5 Ekim 2017 Perşembe

A Vitamini


A vitamini hakkında hazırladığımız yazımızda, a vitaminin yararları, a vitaminin görevleri ve a vitamini eksikliğinden kaynaklı görülebilecek rahatsızlıkları aktaracağız. Umarım yararlı olur. İyi okumalar dileriz.

A Vitamini Nedir? 

A vitamini hayvansal kaynaklarda “retinoidler” (retinol, retinal, retinoik asit, retinil esterleri) ve bitkisel kaynaklarda “karotenoidler” (alfa-karoten, beta-karoten, gama-karaten, kantaksantin, delta-karoten, zeta-karoten, lutein, beta-cryptoxanthin, epsilon karoten, neoxanthin, violaxanthin, zeaksantin) olarak bulunmaktadır.

A vitamini; özelikle gece görüşünde , gelişme ve büyümede, üreme, embriyo gelişmesi, kan yapımı, bağışıklık sistemi ve doku hücresi farklılaşmasında gerekli bir vitamindir. A vitamini yağda erir, ısıya dayanıklıdır, emilimi için safra asitlerine ihtiyaç vardır.

A Vitamini  Görevleri

 • Vücudun hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin korunmasında yardımcı olmaktadır.
 • Kemik dokusunun gelişmesine katkıda bulunmaktadır ve üreme sisteminin gelişiminde yardımcıdır. 
 • Gece körlüğüne karşı koruma sağlamaktadır ve alacakaranlığa alışmasına yardım eder. 
 • Epitel (barsak,deri vb) doku yapımı, gelişimi ve korunmasında görev alır.  A vitamini yetersizliğinde böbreklerde, sindirim organlarında bozukluklar görülebilir.
 • Ağız, mide, ince bağırsak , solunum ve üreme sistemi ile idrar yollarındaki deri ve dokuların sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlayarak, enfeksiyonlara karşı korur.
 • Karotenoid formları bir antioksidan olarak çalışırlar. Bu etkisi ile bir çok kanser türüne karşı koruma sağlamaktadır.

A Vitamini Yetersizliği ve Fazla Miktarda Tüketimi


A vitamini vücutta depolanan bir vitamin olmasından kaynaklı  eksikliğine pek rastlanmamaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenenlerde ve büyümenin hızlı olduğu çocukluk, gebe ve emziklilik dönemlerinde sorun ortaya çıkar. A vitamini eksikliği en çok bağışıklık sistemini etkiler. Ayrıca eksikliği görme duyusunda aksaklıklara yol açabilmektedir.

A Vitamini Yetersizliğinin En Önemli Belirtileri

 • Epitel dokuların (derinin kuru ve pütürlü bir durumda olması, gözdeki epitel dokunun bozulması, kuruması ve koruyucu tabakanın kaybı) bozulması. 
 • Bağışıklık sisteminin bozulması sebebiyle enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklığının artması. 
 • A vitamini eksikliği sindirim sistemini etkilemektedir ve mide de yararlara neden olmaktadır
 • A vitamini yetersizliğinde çocuklarda normal büyüme ve gelişme sağlanamamaktadır. Özellikle çocuklarda sık görülen enfeksiyon hastalıkları, vücut direncinin düşük olması büyümede gerilik konunun önemini ortaya çıkarmaktadır.

A vitaminin çok fazla alınması vücutta zehirlenme etkisi  yapmaktadır. Zehirlenmenin ilk belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, kusma şeklindedir. Fazla alınmasında karaciğerde büyüme, eklemlerde ağrı, baş ağrısı, kuru ve pul pul dökülen deri, kusma ve iştah kaybı, uzun kemiklerde kalınlaşma, saç dökülmesi, deride sararma ve kafa içi basıncın artması, sinir sisteminde hasar ve doğumsal bozukluklar da gözlenebilir.

Günlük A Vitamini Gereksinmesi

Besinlerde A vitamini retinol ve A vitamini ön maddesi karoten olarak bulunur. Günlük ihtiyaçlar Retinol eşdeğeri (RE) olarak şöyledir: 
 • 0-12 aylık bebeklerde 375mcg 
 • 1-3 yaş grubu çocukta 400mcg
 • 7-10 yaş grubu çocukta 700mcg 
 • 11-14 yaş grubu çocukta 800mcg 
 • 15-18 yaş grubu çocukta 1000 mcg retinoldür.
 • İhtiyaç yetişkin erkek için 1000 mcg kadın için 800 mcg ‘dır.

A vitamininin En Çok Bulunduğu Besinler


Retinol yani hayvansal kaynaklardan elde edeceğiniz A vitamini ; karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta gibi besinlerden alırsınız. 
Bitkisel kaynaklardan ise beta karoten gibi karotenoidleri alır ve bunları organizmanızda A vitaminine dönüştürebilirsiniz. Karotenoidlerin ( A vitamini ön maddesi) kaynakları kırmızı ve sarı portakal ile birçok koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. En çok sarı turuncu (havuç , kış kabağı vb.) koyu yeşil yapraklı sebzeler ile sarı ve turuncu meyvelerde (kayısı, şeftali vb.) bulunur.A vitamini hakkında daha fazla bilgi için ayrıca aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Vitaminlerin sağlığınız açısından önemli olduğunu unutmayınız ve vitamin eksikliği yaşamamak adına düzenli kontrolünüzü yaptırınız. 


                                                  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...