18 Temmuz 2017 Salı

Aft Nedir ?


Blog okurlarımız için hazırladığımız bu yazımızda aft nedir, aft nedenleri nelerdir ve aft tedavisi hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktayız. İyi okumalar dileriz. 

Aft Nedir ?


Diş çürümesi sonucu, diş etlerinde iltihap oluşmaktadır. Bu iltihaplar diş etlerinin çürümesine sebep olmaktadır. Dişlerimizde yemeklerden sonra kalan artıklar bakteri üretmekte ve dişlerin çürümesine neden olmaktadır.  Daha sonrasında diş etinde şişme meydana gelir. Bu sebepten dolayı her gün yemeklerden sonra dişlerimizi düzenli olarak fırçalamaya gayret göstermeliyiz. Diş sağlığımıza önem verip, en küçük kusurda diş hekimlerine başvurmalıyız.

Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Kadınlarda daha çok görülen bu durum tek bir ağzı bölgesinde veya bir çok bölgede görülebilmektedir. Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.Bu sebeple aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.


Aft Nedenleri


Aft nedenleri arasından aşağıdaki etkenler bulunmaktadır. 

  • Stres aft oluşumuna neden olabilmektedir. Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın yarattığı etkenler arsında stres aft oluşumuna neden olmaktadır. Kadınlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.
  • Bazı yiyecekler aft oluşumuna neden olabilmektedir.  Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır. Ayrıca bazı alerjik etki yaratan gıdalar da aft oluşumuna neden olmaktadır. Bunlar arasında ; kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.
  • Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu  darbeler de aft oluşumuna neden olan etkenler arasındadır. 
  • Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan “sodyum lauryl sulhate” ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını  neden olan bir kimyasal olarak aft ye neden olabilmektedir. 
  • Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom’s of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)
  • Bazı sistematik hastalıklar da aft sorununa neden olabilmektedir. Behçet hastlığı, Genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir.
  • Ayrıca B12 vitamini ve demir eksikliğinin yanında ; sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

Aft Tedavisi


Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Aft sorunu yaşıyorsanız aşağıda yazan önlemleri almanız sizin için yararlı olacaktır. 
  • Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.
  • “2% hydrogen peroxide” solusyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.

Alft ve Diş Sağlığı

Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solüsyonla günde üç kez gargara yapılabilir, Yemeklerden önce aft bölgesine “xylocaine”  solüsyonlar veya ağız içi kremler uygulanabilir. 

Aft üzerine uygulanacak “orabase”, “Gly-oxide”, “Cankaid”,”Ambesol” gibi ağız içi kremler uygulanabilir. “sucralfate” tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.

Özellikle aftı başlangıç aşamasında “tetrasiklin” tableti suda eriterek elde edilen solüsyon ile gargara yapmak aft nin yayılmasına ve büyümesine engel olacaktır. Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid “%0.1 lik triamcinalone” uygulanması ya da steroidli bir gargara “betamethasone syrup” ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

“Chlorhexadine” gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.“Tetrasiklin” şurup la hazırlanan 12,500 unite “nystatin”, 1.25 mg “diphenhydramine”, ve 0.25 mg/m “hydrocortisone” karışımı ’shotgun’ solusyonu olarak kullanılabilir.

Aft döneminde, stresten uzak durmak oldukça önemlidir. Diğer yandan dişlerin düzenli fırçalanması , diş fırçalarının 3 ay da bir değiştirilmesi ve diş bakımının aksatılmaması gerekir.  Cips gibi yiyeceklerden mutlaka kaçınmalıyız. Daha sonrasında bu yiyecekler aft oluşumuna neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda mutlaka önlemi almalıyız. Diş hekimlerine kontrol ettirmeyi, ihmal etmemek gerekir.


Diş sağlığınız açısından ayrıca Diş Bakım Efsaneleri yazımız size yardımcı olabilir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...