5 Ekim 2017 Perşembe

A Vitamini Faydaları


Vitaminler insan sağlığa yaraları artık herkes tarafından bilinmektedir. Fakat hangi vitamin ne işe yarar öğrenmek gerekir. A vitaminin yararları hakkında hazırladığımız yazımızın bu açıdan önemi büyüktür. Yazımızda A vitamini eksikliğinde, A vitamini ile peeling sonrası bakımdan ve A vitaminli yağdan bahsederek yaygın kullanım alanları hakkında kafanız bir fikir oluşturmaya çalışacağız. İyi okumalar dileriz. 

A Vitamini Faydaları

  • A Vitamini (diğer adıyla retinol), hem hayvansal hem bitkisel kaynaklarda bulunan  antitoksidan yapısı sayesinde vücudu koruyan ve bağışıklık sistemi, kemik gelişimi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir.  
  • A vitamini dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişmesi, kemiklerin ve dişlerin oluşumu için de önemlidir. Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.
  • A Vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklı olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini katkıda bulunarak sağlık açısından oldukça yararlıdır.
  • Kemik sağlığını korumada görev almaktadır. 
  • A vitamini antitoksidan yapısı ile kansere karşı koruma sağlamaktadır. 
  • A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de proteinlerin enerji olarak kullanılmasında faydalı olmasıdır.
  • Ayrıca göz sağlığı açısından önemlidir. Gece körlüğüne karşı koruma sağlamaktadır.  Özellikle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin yeterli miktarda A vitamini alması gerekir.

A vitamini Eksikliği 

A vitamini eksikliği çok sık görülmemekle birlikte, eksikliğinde derinin pullanmasına ve kuru bir cilde neden olur, akne gibi cilt sorunları, iskelet gelişiminin duraklamasını içeren büyüme eksikliği, kornea ile ilgili sorunlar ve körlük görülebilir(gece körlüğü). A vitamini eksikliği ender de olsa saç dökülmesine neden olabilmektedir. Ayrıca A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi ve vücut direnci azaldığından, vücut enfeksiyona daha açık hale gelir ve daha kolay hastalanır.

A Vitamini Yağı Faydaları

Yağda çözülebilen bir forma sahip olan A vitamini, özellikle cilt bakımı uygulamalarında vücudun protein sentezini düzenlediği için saç ve tırnak uzatmada etkili  bir bakım ürünüdür. Cilt bakım uygulamalarında a vitamini yağının kullanılması kolajen sentezini artırarak cildin kendini yenilenmesine katkıda bulunur ve daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlarken, elestin lifleri güçlendirmesi sayesinde  anti-aging yani cilt kırışıklığını engelleyen bir yapısı vardır. 

Peeling uygulamaları Sonrası A Vitamini Desteği

Glikolik asit ve Tca gibi asit uygulamalarında cilt problemlerinin giderilmesinde uygulanan peeling yöntemlerinden sonra  soyulan deri katmanın altından gelen yeni deri oluşumunun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan A vitamini yağı, elastin ve kolajen yapıyı desteklemesi ile oldukça etkilidir.

Sivilceler için ve cilt lekeleri için a vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün a vitamini değil a vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acnelyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama a vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yapan bir vitamindir.Bunun yanında, cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumunu önlemede etkiler gösterir, ultraviyole ışınların yani Güneşin UV ışınlarına karşı a vitamini leke oluşumunu ve kırışıklıkları önlemede de önemli bir işleve sahiptir. 

A vitaminli Yağ Kullanımı

Kullanım için 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygularsanız oldukça faydasını görürsünüz. Bu karışım 2 günde bir kullanın dememdeki amaç bunlar yağda çözünen vitaminlerdir ve cilt altında 48 saat etki gösterirler.


A vitaminini kozmetik açıdan kullanmak isterseniz aşağıdaki yazılarımıza da ayrıca bakabilirsiniz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...