23 Temmuz 2017 Pazar

Alerji Terimleri Sözlüğü


Blog okurları için hazırladığımız bu yazımızda alerji terimleri hakkında bilgi vereceğiz. Alerji terimleri sözlüğü olarak kullanabileceğiniz bu yazının size yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Alerji Terimleri Dünyada çok sayıda farklı alerji çeşiti vardır ve bunlara her geçen gün yenisi eklenmektedir.  Bunun yanında bizlere yardımcı olabilecek alerji terimleri bulunmaktadır.  Bu terimler aynı zamanda teşhis koymamamızı kolaylaştırmaktadır.  Ama unutulmamalıdır ki doktora gitmek şarttır.  Doktor kontrolünde, teşhis koyulup tedavisi yapılmalıdır. Alerjiler bazen ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.Bundan kaynaklı en azından alerjinin ön teşhisinde alerji terimlerini bilmek işinize yarayacaktır. 
Alfabetik Sırayla Alerji TerimleriAeroallerjen: Solunduğunda burun ve akciğerlerde hastalık belirtilerine yol açan, hava yolu ile taşınan allerjenlerdir.
Allerjen: Polenler, hayvanlar, ev tozu akarları, besinler ve ilaçlar gibi allerjik reaksiyona yol açan yabancı maddelerdir.
Allerjik konjunktivit: Gözde kızarıklık, yaşarma, kaşıntı ve ödem ile karakterize olan allerjik reksiyondur.
Allerjik rinit: Burunun yıl boyu veya mevsim boyunca görülen allerjik reaksiyondur. Mevsim boyunca süren allerjik rinit halk arasında saman nezlesi olarak bilinir.
Allerji: Normalde sorunsuz olarak kabul edilen bir maddeye karşı gösterilen anormal bir duyarlılık durumudur. Aşırı duyarlılık ile eş anlamlı olarak kullanılır.
Anafilaksi: Deride döküntü, solunum güçlüğü, hırıltı ve kan basıncında düşme ile karakterize allerjik reaksiyonların ağır bir şeklidir.
Antikor: Yabancı bir maddeye karşı vücudumuzda yapılan kimyasal bir maddedir.
Astma: Bronş kaslarında kasılma, bronş duvarı ödemi ve bronş içinde mukus (salgı) oluşması ile solunum yollarında daralma oluşturan durumdur.
Deri testi: Deriye allerjenlerin temas ettirilmesi sonrası oluşan lokal reaksiyonun ölçülmesine dayanan ve özgün allerjenin saptanmasına dayanan tanısal test.
Duyarlılaşma: Bireyin allerjik olmasına yol açan süreç.
Eozinofil: Allerjik reaksiyonlara katılan, kandaki bir tip akyuvar.
Ev tozu akarı (mite): Ancak mikroskop ile seçilebilecek büyüklükte olan bir canlıdır. %60 'ın üzerindeki nem oranları akarların çoğalması ve idameleri için ideal ortamdır. Başta halı, yastık, yorgan, battaniye ve kumaşlar olmak üzere toz tutan hertürlü ev eşyası akarlar için önemli kaynaklardır. Akarlar ev tozunun en önemli allerjenidir.
Histamin: Allerjik reaksiyonlarda, vücudumuzdaki mast ve bazofil hücrelerinden salınan kimyasal madde.
İmmunglobulin: Dışardan gelen birçok uyarıya karşı vücudumuzda sentezlenen bir grup kimyasal madde. Antikor bir immunglobulindir.
İmmunglobulin E (IgE): IgA, IgM, IgG, IgD ve IgE isimli beş ana grup immunglobulinden biridir ve allerjenlere karşı yanıt olarak sentezlenmiştir. IgE antikorları, alleıjen ile sonraki karşılaşmada allerjik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olurlar.
İmmunoterapi (Allerji aşıları): Hastanın duyarlı olduğu allerjenlerin, giderek artan konsantrasyon ve dozlarda hastaya enjekte edilerek, hastanın allerjenlere karşı duyarsız hale gelmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir.
İrritan: Rahatsızlık veren, tahriş eden madde.
Mast hücresi: Histamin ve allerjinin diğer mediatörlerini salan hücrelerdendir. IgE mast hücresinin yüzeyine bağlı olarak bulunur. Allerjen bu IgE'ye bağlanınca mast hücresi içinde bulunan mediatörler salınarak allerjik reaksiyon başlar.
Mediatör: Allerjik bir reaksiyonda salınarak konjesyon, aksırık, kaşıntı, öksürük, ve vizing gibi belirtilere neden olan bir grup kimyasal maddedir. En iyi bilinen allerji mediatörü histamindir.
Polen: Bitkilerin erkek genetik materyalini taşıyan mikroskopik parçacık. Kaynak:http://www.hastarehberi.com/yedek/cilt/alerjiterimsozlugu.htm#Aeroallerjen 

 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...