20 Temmuz 2017 Perşembe

Akut lenfositik lösemi


Blog okurları için bu yazımızda Akut lenfositik lösemi  hakkında bilgi vereceğiz. Akut lenfositik lösemi  nedir, Akut lenfositik lösemi  nedenleri ve Akut lenfositik lösemi  tedavisi hakkında hazırladığımız yazımızın yararlı olmasını umuyoruz iyi okumalar dileriz.  Akut Lenfositik Lösemi  

Lenfoblastlara benzeyen olgunlaşmamış beyaz kan hücrelerinin sayısında artışla  meydana gelen kötü huylu bir hastalıktır. Akut Lenfositik Lösemi Nedenleri 


ALL çocukluk dönemi lösemilerinin % 80 inden sorumludur. 3-7 yaşları arasında sıktır. Yetişkinlerde de görülebilir ve tüm erişkin lösemilerinin % 20 ini oluşturur.

Akut lösemilerde kötü huylu hücrelerde olgunlaşma ve farklılaşma fonksiyonu kaybolmuştur. Bu hücreler hızla çoğalıp normal hücrelerin yerini alırlar. Habis hücreler normal kemik iliği elemanlarının yerini aldıkça kemik iliği yetmezliği gelişir. Kan hücrelerin sayısında azalma meydana gelmekte ve kişide kanama ve enfeksiyon daha çok görülmektedir. 

Hastalık ile ilgili net bir sebep yoktur. Bununla birlikte radyasyon , benzen gibi bazı toksinler ve bazı kemoterapi ajanları lösemi oluşumuna katkıda bulunur. Kromozomlardaki anormallikler akut lösemi gelişiminde rol oynayabilir.

Risk faktörleri içinde Down Sendromu , lösemili kardeş , radyasyona maruz kalma , kimyasal maddeler ve ilaçlar sayılabilir. Hastalık 100.000 kişinin 6' sında görülmektedir.


Akut Lenfositik Lösemi 'den Korunma 

Hastalığa neden olan etkenler tam olarak bilinmediği için korunma yöntemleri de yoktur.Toksinlere , radyasyona , kimyasal maddelere maruz kalınmaması riski azaltabilir.

Belirtiler arasında kanama durumları mevcuttur. Bunlar ; 
  • Burun kanaması
  • Diş eti kanaması 
  • Adet kanamasında düzensizlikler 
  • Deri içine kanamalar 
  • Deri döküntüsü
  • Peteşi ( kanamaya bağlı küçük kırmızı noktalar ) , ekimoz ( çürükler ) gibi deri lezyonları enfeksiyon yorgunluk sternum hassasiyeti ( sternum: göğüs kemiği ) solukluk kemik ağrıları veya hassasiyeti eklem ağrıları ( kalça , diz , ayak bileği , ayak , omuz , dirsek , el bileği , elin küçük eklemlerinde ağrı ) lenfadenopati (lenf bezlerinin büyümesi ) açıklanamayan kilo kaybı dişetlerinin şişmesi ateş egzersizle kötüleşen solunum güçlüğü  ve çarpıntı gibi durumlardır. 


Akut Lenfositik Lösemi  Tanı/Teşhis 

Fizik muayenede büyümüş karaciğer-dalak , ekimoz ve kanama bulguları saptanır. beyaz kan hücrelerinin sayısında anormallikler tam kan sayımı – anemi ( kırmızı kan hücrelerinin azalması ) ve trombosit sayısında azalma tespit edilir. Kemik iliği aspirasyonu yapılır ve kemik iliğindeki hücre sayısında ve lenfoblastlardaki artışı gösterir. T lenfosit sayımı hücre yüzey antijeni çalışmaları

Akut Lenfositik Lösemi  Tedavisi

Tedavinin amacı hastalığın remisyonudur  yani hafifletilmesidir. Hastalığın kesin iyileşme durumu yoktur. Periferik kan sayımı ve kemik iliği normale döndüğü zaman remisyon sağlanır.

ALL ,antikanser ilaçların kombinasyonuyla tedavi edilir ( kemoterapi ). Kemoterapinin başlangıcında hastanın 3-6 hafta hastanede kalması gereklidir. Bunu takip eden kemoterapi evde gerçekleştirilebilinir.

Kemoterapi prednison , vincristine , metotreksat , 6-merkaptopürin ve siklofosfamid’i içeren 3-8 ilaç kombinasyonundan oluşur. Ayrıca anemi ve düşük trombosit sayısını düzeltmek için kan ürünleri vermek gerekebilir.Enfeksiyon gelişimi varsa antibiyotik kullanımına izin verilmektedir. 

İyileşme ( remisyon ) sağlandıktan sonra bel kemiği sıvısı ( spinal sıvı ) na saldıran lösemik hücrelerin tedavisi için omurgaya kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulanabilir.

Takibeden tedavi , relapsları ( hastalığın daha da kötüleşmesini ) önlemeye yöneliktir.Yüksek doz kemoterapiye veya diğer tedavilere cevap vermeyen ağır vakalar için önerilebilecek diğer bir tedavi seçeneği de kemik iliği naklidir.

Hastalığın gidişi çocuklarda erişkinlerden daha iyi sonuçlar elde edilir. yaklaşık % 95 vakada tam remisyon sağlanır. Şifa oranı ise % 50-60 tır. Yetişkinler de  % 80 inde tam remisyon , % 30-50 arasında şifa sağlanır. tedavisiz yaşam süresi yaklaşık 3 aydır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...