12 Temmuz 2017 Çarşamba

20 lik Diş Çekimi


Bu yazımızda bir çok insana sıkıntı yaşatan 20'lik diş hakkındadır. 20'lik diş çekimi ,20'lik dişlerin hangi durumda çekilmesi gerektiğini ve 20'lik diş çekimi sonrası yapılması gerekenleri aktaracağız. Yazımız umarım size faydaları olur. İyi okumalar dileriz. 

20 Yaş DişiDiş sağlığı oldukça önemli bir konudur. Bundan kaynaklı diş sağlığı aksatılmamalıdır.  Hele ki yirmilik yaş dişi döneminde, bu diş sağlığına daha da önem vermek gerekir. Yirmilik dişin çıkacağı plakları iyice temiz hale getirmek gerekir. Dişlerde yemek kalıntıları kalmamalıdır. Yirmilik dişin çıkacağı, dişin yanlarında çürük diş olması sonucunda, yirmilik dişi de etken yapabilmektedir.

20 Yaş Dişi Hangi Durumlarda Tehlikeli


20'lik dişler hangi durumlarda tehlikelidir ve hangi durumlarda 20'lik dişin çekilmesi gerekir bunların diş hekimi tarafından belirlenmesi gerekir. Diş Hekimi, doğru pozisyonda çıkması ve çevre dokulara zarar vermemesi halinde bu dişlerin yerinde kalmasında bir sakınca olmadığını belirtmektedirler. Çene kemiği ile kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin ileride yol açacağı sıkıntılar göz önüne alınarak dişin röntgen sonrası çekimine karar verilmesi gerekmektedir. 

20'lik Diş Hangi Durumlarda Çekilir?

Çürük


20 yaş dişinin pozisyonundan dolayı o dişte veya komşu dişte çürük oluşumuna rastlanabilir. Dişeti enfeksiyonu: 20 yaş dişinin tam çıkmadığı durumlarda yemek artıkları ve bakteriler 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinin altına girerek enfeksiyona neden olur. Bunun sonucunda ağız kokusu, ağrı, yüzde şişme ve ağız açıklığında azalma görülebilir. Enfeksiyon lenfler aracılığıyla yanak ve boyun bölgesine yayılabilir. 20'lik diş yandaki dişlere basınç yaparak ağrıya neden olabilmektedir. Bazı vakalarda bu basınçtan dolayı dişlerde aşınma olur.

Ortodonti


Pek çok genç hasta dişlerindeki çapraşıklıkları düzelttirmek için ortodontik tedavi görür. 20 yaş dişleri baskı yapmasından kaynaklı dişlerde çarpıklığa neden olmaktadır. Bu tarz durumlarda diş gıcırtması görülebilir.

Protez


Total protez kullanan hastalarda gömük 20 yaş dişleri, protezde uyumsuzluk, vuruk ve kullanamama problemlerine sebep olabilir.

Kist oluşumu


Gömük ya da yarı gömük 20 yaş dişinin çevresindeki yumuşak dokuda kist oluşabilir. Bu kist ve dişin alınması, ileride oluşabilecek kemik ve komşu diş hasarını önleme açısından gerekli bir işlemdir. Ender de olsa kistin içinde tümör gelişebilir veya kistin aşırı büyümesine bağlı olarak çenede spontane kırıklar meydana gelebilir.

Diş Çekimi


Diğer diş çekimlerinden farklı, 20 yaş dişinin konumu, şekli ve boyutuna bağlı olarak uygulanacak işlemin zorluk derecesinde değişiklik vardır. Çekimden sonra hafif bir şişlik, ağrı ve kanama olabileceğini belirten diş hekimi sizi bilgilendirecektir. Daha özel işlemler gerektiren bazı karmaşık çekimler de 20'lik diş çekiminde uygulanabilir. Diş hekiminizin alacağı önlemler ve vereceği tavsiyeler yan etkileri en az seviyeye indirir. İleri yaşlarda esneklik azaldığı için çekim zorlaşır, iyileşme süreci daha uzun sürer.   

20 'lik Diş Çekimi Sonrası

  • Diş çekimi sonrası yara olan bölge kesinlikle kullanılmamalıdır. 
  • İlk 24 saat boyunca diş çekilen tarafla çiğneme yapılmamalıdır.
  •  Kanamayı artırıp iyileşme sürecini uzattığı için ilk 24 saat sigara içilmemelidir.
  • Kan pıhtısının yerinden oynamaması için hasta tükürmemelidir.
  • Kanama kontrol edilmeli ve dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapılmalıdır.
  • Ameliyat sonrası bölgeye soğuk kompres yapılması yüzün şişmesini engeller. 
  • 20 dakika soğuk tampon, 20 dakika ara, sonra tekrar 20 dakika soğuk tampon şeklinde… İlk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ılık tuzlu suyla gargara yapılmalı.
  • 20 yaş dişi, çıkarken diğer çevrede ki dişlerin dokularına zarar vermediği taktirde diğer dişlerin çekilmesine gerek yoktur. 20 yaş dişi döneminde ağız ve diş sağlığı bakımına mutlaka ama mutlaka dikkat edilmelidir. Yemeklerden oluşan, dişlerin arasına dolay yemek artıkları, yirmilik diye nitelenen dişin etrafında dolmasına da neden olabilir. Yemeklerden sonra dişler temizlenmezse, zaman ilerledikçe ağızda kokuya mani olur.

Yardımcı olması açısından 20 Yaş Dişi Hangi Durumlarda Tehlikeli başlıklı yazımızı da sizlere sunuyoruz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...