5 Ekim 2017 Perşembe

A Vitamini Saç Bakımı


A vitamini ile saç bakımı hakkında bilgiler vereceğimiz yazımızda sizlere A vitamini ile saç dökülmesine karşı nasıl çözüm üreteceğinizden de bahsedeceğiz. Ayrıca A vitamini ile rutin saç bakımınızı nasıl yapacağınızdan ve A vitamini ile saç uzamasını nasıl destekleyeceğinizden de bahsederek yazımızı bitireceğiz. Saç bakımında yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

A Vitaminin Bilinmeyen Faydaları


A vitamini dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişmesi, kemiklerin ve dişlerin oluşumu, büyüme ve gelişme için gereklidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt ve saç bakımında etkilidir.   Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi, proteinlerin enerji olarak açığa çıkarılmasıdır.

A vitamini, göz problemlerini karşı koruma sağlamanın yanı sıra gece  körlüğüne karşı önler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek cilt sorunlarını engeller. Ayrıca sindirim sisteminde oluşan ülserleri tedavi eder; soğuk algınlığına ve böbreklerde, mesanede, akciğerlerde ve mukus zarlarında enfeksiyonlara karşı vücudu antitoksidan etkisi ile önler. Eksikliğinde gece körlüklerine benzer hastalıklar görünmenin yanı sıra ciltte ve saç derisinde pullanma, da görülmektedir. 


Saç Dökülmelerine Karşı En Önemli Koruyucu


A vitamini önemli bir antioksidandır ve saç dokusundaki zararlı toksinleri uzaklaştırmaya yarar. A vitamini saçlarınızı, çevre etkisi ile vücuda alınan serbest radikallerin saldırılarından korur ve saçı kökünden sonuna kadar kuru hava etkisine karşı koruyan, saç derisinde oluşan sebum maddesinin üretimine katkıda bulunur. Bunun dışında A vitamininin, saç dökülme etkisi taşıyan stresle mücadele konusunda önemli bir yeri vardır. Saçlarınızı nem dengesini koruması ile saçlarınızın daha parlak görünmesini  sağlar. 

 A Vitamini İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır

A vitamini özellikle saç derisi bakımda kullanılır. genellikle kullanım amacı saçların hızlı uzamasını sağlamak ve saç dökülmesini azaltmaktır. A vitamini saç telleri üzerinde etkisi olmayan bir vitamindir. Dolayısıyla saç derisine uygulanmalıdır ve bundan sonra dolaylı olarak saçlarınızın sağlığını da koruyacaktır. 

Saç Uzatmada A Vitamini Kullanımı

Saçları oluşturan proteinlerin başında keratin gelir, daha önceki yazılarda a vitaminin proteinlerin işlevini arttırdığından bahsetmiştik. Kükürt, argerilin, keratin, çinko oksit ile birlikte a vitamini kullanımı sağlıklı saç uzamasına yardımcı olur. Saçlar proteinel yapılardır ve keratin isimli proteinden oluşur, dolayısıyla keratin oluşumunu arttıran kükürt ile birlikte a vitaminli yağ kullanımı saç uzatma sürecini oldukça hızlandıracak ve saçlarınızın daha canlı görünmesini  sağlayacaktır. 

Saç Dökülmesine Karşı A Vitamini


Saç dökülmesi problemlerinde a vitamini kullanımı kıl köklerini besleyici etkileri için kullanılır. A vitamini özellikle diğer vitaminler, keratin argerilin, vb ile birlikte kullanıldığında saç köklerini besleyerek saçlarınızın dökülmesini engeller. Saç dökülmesi sorunları için a vitaminli yağ kullanımı saçlarınızdaki hasarları da onaracak ve daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.


A vitamini ayrıca cilt bakımında da kullanılan bir vitamindir. Bu açıdan  a vitaminin kullanmak isterseniz A Vitamini ile Cilt Bakımı yazımıza bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...