4 Ekim 2017 Çarşamba

Yenilebilir Mantarlar Ve Yetişme Yerleri


Blog okurlarımız için bu yazımızda ; yenilebilir mantarlardan ve yetişme yerlerinden bahsedeceğiz. Mantar çeşitleri hakkında bilgi edinebileceğiniz bu yazımızın sizler için yararlı olmasını umuyoruz. İyi okumalar. 

Yenilebilir Mantarlar Ve Yetişme YerleriDoğal olarak gelişen ve yenen mantarları yetişme yerlerine göre  kategorize etmek bilgi sahibi olmak açısından ön koşuldur.  Bu mantarlar toprakta yetişenler, gübrede yetişenler ve odunda gelişenler olarak ayrılırlar.

Mantar Çeşitleri ve Yetiştiği Alanlar

Değişik koşullarda ve değişik ortamlarda yetişen mantarlar hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır. Toprakta yetişen mantarlar, gübrede gelişen mantarlar ve odunda gelişen mantarlar olarak ele alınmıştır. 

1.Toprakta Gelişenler


Mantarla farklı bölgelerde ve farklı orman örtüsünde gelişebilirler. İğne yapraklı ormanlarda gelişenler; kuzu mantarı, domalan, sütsüz mantar, kanlıca, çörek mantarı, kaypak mantar, öküz mantarı, melez mantar, değişken renkli mantardır.

Yapraklı ağaç ormanlarında yetişen mantarlar; kuzu mantarı, domalan, çörek mantarı, değişken renkli mantar, melez mantarı, şemsiye mantarı, yumurta mantarı, sarı şapkalı kar mantarı.

Çam altına yetişen mantarlar; k uzu mantarı, domalan, kanlıca mantarı, tirmit, çörek mantarı, kaypak mantar, öküz mantarı, doru renkli şişkin mantar, çam kabara mantarı, değişken renkli mantar, karakız mantarı, yumurta mantarı, sığır dili mantarı.

 • Fındık altında yetişen mantarlar; Kuzu göbeği mantarı, sarı şapkalı kar çanı mantarı, borazan mantarı.
 • Göknar altına yetişen mantarlar ; yumurta mantarı, sığır dili mantarı.
 • Huş  altına yetişen mantarlar ; Çörek mantarı, yumurta mantarı.
 • Karaağaç  altına yetişen mantarlar ; Kuzu göbeği mantarı
 • Kayın  altına yetişen mantarlar ; kuzu göbeği mantarı, tirmit, çörek mantarı, sarı şapkalı kar çanı mantarı, yumurta mantarı, sığır dili mantarı, borazan mantarı.
 • Kestane  altına yetişen mantarlar ; altın yumurta mantarı.
 • Ladin  altına yetişen mantarlar ; çörek mantarı,doru renkli şişkin mantar,şemsiye mantarı,sığır dili mantarı.
 • Melez  altına yetişen mantarlar ; Melez mantarı.
 • Meşe  altına yetişen mantarlar ; Domalan, çörek mantarı, sarı şapkalı kar çanı mantarı,  altın yumurta mantarı, yumurta mantarı.
 • Çayır ve çimenliklerde  altına yetişen mantarlar ; Kuzu mantarı, domalan, kanlıca,kaypak mantar,  doru renkli mantar, değişken renkli mantar, çayır mantarı, karakız mantarı,  şemsiye mantarı.
 • Kumlu arazilerde yetişen mantarlar: Domalan,değişken renkli mantar,şemsiye mantarı,sarı şapkalı kar çanı mantarı.
 • Yol kenarında  yetişen mantarlar ; Çörek mantarı, karakız mantarı, posteki mantarı, yumurta mantarı.
 • Yanmış toprakta bulunanlar; kuzu göbeği mantarı.
 • Toprak altında bulunan mantarlar ; Domalan.

2. Gübre'de yetişen mantarlar

Posteki mantarı.

3. Odunda Gelişen Mantarlar

Canlı ağaçlarda da , kesilmiş ağaçlarda da mantar yetişmektedir. Canlı ağaçların üzerinde yetişen mantarlar; bal mantarı ,istiridye mantarı ,peri semeri mantarı ,kayın mantarı ,kükürt mantarı, karnabahar mantarı ,biftek mantarı.Diğer yandan kesilmiş ,kullanılmış odunlarda; kütük,tomruk ve direklerde bulunan mantarlar ise ; istiridye mantarı ,peri semeri mantarı ,kayın mantarı ,dede sakalı mantarı ,kükürt mantarı ,karnabahar mantarı ,biftek mantarıdır.


Aşağıda sizlere yenilebilir mantarların özellikleri ve pişirilme şekilleri hakkında bilgiler verdiğimiz yazılarımız aşağıdadır. Umarım yardımcı oluruz. Sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...