Fıtık ve Tedavisi

Operatör Dr. Hamdi Koçer, Karın duvarı fıtıkları denildiğinde genel olarak kasık fıtıkları, göbek fıtıkları ve ameliyat yeri-kesi yeri fıtıkları anlaşılması gerektiğini belirterek, “Kelime anlamı olarak fıtık, bir organın, normalde olması gereken boşluktan çıkıp; başka bir yere geçmesidir” dedi.

ameliyatsiz_bel_fitigi_tedavisi_yontemleri_b

Toplumda sık rastlanan hastalıklar arasında yer alan fıtık konusunda bilgiler veren Koçer şunları söyledi:

” Burada, karın içindeki organların, karın boşluğundan dışarı cilt altına doğru deplase olduğunu görüyoruz. Dışarı çıkan organlar, öksürme ve zorlanmayla ciltte belirgin bir şişlik yaparken, hasta sırtüstü uzandığında genel olarak kaybolurlar.

Fıtık hastalığı dünyada çok yapılan ameliyatların en başında gelir. Fıtık hastalığına toplumda sık rastlanması, ameliyatının sık yapılması, hastaların sorunun çözümü için maalesef yeterli olmuyor. Bunun birkaç nedeni var: beklenen yaşam süresinin uzaması sonucu ileri yaştaki hastaların ameliyata ihtiyaç duyması, Fıtık cerrahisinde kullanılan yöntem ve yamaların teknoloji ile birlikte hızla gelişmesi sonucu çığ gibi artan bilginin takibinin özel deneyim gerektirmesi (fıtık merkezi veya fıtık cerrahı gibi), asistan eğitiminde en sık yararlanılan ameliyatlar olması gibi.

Modern fıtık tedavisinin hedefi; konforlu güvenli onarım, en kısa sürede sosyal yaşama, eve ve işe geri dönüş biçiminde özetlenebilir. Bu amaçla yama ile onarım tüm dünyada geniş kabul gören yöntemdir. Yama ile onarım dokularda gerginlik oluşturmadığından hem ağrı hem de nüks açısından çok avantajlıdır. Yama teknolojisindeki son 10 yılın gelişmesi, biz cerrahlara ve değişik durumlarda kullanabileceği çok çeşitli ve başarılı yamalar sunmuştur.

Cerrahi teknikteki başarının sırrı, hangi yamayı, hangi katmana ve nasıl tutturulacağı sorularına karşılık cerrahın bilgi ve deneyimi ile orantılıdır. Bu 3 sorunun doğru yapıldığı durumlarda hastaların fıtık sorunu tekrar etmeyecektir. Sorular basit gibi gözükse de, cevapların çeşitliliği, her hastada farklı uygulama gerekliliği, fıtık cerrahisinde deneyim ve bilgiyi öne çıkartır.

Ayrıca fıtıkların ameliyat dışında bir tedavisi yoktur. Ameliyat edilmediği ve doğal seyrine bırakıldığında, uzun süre içinde, bazı ciddi komplikasyonlara yol açtığı da bilinmektedir. Bu komplikasyonlar kronik ağrılardan, fıtık boğulması ve barsak düğümlenmesi gibi çok tehlikeli acil durumlarına kadar varabilir. Böyle bir acil durumda, her hangi bir saatte, her hangi bir coğrafyada bulacağınız sağlık hizmeti her zaman yeterli standartta olamayabilir. Günü birlik basit bir cerrahinin konforu ve güveni ile kıyaslandığında bu riskleri almaya değmez.

Özetle fıtıklar ağrı yapar, dış görünüşünüzü bozar, canınızı sıkar ama daha önemlisi ne zaman ve nerede ortaya çıkacağı belli olmayan, ciddi sağlık sorunlarına yol açar. “Gerdirmesiz yama yöntemi” ile fıtık ameliyatı olduğunuz gün eve dönebilir; en kısa sürede işinizin başında olabilirsiniz.

FITIK MERKEZİ tedavi tercihlerinde her zaman “kanıta dayalı tıp” çerçevesi içinde kalırken, her koşulda hasta haklarına saygılı ve insan odaklı çalışır.

Buradan Adrenalin ve Noradrenalin Nedir? konumuza ulaşabilirsiniz.”

Fıtık ve Tedavisi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir