4 Ekim 2017 Çarşamba

Tirmit Mantarı


Tirmit mantarı özellikleri hakkında bilgi vereceğimiz yazımızda sizlere tirmit mantarının şapka, lameller, sap, etli kısmı,spor izi  gibi özelliklerinden bahsedeceğiz. Daha sonra tirmit mantarının faydalarından , yetişme yerinden ve tirmit mantarı pişirilmesinden bahsederek yazımızı bitireceğiz. 

Tirmit Mantarı Özellikleri

Tirmit mantarı hakkında bilgi edinmek için öncelikle fiziki yapısı bilmek gerekir. Bundan kaynaklı tirmit mantarı şapka, lameller, sap, etki kısım ve sporlar izlerini aktarmak gerekir. 

Şapka

5-15 cm kadar büyüklükte, kuru ve et gibidir, hiçbir zaman yapışkan olmaz. Gençken yarım küre şeklinde tümsek olup olgunlaşınca açılır ve derin olmayan huni şekline dönüşür, üst tarafı düzensiz, dalgalı bir görünüme sahiptir.  Kenarı başlangıçta içeri kıvrıktır, daha sonra düzensiz olarak dalgalı olur. Gençken sarımtırak kahverengi olgunlaşınca kırmızımsı kahverengi  renklerine bürünen tirmit mantarının iki formu bulunmaktadır. Bunlardan ilki kırmızı kahverengi tipi iğne yapraklı ağaç ve kayın ormanlarında yosunlar arasında gelişir, ateş sarısı tipi yalnızca kayın ve meşe ormanlarında bulunur.

Lameller

Gençken sarımsı beyaz turuncu, olgunlaşınca sarı açık kahverengidir, dokunulduğunda kahverengi olur. Bol miktarda beyaz sıvıya sahiptir. Oldukça sık olup sap üzerinde az olarak aşağı doğru gider.

Sap

12 cm kadar uzunlukta ve oldukça kalın ve dayanıklı bir sapa sahiptir. Mum gibi bir örtüsü vardır. Şapka ile aynı renkte veya birazcık daha açık, şapka tarafındaki birkaç santimetrelik kısımda sarımsı, diğer kısımlarında kırmızımtırak kahverenktedir.

Etli Kısım

Gençken yumuşak, beyaz, olgunlukta sünger gibi, katı ve açık sarıdır, daha sonra yavaş yavaş kahverengi lekeler kazanmaya başlar.

Spor İzi

Çok açık kırmızımtırak sarıdır.

Tirmit Mantarı Faydaları


Yağ oranı oldukça düşük olan tirmit mantarı diyetlerde vazgeçilmez bir öğün olabilmektedir.  Protein açısından zengin olan tirmit mantarı, yağsız yapısı ile kolesterol hastaları tarafından kırmızı et yerine diyetlere eklenebilir.  Bu özelliği ile ayrıca tirmit mantarı kalp ve damar sağlığını da korumaktadır. 

Tirmit Mantarı  Yetişme Yeri ve Zamanı

Temmuz ve Eylül aylarında kayın ve çam diplerinde yetişmektedir. Badem gibi latif tadı, balık gibi kokusu vardır. Kolay tanınabilmektedir ve sıvısından kaynaklı diğer mantarlardan kolaylıkla ayırt edilebilmektedir,  bu sıvı çok lezzetlidir, renk değiştirmez ve balık kokusundadır. Taze mantar kesildiği zaman bol miktarda beyaz sıvısı akar, halbuki kuru ve yaşlı nümunelerde bu özellik yoktur, yani yaşlı mantar numuneleri beyaz sıvıdan yoksundur. Salamura edilmiş balık gibi olan kokusu, mantar numuneleri öldükçe artar. Yenilebilen iyi bir mantardır, hatta çiğ olarak bile emniyetle yenebilir. Tuzlanıp baharatla muamele edildiği, sıcak yağda kızartıldığı zaman çok lezzetli olur. Kızartılırken lamelleri yukarı gelecek şekilde tavaya konulmalıdır. Çorbalar için de iyidir. Bununla beraber, tadı çok acı olan ve şapkasının ortasında konik bir çıkıntı bulunan Lactarius rufus ile karıştırılmamalıdır, bu mantar zehirli değildir fakat yenmesi lezzet bakımından tavsiye edilmez. Bir lezzet denemesi yapmak üzere latif olduğundan emin olmak için küçük bir parça çiğ olarak tadılabilir.

Tirmit Mantarı  Yapılışı

  • Tirmit mantarı yemeğini yapmak için ;
  • 500 gr.tirmit
  • 5 baş orta büyüklükte soğan
  • yağ
  • tuz' a ihtiyacınız vardır.  
Tirmitler temizlenip yıkanır ve parçalara ayrılır. Acısı gitsin diye beş-on dakika tuzlu suda bekletilir. Diğer tarafta soğanlar ince ince doğranıp yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Tirmitler sıkılarak içine katılır pişinceye kadar sık sık karıştırılır. Tuz ilave edilerek sıcak servis yapılır.


Diğer bir yenilebilir mantarımız olan Kuzu Göbeği Mantarı hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...