5 Ekim 2017 Perşembe

A Vitamini Nedir


A vitamini vücut sağlığı açısından oldukça gerekli bir vitaminidir. Bundan kaynaklı bu yazımızda a vitamini özellikleri , a vitamini hangi kaynaklarda bulunduğu, a vitamini faydaları ve a vitamini eksikliği hakkında bilgi vereceğiz .Ayrıca a vitaminli yağ nasıl kullanılır ve ne işe yarar sizlerle paylaşacağız. İyi okumalar dileriz. 

A Vitamini Nedir

Vücutta belirli bir miktarda depolanmış  olan A Vitaminin % 90 ı karaciğerdedir. Geri kalanı böbrekler, akciğerler, gözler ve yağ dokusunda bulunmaktadır. Gerektiğinde vücut bu bölgelerden a vitaminini alır ve kullanır. A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir yapıya sahiptir. Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür. Diğeri ise bitkisel kaynaklarda bulunan karotendir. 

A vitamini vücutta depolandığı ve bir çok gıdada bulunduğu için eksikliğine pek rastlanmamaktadır. Isıya karşı sabit ve pişirilmeye dayanıklıdır.Yüksek miktarlarda alınması toksik reaksiyonlara (zehirlenme) neden olabilir.

A Vitaminin Yapısal Özellikleri

  • A vitamini yağda eriyen bir vitamindir ve çok fazla alınırsa vücutta birikip toksik etkisi yani zehirlenme yaratabilmektedir.
  • A vitamini de beta karotenler gibi kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir, bağışıklık sistemini uyarırlar ve hücreler arası iletişimi sağlarlar. Bunu içeriğinde bulunan antitoksidan sayesinde yaparlar.
  • A vitamini, hücre büyümesini ve çoğalmasını düzenler. hücre çekirdeğindeki dna'nın duplikasyonunu kontrol eder.
  • A vitamini eksikliği cilt ve akciğer kanseri riskini arttırmaktadır. Ayrıca gece körlüğüne neden olabilir.

A Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur

A vitamini  bitkisel ve hayvansal olarak iki türlü edinilebilir. Bunlardan bitkisel A vitamini kaynakları tatlı patates, havuç, ıspanak, kara lahana, balkabağı, kavun, dolmalık biber, kırmızı biber, domates, elma, karpuz ve greyfurtu sayabiliriz. A vitamini bulunan hayvansal kaynaklar ise, karaciğer, balık yağı, yumurta, süt ve kırmızı ette bulunur.

A Vitaminin Faydaları

  • A vitamini dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişmesi, kemiklerin ve dişlerin oluşumu için gerekli bir vitamindir ve özellikle çocukluk çağında kritik öneme sahiptir.
  • Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur.
  • A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.
  • Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi, gece körlüğünü önlemede etkilidir. Cildin tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar.

A Vitamini Zararları


A vitamini fazlalığıyla baş gösteren a vitaminin zararları;  baş ağrıları, dudak kuruması, mide bulantısı, kusma ve ishale sebep olur. Ayrıca gebe olan kadınlar a vitamini tüketiminde dikkatli olmalılar,  doktor önerisi olmadan a vitamini takviyesi almamalılardır. Aksi taktirde zehirlenme sebebi ile düşük gibi tehlikeler ortaya çıkabilmektedir veya bebeğe zarar vermektedir. 

A Vitamini Eksikliği Belirtileri


A vitamini eksikliği çok sık görülmemekle birlikte; derinin pullanması, akne gibi cilt sorunları, iskelet gelişiminin duraklamasını içeren büyüme eksikliği, kornea ile ilgili sorunlar ve gece körlük görülebilir.  Ayrıca A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi ve vücut direnci azaldığından, vücut enfeksiyona daha açık hale gelir ve daha kolay hastalanır. 

 A Vitamini Nasıl Kullanılır


A vitamini hem saç sağlığı için hem de cilt sağlığı için önemlidir. Genellikle cilt bakımında a vitamini kullanımı kolajen ve elastin sentezi arttırılarak kırışıklıkların önüne geçmek, cilt çatlaklarını gidermek amaçlı kullanılır.

Sivilceli ciltlerde ise a vitamini asidi olan retinoik asit cildi soymak maksadıyla kullanılır, ama retinoik asit türevleri a vitamininden farklıdır. Ayrıca saç bakımında a vitamini kullanımı ise genellikle saç derisinin beslenmesi, saçların  sağlıklı bir şekilde uzaması ve saç dökülmelerine karşı kullanılmaktadır. A vitamini vücuttaki kıl köklerini ve tırnak gibi diğer kökleri besler daha güçlü ve hızlı uzamasını sağlar.

A Vitaminli Yağ


Başta belirttiğimiz gibi yağda çözünebilen bir yapıya sahip olan a vitamini özellikle cilt bakımında yağ formuyla etkili bakım uygulamasıdır.  Kollajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan a vitamini, kollajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler ve cilt yenilenmesi sağlar. Bu sayede cildin daha güzel ve parlak görünmesini sağlar. 

Piyasada doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz A vitamini yağı bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir hayli önemli rol üstlenir. Cilt kırışıklıkları için özellikle a vitamini ve c vitamini kombine kullanımı daha uygundur. 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önler hem oluşmuş kırışıklıkların giderilmesini sağlar.


Bu sağlık açısından son derece faydalı olan vitaminimiz hakkında daha fazla bilgi için A Vitamini Faydaları  başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler diler,yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...