17 Temmuz 2017 Pazartesi

Ağız Kokusu Neden Olur?


Blog okurlarımız için hazırladığımız bu yazımızda ağız kokusu(halitosis) hakkında bilgi vereceğiz. Ağız kokusu oluşumu ve ölçümü, açlıktan kaynaklı oluşan ağız kokularına değineceğimiz yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Ağız Kokusu (Halitosis)
Ağız kokusu, sosyal hayatta utanmaya neden olacak bir sorundur.  Erişkinler veya küçüklerin, yaşamlarında mutlaka ağız kokusundan şikayetçi oldukları zamanlar olmuştur. Bazılarının ise, bu durumdan şikâyeti kroniktir.

Ağız kokusu; etkilediği bireyler için sosyal ve psikolojik yönden olumsuz bir durum haline gelmiştir.


 • Kötü ağız hijyeni 
 • Dişler üzerindeki gıda birikimi
 • Ağızdaki çürük kaviteleri
 • Diş çekim yaraları 
 • Ülserler
 • Dental ve tonsiller
 • Apseler (diş ve bademcikle ilgili apseler) 
 • Gingivitis, periodontitis ve stomatitis gibi diş eti hastalıkları
 • Ağız kuruluğu 
 • Kıllı dil gibi ağız içindeki problemlerden oluştuğu gibi
 • Üremi , diabetik ketoasidoz , karaciğer rahatsızlıkları , kronik pulmoner hastalıklar , mide rahatsızlıkları gibi sistematik sebeplerden ötürü de ağız kokusu  görülebilir.


Ağız Kokusunun Testi ve Oluşumu 


Ağız kokusu oluşumu tükürük akımının azalması , uzun süre besin ve sıvıların alınmamasına da bağlıdır. Uykudan uyandıktan sonra yaşanan ağız kokusu bununla alkalıdır. Sabah kalkınca hissedilen ağız kokusu bu durumla ilgilidir.

Aşırı tütün içimi, özellikle sigara tüketimi yalnızca kötü kokulu nefes oluşturmakla kalmayıp , bir de kıllı dil durumuna yol açar ki bu da besin artıklarının ve tütün kokusunun daha kötü bir hal almasına neden olur. Ayrıca tükürük salgısında azalma ve hastalık durumunun şiddetle artışına sebep olur. Dilin arka bölümü mekanik olarak temizlenemediği için birikimler orada oluşur. Çoğu ağız kokusu durumlarının tedavisine dilin fırçalanması ile başlanır.

Protez dişler, uygun yapılmamış kuron ve köprüler, ağız dokusuna uygun olamayan materyaller de ağız kokusunu oluşturan nedenler arasındadır.

Halitozis oluşturabilecek diğer durumlarsa postnatal sızmayla karakterize kronik sinüzitis , faranjitis, tonsillitis, sifilitik ülserler, burun tümörleri , ağız tümörleri , kronik bronşitis ve orofarengial kavitelerin habis neoplazmalarıdır.

Ağız kokusu yaş ilerledikçe artmaktadır çünkü ağız ve dişler yaş ile beraber yıpranmaktadır. 

Sistemik hastalıklar sonucunda da ağız kokusu oluşur. Bu durumun en iyi bilinen örneği diyabettir. Bu hastalarda ağızdan aseton , tatlı, meyva kokusu duyulur. Nefesteki amonyak ve idrar kokusu , üremi ve böbrek yetmezliğini akla getirmektedir. Ciddi karaciğer yetmezliğinde nefes tatlımsı bir amin kokusu , taze kadavra kokusuna benzemektedir.

Ağız Kokusu Nasıl Anlaşılır


Tatlı bir asit kokusu, akut romatizmal ateşi çağrıştırır. Eğer nefesiniz kötü kokuyorsa çürük et kokusu alırsınız , bu da akciğerin apseleşmesine ya da bronş iltihabının yayılmasıyla oluşan bronşiyektaziye işaret eder.

Gastrointestinal bozukluklarda da nefes kokusu kötüdür. Duygusal yıkımlar da sindirimi etkiler ve vücut kimyası bazen ağız kokunuza yansıyabilmektedir. 

C vitamini yetersizliği ile oluşan Kronik skorbüt hastalığı olan kişilerde de kötü kokulu nefese rastlanır.

Açlıkta Oluşan Ağız Kokusu


Pankreatik sıvının midede açlık periyodunda bozuşmasından kaynaklanır.  Açlıktan oluşan ağız kokusunda çözüm diş fırçalamak veya tuzlu su ile gargara yapmaktır. 

Ağız kokusu bazen kullanılan ilaçların yan etkisi olabilmektedir.  Bazı antineoplastik ajanlar, antihistaminler, amphetaminler, trankilizanlar, diüretikler, fenotiaminler , atropin benzeri ilaçlar tükürük üretimini azaltırlar ve böylece oral kavitenin kendi kendini temizleme yeteneği azalmış olur ve buna bağlı halitozis oluşur.


Ağız kokusu için Karanfil Yağı son derece etkilidir. Eğer kullanmak ve faydaları hakkında bilgi almak isterseniz linke tıklamanız yeterlidir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...