16 Temmuz 2017 Pazar

Atatürk Çiçeği Hakkında Bilgi


Blog okurlarımız için hazırladığımız bu yazımızda Atatürk çiçeği özelliklerine, Atataürk çiçeği yetiştirmesine ve Atatürk çiçeği bakım önerilerine değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Atatürk Çiçeği Özellikleri


Tipik olarak 60 cm-5m. arasında boy kapasitesi olan bu çiçeğin koyu yeşil renkli yaprakları büyük, uzun ve sivri uçludur. Çanak yaprakları kırmızı, pembe veya beyazdır. Çanak yapraklar çoğunlukla çiçek zannedilmektedir; fakat gerçek çiçekleri daha küçüktürler ve renkleri sarıdır. Ayrıca yaprakları kadar güzel değildirler. Atatürk Çiçeği Yetiştirme Koşulları

  • Atatürk çiçeği yetiştirmek için çiçeklenme döneminden önce sıcaklığın 15 - 20 derece, çiçeklenme döneminde 13-16 derece, çiçeklenme döneminden sonra 10-12 dereceye ihtiyaç vardır.  Çiçekli iken 13 derecenin altına düşmemelidir. Yüksek oranda nem (% 70-75)istemektedir ve bundan kaynaklı akdeniz iklimine daha uygundur.  
  • Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların renklenmesi için eylülden itibaren yoğun ışık gereksinimi vardır.  Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.
  • Hacim olarak 3 kısım turba, 3 kısım yaprak çürüntüsü, 2 kısım tınlı toprak, 2 kısım yanmış ahır gübresi, 3 kısım kum ve 2 kısım perlitin karışımıyla elde edilen harç kullanılmaktadır
  • Üretimi fidan ile yapılır. Fidanlar genç sürgünlerden 7,5-10 cm uzunluğunda olmak üzere tepe fidanları tarzında ve Nisan - Mayıs aylarında alınır. Ancak bu fidanlardan yetişen bitkiler yıl sonunda 15-20 cm'ye kadar ulaşmaktadır.Eğer daha bodur bitkiler isteniyorsa fidanlar Ağustos ayında alınmaldır. Alınan fidanlar, özsuyun akmaması için odun kömürü tozuna batırılarak, hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikilirler. Ortam sıcaklığı 18-21 derece olmalıdır.

Atatürk Çiçeği Bakımı 

Saksı değiştirme her yıl nisan ayında yapılır. Gübreleme haziran ayından itibaren haftalık rutinler ile yapılmalıdır. Biki, Haziran’dan Eylül’e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık- Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yaprakları dökülebilir veya çürüyebilir. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise ya çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm. kalacak şekilde kesilerek budanmalıdır.

Hastalık ve Zararlılar : Önemli hastalıkları kloroz, yaprak dökülmesi, kök kanseri ve kurşuni küftür. Zararlıları ise kırmızı örümcek ve un bitleridir.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...