16 Temmuz 2017 Pazar

Aşırı Tüylenme ve Nedenleri


Bilimsel adı hirsutizm olan aşırı tüylenmenin bir çok nedeni bulunmaktadır.Sizlere bu yazımızda aşırı tüylenme ve aşırı tüylenme tedavisinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Aşırı Tüylenme


Genellikle aşırı tüylenme kandaki androjenlerin (erkeklik hormonları) artmasına bağlıdır. Androjen erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadında bulunan bir hormondur. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert ve uzun kıllara dönüşmesine sebep olmaktadır.  Buda kadınlarda daha çok tüylenme durumlarına yol açmaktadır.  Aşağıda tüylenme nedenleri arasında diğer etkenler açıklanmıştır.

Aşırı Tüylenme Nedenleri 

  • Menopoz zamanı yumutalıklarda östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde androjen sentezi devam eder buna bağlı olarak tüylenme sorunu ortaya çıkabilmektedir. 
  • Genetik köken de aşırı tüylenmeye neden olabilir. 
  • Bazı ilaçların yan etkileri androjenlerin daha fazla çalışmasına neden olmaktadır. Buda tüylenmeye sebebiyet verir.
  • Polikistik over hastalığında yumurtalıklarda birçok kist oluşur ve erkeklik hormonları fazla olarak üretilir. Hastalarda aşırı tüylenme, düzensiz yumurtlama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.
  • Yumurtalık tümörleri ender de olsa  androjen salgılanmasına ve aşırı tüylenmeye neden olur.
  • Adrenal (böbreküstü bezi) bozuklukları  andorejen üretimde dengesizlikler neden olmaktadır. Böbreküstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.

Aşırı tüylenmenin nedeninin belirlenmesi; Yapılan hormon testleri ile kandaki androjen ve diğer hormonların seviyesi belirlenir. Ayrıca yapılan ultrasonografik inceleme ve özel radyolojik incelemeler ile yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki tümörler tespit edilebilir.

Aşırı Tüylenmenin Tedavisi


Tüy dökücü kimyasalların kullanımı, ağda, sir, traş v.b. gibi yöntemler ile geçici olarak bu tüylerden kurtulmak mümkündür.  Eğer tüylenme sorunu hormonal bir sebepten kaynaklı ise o zaman hormon tedavisi görmelisiniz. Ayrıca lazer epilasyon tedavisi  de kalıcı tüy gidermede kullanılabilinir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...