12 Temmuz 2017 Çarşamba

Ağızdan Kan Gelmesi


Ağızdan kan gelmesi korkulan bir durumdur. Bundan kaynaklı bu yazımızda sizlere ağızdan kan gelmesi nedenlerini aktaracağız. Yazımızın ön bilgi olması açısından yararlı olmasını dileriz. İyi okumalar.


Ağızdan Kan GelmesiAğızdan kan gelmesi, önemli bir sağlık problemidir. Bu gibi durumlarda hemen gerekli bölüm doktoruna gidilip önlenmesi gerekir.

Ağızdan kan gelmesinin birçok nedeni olabilir. Kusma yolu, mide, onikiparmak bağırsağı vs ağızdan kan gelmesinin başlıca sebeplerindendir. Ağızdan kan gelme durumu ciddi bir durumdur ve vakit kaybetmeden doktora çıkılmalıdır. Ağızdan kan gelmesi veya kan kusmak denilen durumlar önemli durumlardır ve zaman kaybetmeksizin hastaneye gidilmesi gerekir.


Ağızdan Kan Gelmesi Nedenleri 

Ağızdan kan gelmesinin nedenleri arasında; 

  • Burun boşluğu, ağız ve boğazdan oluşan üst solunum yollarıdır.  Hem ağızdan hem burundan kan gelirse KBB'ye danışılmalıdır. 
  • Kan, bulantı ve kusma  ile beraber görülüyorsa mide rahatsızlıklarını işaret etmektedir. Ayrıca akciğer rahatsızlıkları da kusma ile kan gelmesine neden olmaktadır. 
  • Akciğerden kaynaklı rahatsızlıklardan ağızdan kan gelme durumlarında öksürük  beraberinde gözükür. 

Hematemez


Kusma yolu ile koyu ya da diri kırmızı renkte taze kan ya da siyahımsı renkte sindirilmiş kan çıkarılması durumudur. Kan kusmanın en sık görülen sebepleri arasında mide ya da onikiparmak bağırsağı ülseri ve karaciğer sirozudur.

Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde, belirli çaptaki kan damarlarının ülser sürecine bağlı olarak aşınması kanamaya neden olur. Karaciğer sirozunda ise kanamanın sebebi yemek borusu etrafındaki toplardamarların portal sistemdeki basınç artışına bağlı olarak yırtılmasıdır ( özefagus varis kanaması).

İç Hastalıklar

Diğer ağızdan kan gelme durumları arasında; 
  • Mide kanseri
  • Ağır akut gastritleri
  • Bağırsak enfarktüsü 
  • Lösemi benzeri hastalıklarda olduğu gibi pıhtılaşma bozukluklarıdır.


Ağızdan kan gelmesi derinde yatan bir hastalığın habercisidir.  Fakat bu hastalığın teşhisi değişmektedir. Doktora giderek, bu teşhisi koyabilir ve zamanında müdahale edilirse önlenebilir. Kan damalarının ülser sonucu aşınmasıyla meydana gelmektedir. Hekimler bu konuda uyarmaktadır. Bu gibi durumlar sağlık açısından önemli etkenlerdir. Kan kusmak kötü bir problemdir. Hekimler hemen ilk müdahaleyi yapıp daha sonrasında kontrole gidilip ihmal edilmemelidir.


Bu gibi durumlarda ağızdan kan gelmesinin doğru tespiti için doktorunuza mutlaka danışmalısınız.Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...