız da sıkıntı yaratabilmektedir. Bundan kaynaklı ayaklarınızı nemlendiriciler ile nemlendirmeniz gerekmektedir. Ayak parmak aralarını kuru tutmak şartıyla tabiki . Kuru cilt kaşınmaya ve yanan ayaklara neden olabilir.

Ayaklarınızın kemik kısımları ayakkabılarınıza sürtünürken nasır ve kallus oluşabilmektedir. Nasır ve kalluslar sürtünme ve basınçtan kaynaklanır.  Nasır ve kallusunuz varsa bir dermatolog'a görünmelisiniz. 


Siğiller virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bazen acı verirler ve tedavi edilmezse yayılabilirler. Evde siğil tedavisi zor bir durumdur ve doktora danışmanız en doğrusudur.

Ayrıca ayak parmaklarınızda tırnaklarınızı  düzgün kesmediğiniz takdirde tırnak batması durumları görünmektedir. Bundan kaynaklı tırnaklarınızı düzgün kesmeye ve manikür-pedikür yapmayı unutmayınız. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yoga ve Sağlık

Yoga her şeyden önce bir yaşam tarzıdır. Bundan 5000 yıl önceye dayanan bir yaşam felsefesidir. Günümüzde de Hint coğrafyası kaynaklı dünya ...