4 Ekim 2017 Çarşamba

Vitaminler Ve Derideki Etkileri Nelerdir?


;Vitaminlerin insan sağlığı açısından yaralarını herkes bilmektedir. Vitaminlerin insan sağlığına ve derimizdeki etkilerine daha iyi değinebilmek için ; A vitamini, C vitamini , E vitamini , B5 vitamini , K vitamini ve biotin hakkında daha detaylı bilgiler vereceğimiz yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Vitaminlerin Ve Derideki Etkileri Nelerdir


Vitaminler insan sağlığı için vazgeçilmez kaynaklardır. Bir çok vitamin vücut için gerekli yapı taşlarını içerisinde barındırır. Enerjimizi daha iyi kullanmamamızı  , protein- yağ-karbonhidratları enerjiye dönüştürmemizi, antitoksidan etki ile zararlı toksinlerden ve virüslerden korunmamızı  sağlar. 

Vitaminlerin İnsan Sağlığına Olumlu Etkileri 

Vitaminlerin teker teker etkilerini aktarmak daha yararlı oalcaktır. Aşağıda vitaminin etkileri yer almaktadır. 
Sentetik türevlerinden biri retinoidlerdir. Retinoidler vücutta reseptör spesifik etki gösteren biyolojik düzenleyicilerdir. Retinol vücutta retinoik aside metabolize olan komponentidir. Retinoik asit aşırı güneşe maruz kalınması sonucu ortaya çıkan kutanöz değişiklikleri (Fotoyaşlanma) kısmen geri döndüren farmakolojik maddelerdir. A vitamini özellikle güneşin UV ışınlarından kaynaklı etkilerden korunmak için bir çok kremde ve güneş koruyucularda kullanılmaktadır.  Özellikle yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi ve güneşe bağlı lekelerin (solar lentigo) hafifletilmesinde, prekanseröz aktinik keratozların giderilmesinde ve yara iyileşmesi ve striaların giderilmesinde kullanılırlar.
Suda çözünür bir vitamin olan c vitamini , aktif formu L-askorbik asiddir. Serbest radiklallerin yakalanması yolu ile antioksidan etkiye sahiptir.Vitamin c besinlerden alınması ile  kollajen sentezini uyarır ve yara iyileşmesinde, UV ışınlarından korunmada , kutanöz yaşlanma ve deri kanserlerinin oluşmasını engeller. Vitamin C dermal dokunun %95’ini oluşturan kollajen ve fibröz materyalin sentezini sağlayarak UV ışınına bağlı deride ortaya çıkan gevşeme ve sarkamayı giderici etkiye sahiptir. Topikal uygulandığında epidermis ve dermisden penetre olarak derideki pigment düzensizliklerini önler. %10’luk L-askorbik asitin topikal uygulanması UVB’ye bağlı eritemin azaltılmasında etkili olduğu gösterilmiştir. Bu sebeple cilt rengini açıcı ve yaşlanmayı geciktirici preperatlarda kullanılırlar.
Antioksidan etkisi ile serbest radikallere karşı koruma sağlayan e vitamini  topikal uygulamalarda hücre memebranlarını serbest radikallerin hasar verici etkisinden korur,deriyi UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruması, nemi artırarak kırışıklıkların giderilmesi, yaşlanmayı geciktirmesi, saç uzamasını artırması, yara iyileşmesine yardımcı olması gibi etkilerinin olması kozmetik ve dermatolojideki kullanımını artırmıştır. Yoğun güneş ışığı, iklim değişiklikleri, hava kirliliği gibi çevresel etkilerden cildi koruyan e vitamini cildin yenilenmesini  ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Vitamin E günümüzde vücut bakım kremlerinden şampuanlara ve rujlara kadar geniş bir ürün grubunda yer almaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte çok az olan olumsuz etkileride kullanımını daha da yaygınlaştırmaktadır. etkileri arasında; nemlendirici, derinin yumuşaklığını arttırıcı, daha düzgünlük. Fotoprotektif etkisi hem topikal ve hemde oral alındığında gösterir. Topikal uygulandığında UVB’nin uyardığı eritemi azaltır. Ayrıca deride histamin gibi kimyasal mediatörlerin salınımını önlediğinden antiinflamatuvar ve immünostimülatör etkiside vardır. Kapiller kan dolaşımını artırıcı ve kollajen sentezini arttırır. Yaşlanmaya karşı, pigmentasyonu önleyici, güneş sonrası ve nemlendirici preperatlarda kullanılırlar.
Vitamin B5 olarakta bilinen pantetonik asitin alkol formunda biyolojik aktif ürünüdür. Topikal olarak cilt ve saç düzenleyici olarak nemlendiricilerde, şampuan, saç sprayi, saça şekil vericiler içinde bulunur. Pantenol, suya affinitesi ve su tutucu özelliği ile humektan olarak bu ürünler içinde % 5 konsantrasyonlarda bulunur.
K vitamini yeşil sebzelerde ve bitkisel yağlarda bulunur. Ayrıca yararlı bağırsak bakterileri tarafından da üretilmektedir. En büyük görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamasıdır. Cilt yaralarında k vitamini eksikliği fazla kanamaya ve yaraların geç iyileşmesine sebep olur. Bundan kaynaklı k vitamini kullanımı çok önemlidir. 

Biotin

Biotin H vitamini ya da B7 vitamini olarak da bilinir. Yağ ve karbonhidrat metabolizmasında rol alır. Bazı saç hastalıklarına ve saç derisi problemlerine karşı iyi gelmektedir.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...