12 Temmuz 2017 Çarşamba

Ağız Kokusu Nasıl Gİder


Ağız kokusu bir çok insan için sıkıntılı bir durumdur. Özellikle toplum içerisinde ağız kokusu hoş karşılanmamakta ve ağız kokusu yaşayan bireyde utanç veren bir durum oluşmaktadır. Bundan kaynaklı ağız kokusu nasıl giderilir ve ağız kokusu için bitkisel tarifler vereceğimiz bu yazımızın sizin için yararlı olacağını umuyoruz. İyi okumalar dileriz. Ağız Kokusuna Kesin Çözüm Bir çok nedenden kaynaklı oluşan ağız kokusu yaygın bir sorundur.  Dünya nüfusunun %25’inin bu rahatsızlıktan etkilendiği düşünülmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olanların çoğu bu hastalıktan zaman zaman şikayetçi olmaktadır. Kişiler arası ilişkiyi, iletişimi, kendini ifade etmeyi etkilemesi nedeniyle ağız kokusu önemli bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle günümüzde artık ağız hijyeni klinikleri dünyanın değişik bölgelerinde açılmakta ve ağız kokusunu giderici ürünlerin tüketimi giderek artmaktadır.Kronik ağız kokusu bir patolojik bir durumdur ve birçok hastalığın da habercisidir.  Sık rastlanan bir durum olmasına ve birçok hastalıkla beraber görülmesine karşın doktorlar arasında gözden kaçabilen bir durumdur. Eğer devamlı ağız kokusu yaşıyorsanız ve yaptığınız uygulamalar ağız kokunuzu gerçirmiyorsa mutlaka ayrıntılı bilgi vererek doktora danışmalısınız. 

Ağız Kokusu Nedenleri 

1. Fizyolojik Ağız Kokusu

Fizyolojik ağız kokusunun sebepleri arasında  bazı gıdaların midedeki sindirim işlemi (sarımsak, soğan, alkol, baharatlı gıdalar vb.), veya iyi temizlenmemiş ağız boşluğu, düzgün olmayan diş hekimliği restorasyonları (dolgu, protez vb.), çürük dişler, dişeti problemleri, sigara tüketimi, mensturasyon sırasındaki hormonal değişiklikler neden olmaktadır.  Fizyolojik ağız kokusu, sistematik bir hastalık veya patoloji ile ilgili değildir ve geçicidir. Genellikle diş fırçalama, antiseptik solüsyonlar ile bu ağız kokusunu tamamen geçirebilirsiniz. 

2.Patolojik Ağız Kokusu


Patolojik ağız kokusunun %80-90’ı ağız içi problemlerden olmakla beraber birçok ağız dışı sebepten de kaynak alabilir. Ağız içinden kaynaklanan ağız kokusu sebeplerine bir örnek vermek gerekirse, dişeti hastalıkları, dil tabakası, yemek artıkları, ağız içi yaralar, kirli takma dişler , tükürük miktarındaki azalma bunlardan bazılarıdır. Tükürük bezinin fonksiyonlarındaki bozukluklar da ağız kokusuna sebep olabildiği gibi,  antidepresan, antipsikotik ve narkotik ilaçları da tükürük azlığına neden olabilmektedir.

Ağız kokusu Nasıl Gider


Ağız kokusunu gidermek için öncelikle yapılması gerekenler; 
  • Ağız  temizliğine önem göstermektir.
  • Diş ve dil fırçalamak
  • Dişlerin arasını temizlemek
  • Diş eti iltihaplarını tedavi ettirmek olmalıdır

Ancak klinik işlemlerin yanı sıra bazı bitkilerin ve bu bitkilerden elde edilen çaylarında hem solunum yollarını temizlediği, hemde anti-oksidatif etkisiyle bakteri oluşumunu engelleyerek ağız kokusunu önlediği bilinmektedir.

Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler


Adaçayı (Salvia officinalis) : Adaçayı antibakteriyel yapıdadır ve ağız kokusunu geçirmek için günde 1 fincan adaçayı içilebilir. 

Okaliptüs (Okaliptüs globulus): Özellikleri adaçayı benzemektedir, bileşenlerinde bulunan sineol bakteriler ile mücadele açısından etkilidir. Ağız kokusunu gidermektedir. Bir çok ticari ağız gargaraları sineol içerir. Okaliptüs yaprakları suda kaynatılarak bu suyla gargara yapılması ağız kokusularını önlemede yardımcıdır.

