5 Ekim 2017 Perşembe

A Vitamini İle Cilt Bakımı


A viamini ile cilt bakımı hakkında hazırladığımız yazımızda öncelikle sizlere A vitamini ile cilt bakımının faydalarından bahsedeceğiz. Daha sonra anti-aging etki olarak A vitamini kullanımından, cilt lekelerine A vitamini kullanımından,  sivilcelere A vitamini kullanımında, cilt çatlaklarına A vitamini kullanımından ve A vitaminli yağ ile cilt bakımından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Cilt Bakımında A Vitamini Faydaları

Günlük vitamin ihtiyacını karşılamak için her gün multi-vitamin almak ve/veya bolca meyve, sebze tüketmek gerekmektedir. Vitaminler vücudumuz için oldukça fazla göreve sahiptir ve gözlerden, dişlere , cildimizden , sindirim sistemimize bir çok yararı bulunmaktadır. Özellikle cilt ve saç bakım uygulamalarında bu vitaminlerin doğal yollarla alınmasının yanında, artık nemlendiriciler ve bakım kremleri gibi kozmetik ürünlerin  içeriğinde bulunmaktadır ve buralardan da temin edilmektedir. Bu yazımızda A vitaminin yapısal özellikleri ve faydalarını değerlendirken cilt ve saç bakımı önemi üzerine özellikle eğileceğiz. A vitamininin yetersiz olması veya fazla alınması ciltte kuruluk, pütürlük gibi problemlere sebep olurken retinoid adı verilen sentetik A vitamini bileşikleri cilde direkt uygulanarak akne sorununa, kırışıklıklara veya güneşin UV ışınlarından kaynaklı oluşabilecek lekelere karşı koruma sağlamaktadır. Cilt bakım kozmetiklerinin içerisinde sık sık a vitaminin adını okuruz, peki a vitamini ne işe yarıyor. İlk başta belirteyim ki a vitamini kolajen ve elastin sentezini arttırıyor, ayrıca protein sentezinde oldukça önemli bir işlev gören a vitamini cildin dengesinde oldukça önemli bir role sahiptir.

Anti-aging Olarak Cilt Kırışıklarına Karşı A Vitamini


A vitamini sağlıklı diş, kemik, cilt ve yumuşak dokular için de lazımdır. A vitamini aynı zamanda gece körlüğüne karşı  koruma sağlamaktadır. Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan a vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cildi uyararak daha genç görünmesini ve cilt yenilenmesinin daha sağlıklı olmasını sağlar. A vitamini bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir hayli önemli rol üstlenir.Cilt kırışıklıkları için özellikle a vitamini ve c vitamini kombine kullanımı oldukça yararlıdır. 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önler hem oluşmuş kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

Cilt Çatlakları Tedavisinde A Vitamini

Gebelik döneminde kilo artışı ve göbek bölgesindeki büyüme, hızlı kilo alma ve verme dönemleri, ağır spor yapma gibi durumlarda ciltteki kolajen ve elastin tabakası yırtılır bu durumda çatlaklar açığa çıkar. A vitamini hem bu çatlakların önlenmesinde hem de oluşan çatlakların giderilmesinde oldukça önemli işlev görür. Çatlaklar oluşumunda ve hafif çatlaklarda, a vitamini, c vitamini, glikolik asit kullanılabilrken, ileri ve derin çatlaklarda a vitamini, c vitamini ve tca kullanılır. Tca veya glikolik asit cildi soyarken, a vitaminli yağ ve c vitaminli yağların karışımı cilt altında kolajen ve elastin sentezini arttırır.

Sivilcelerde A Vitamini Nasıl Kullanılır

Sivilceler için ve cilt lekeleri için a vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün a vitamini değil a vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acnelyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama a vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yaparak cildi yeniler ve akne sorununuza çözüm getirir.

Cilt Lekeleri Gidermede A vitamini

Cilt lekelerini oluşmadan önce a vitamini kullanılabilir. Özellikle melazma yani cilt lekesine neden olan etkin maddenin oluşumunu engelleyici özellikleri vardır. Oluşan cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumunu önlemede etkiler gösterir, ultraviyole ışınların yani uv ışınlarının cildi yaşlandırmasına ve lekelendirmesine karşı kullanılabilir.

Cilt Bakımında A Vitaminli Yağ Kullanımı

Kullanım için 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygularsanız oldukça faydasını görürsünüz. Bu uygulama 2 günde bir yapılmasının sebebi etkilerinin 2 gün boyunca sürmesidir.


A vitamini ayrıca saç bakımında kullanılan son derece yararlı bir vitamin kaynağıdır. A vitamini ile saç bakımı yapmak isterseniz aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...