4 Ekim 2017 Çarşamba

Hipertansiyon


Hipertansiyon hakkında bilgi vereceğimiz yazımızda ;hipertansiyon nedir?, hipertansiyon nasıl anlaşılır, hipertansiyon belirtileri ,hipertansiyon riskleri ve hipertansiyon tedavisi başlıkları altında bilgiler paylaşacağız. Yazımızın blog okurlarımıza yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Hipertansiyon Nedir


Hipertansiyon basit olarak yüksek kan basıncı anlamına gelmektedir. Kan basıncı , kanı kalpten dokulara taşıyan damarlarda oluşan basınçtır. Yaş,cinsiyet,ırk, fiziksel durum (istirahat, efor gibi) kan basıncını etkileyen faktörler arasındadır.  İleri yaşta , siyah insanlarda ve kadınlarda hipertansiyon daha sık görülmektedir. 

Bugün kabul edilen kan basıncı, istirahat halinde 130/80 mmHg’dır. Herhangi bir kişide kan basıncı uyku sırasında düşük, sinirli, heyecanlı gibi durumlarında yüksektir. Ayrıca enerji harcadığı durumlarda da kan basıncı yükselir.  Kan basıncı devamlı olarak 140/100 mmHg üzerinde seyrediyorsa hipertansiyondan bahsedilir. Kan basıncı aynı birey için ve bireyler arasında farklılık gösterir. Bu sebeple bireyin kan basıncı doktor tarafından en az 2 kez yüksek bulunmalıdır.

Hipertansiyon Nasıl Anlaşılır? 

Hipertansiyon sinsi bir yükselme ile meydana gelebilir ve bundan kaynaklı önceki belirtileri göstermeden ortaya çıkabilmektedir. Vücutta atardamarlarda, kalpte ve böbreklerde aterosklreoz denilen ve damar yapılanmasında bozulma ile karakterize sorunlara yol açar. Daha da ileri giderek halk arasında inme dediğimiz çok ciddi beyin rahatsızlığına veya kalp atağına kadar giden büyük problemlere neden olabilir.Yukarıda tanımlanan sinsi katil benzetmesi belkide hastalıklar içinde en çok hipertansiyona uyar.

Çünkü hipertansiyonu olan hastalar yıllarca bu hastalığı fark etmeyebilir. Hipertansiyon yavaş ve sinsice yıllarca belirti vermeden hastanın kalp, böbrek ve diğer damarlarını hasara uğratabilir. Toplumlarda hipertansiyona maruz kalma sıklığı yaşla beraber artar. Ve ilerleyen yıllarda çoğu kimsede spot olarak yapılan ölçülerde rastlanabilir. Burada tehlikeye maruz kalma süresi, beraberindeki risk faktörleri oldukça önemlidir.

Hipertansiyonun Belirtileri 

Başlıca hipertansiyon belirtileri, yorgunluk, bulantı, görme bozuklukları, fazla terleme, ciltte kızarma ve solukluk, burun kanaması, endişe ve sinirlilik, çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrısı, kulaklarda çınlama ve uğultu, bacaklarda şişlik ve gece uykudan kalkıp sık sık idrara gitmektir. 

Hipertansiyon Riskleri 

Hipertansiyon önemsenmesi gereken ve ciddi riskleri olan bir durumdur, tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olabilmektedir. Kalbi zorlayarak kalp yetmezliğine ve damarları zorlayarak damar sertliğine yol açar ve inme , kalp krizi gibi durumları tetikler. Hipertansiyonlu hastalarda beyin kanaması, felç, koroner arter hastalığı, ani ölüm, kalp krizi, ritm bozuklukları, böbrek yetmezliği ve retinopati ( görme bozukluğuna yol açan göz bozukluğu) gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. 

Hipertansiyon Tedavisi

Hipertansiyon tedavisi doktorun belirleyeceği koşullarda gerçekleşir. Fakat aşağıdaki önlemleri almak hipertansiyona oldukça yararlı olmaktadır. 
  • Sigara kullanımı varsa eğer bırakmak gerekmektedir. 
  • Doğru ve dengeli beslenmek ; meyve, sebze, tahıl, az yağlı yiyecekler yemek ve kırmızı eti azaltmak gerekmektedir. 
  • Kilo kontrolünü sağlamak ve fazla kilolardan özellikle karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak gerekir. 
  • Düzenli egzersiz yapmak ve hafif egzersizleri tercih etmek gerekir. 
  • Tuz alımını (2 gr/gün) kısıtlamak
  • Alkol alımını azaltmak
  • Stresle başa çıkmayı öğrenmek gerekmektedir. 
Tansiyon ciddi bir durumdur ve mutlaka düzenli ölçülmelidir. Bunun içinde düzenli kontrollere gitmek gerekir. Tansiyonun bir diğer tehlikesi Yüksek Tansiyon hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir.Acil şifalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...