Tarhun (Artemisia Dracunculus) : Tarhun papatyagiller familyasına ait yaygın bir bitkidir. Yaprakları baharat olarak kullanılır. Tarhun ağız kokusunu önlemek için şifalı bitkiler arasındadır. Tarhun otunda bakterilere karşı etkili bileşenler vardır. Kurutulmuş yaprakları su içinde kaynatılarak hazırlanan infüzyon ile gargara yapılması bakterileri yok etmede etkili olacaktır.

Kekik (Thymus vulgaris) : Ağız iltihapları  ve yaralanmalarda oluşan ağız kokusunda kekik oldukça etkilidir. Kurutulmuş kekik çiçekleri su içerisinde kaynatılıp elde edilen bu enfüzyon ile gargara yapılması kötü nefesi önlemede etkili olabilir.

Biberiye (Rosmarinus officinalis L.) : Kekik aynı özelliklere sahiptir. Suda kurutulmuş biberiye çiçekleri kaynatılarak bu enfüzyon ile gargara yapılması çözüm olabilir.

Rezene (Foeniculum vulgare): Kötü nefes ile mücadele için, yemeklerden sonra rezene bitki tohumlarnı çiğnemek yararlıdır.

Kişniş (Coriandrum sativum) : Kişniş ağız kokularını önlemek için bir çok ülkede kullanılmaktadır Hindistan'da ağız kokuları ile mücadele için yemeklerden sonra kişniş tohumlarını çiğnemek adeta bir gelenek haline gelmiştir. Ayrıca bir su bardağı su içerisinde bir çay kaşığı kişniş tohumu 3 ile 4 dakika kaynatılarak hazırlanan bu enfüzyon ile gargara yapabilirsiniz.

Tarçın (Tarçın zeylanicum): Tarçın yaklaşık 50 kadar aromatik bileşenler içerir. İçeriğinde bulunan Kumarinler ve vanilya ağızda kalan gıdalarda üremeye başlayan bakteri gelişimini engelleyen antibakteriyel özellikleri ile ağız kokusunu önler. Bir litre suya rendelenmiş bir yemek kaşığı Tarçın kaynatılarak hazırlanan enfüzyon ile Gargara yapılması ağız kokularına sebep olan bakteri gelişimini engeller.

Spirulina: Spirulina bir sağlıklı besin veya şifa maddesi olarak Kuzey Amerika ve Avrupa’da gözde bir üründür. Türkiye’de de giderek daha iyi tanınmakta ve tüketimi yaygınlaşmaktadır. Piyasada genelde kapsül, tablet veya toz şeklinde ve diyet ek malzemesi olarak bulunur. spirulina içeriğinde bulunan klorofil ağız kokusu veya kötü koku tedavisi için çok uygundur. Klorofil ağız canlandırır ve iyi bir koku sağlar. Birçok endüstriyel gargara kompozisyon içinde yer almasının nedeni budur.

Kakule (Elettaria cardamomum) : Kakule ağız kokuları ile mücadele için yemeklerden sonra Kakule tohumlarını çiğnemek yaygın olarak özellikle Arap ülkelerinde kullanılmaktadır.

Dereotu (Anethum graveolens): Kullanımı ve etkisi kakule gibidir. Bu bitki tohumlarını çiğneyerek kötü nefesi önleyebilirsiniz.

Maydanoz (Petroselinum crispum): Maydanoz özellikle soğan ve sarımsak gibi kötü kokuya neden olan bitkilerin kokusunu gidermede birebirdir. 

Nane (Mentha piperita) : Nane antibakteriyel özellikleri ile ağız kokusuna neden bakterileri öldürmek için yeterlidir. 3 damla nane tentürü ile diş ve diş etleri ile dil fırçalanmalıdır. Taze nane bitki yaprakları çiğnemek ya da bir su bardağı suda kaynatılarak çayının içilmesi de etikili olacaktır. 

Zencefil (Zingiber officinale) : Zençefil ağız kokularını önlemede çok iyi bilinen bir bitkidir. Özellikle zencefil antiseptik ve antibakteriyel yapısından kaynaklı ağızdaki bakterileri öldürür ve kötü kokuyu ortadan kaldırır.


Ağız kokusu ile ilgili ayrıca Ağız Kokusu Neden Olur başlıklı yazımıza bakarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...