4 Ekim 2017 Çarşamba

Folik Asit


Blog okurlarımız için bu yazımızda folik asit hakkında kısa bir bilgi vereceğiz. Ardından folik asit düşüklüğünden ve bu düşüklüğü gidermek adına folik asit bulunana gıdalardan, kaynaklardan bahsedeceğiz. İyi okumalar. 

FOLİK ASİTFolik asit vücudumuzda amino asit ve kan hücrelerinin yapımı için gereklidir. B vitamini ailesindedir. Folikasitin vücutta deposu yoktur ve bağırsaktaki mikroorganizmalar tarafından da sentez edilir. Vücutta görev yapabilmesi için C vitaminine ihtiyaç duyar. DNA sentezinde rol oynayan folik asit hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesini sağlar.

Folik Asit  Düşüklüğü 

Yetersizliğinde kan yapımında azalma olmaktadır. Özellikle gebe kadınlarda ve çocuklarda yetersizlik belirtileri yaygındır. Yetersizlik nedeni; yetersiz beslenme (özellikle yetersiz sebze ve meyve tüketimi), emilim bozukluğu ve vücuttan aşırı kayıp olmasıdır. Alkoliklerde de ve gebelikte folik asit yetersizliği görülebilir. Ciltte renk dengesizliği, solgun görüntü belirtilerinden biridir. Diğer yandan eksikliğinde kansızlık, yorgunluk, baş ağrısı gibi durumlar da ortaya çıkar.

Günlük Folik Asit Gereksinmesi: Günlük ihtiyaç yetişkin erkek ve kadında 400 mcg ‘dır. Gebe kadınlara günlük 600 emziklilere 500 mcg önerilmektedir.

Folik Asit İçeren Besinler 

Karaciğer, diğer organ etleri, yeşil yapraklı sebzeler, maya, kuru baklagiller ve tahıllarda bulunur. Ayrıca kuşkonmaz ve turunçgillerde bulunur.  Besinlerin hazırlanması, işlenmesi ve depolanması aşamaları folik asit kaybına sebep olur. Bu nedenle sebzelerin pişirilmesi ve saklanması ilkelerine dikkat edilmelidir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...