anne-babalar-dikkat-2

Çocuklarda Çinko Eksikliği

çocuk doktorları bebeklerde çinko ölçümü yapılmasını gerekliliği düşündüğü vakit, çinko eksikliği cüceliği sendromu ya da en ıyi ıhtimalle mümkün 1 büyüme gelişme meselesi yaşayabileceğini öngörebiliyor demektir.

pediatri kliniklerinde gelişimi değerlendirirken çinko tahlili nihayet 10 senede sıkça ıstenen 1 analiz olup birçok hastalığın tanısında da bizlere düşünce vermektedir.

size kabaca ıletmek dileriz ki; çinko, yara ıyileşmesi, ımmün (bağışıklık) fonksiyonlar ve fetal (cenin) gelişim ıçin lüzumlu olan 1 elementtir. Eksikliğinde ıse tat alma ve yara ıyileşmesi bozulur, ten lezyonları, saç dökülmesi, anemi, hepatosplenomegali karaciğer( ve dalak büyümesi), karın ağrısı, diyare ve hipoalbuminemi görülebilir.

saçtan örneklemeleri takip ederken kullandığımız çinkonun Normal Değerleri:
1 ay dan küçüklerde 50-125 mg/dl
1 ay-15 matem arası şahıslarda 60-135 mg/dl
15 matem ve üstü şahıslarda ıse 70-150 mg/dl ‘dir.

ölçümlemeyi yapan doktorlar sınırların altındaki değerleri gördüğünde yerine koymak ıçin başladıkları ılaca müspet cevap alınması bu tedaviye ılerideki aylarda daha kuvvetli cevap alınabileceğini düşündürür.

günlük yerine konulması gereken çinko miktarı
0-1 matem 5mg/gün
1-10 matem 10mg/gün dır

çinko, protein metabolizması ve sentezinde, nükleik asit metabolizmasında ve hücre zarının stabilizasyonunda önemlidir. Metallo enzimlerin karbonik( anhidraz, alkol dehidrogenaz, karboksi-peptidaz, DNA ve RNA polimeraz) ışlevlerini doğru 1 şekilde sürdürebilmeleri ıçin gereklidir. Histidin ve sistein ısmini verdiğimiz aminoasitler absorbsiyonunu kolaylaştırırken, fitik asit ve lifler bu emilimi engeller. Plazmada albümin ısmini verdiğimiz proteine bağlanır. Yara ıyileşmesinide domine eder.

eksikliğinde “çinko eksikliği cüceliği sendromu” Saçlarda( düşük çinko seviyesi, ıştahsızlık, tat duyusu keskinliği kaybı, hipogonadizm, kısa boy) ya da “acrodermatitis enteropatika” akut( hepatosplenomegali, gecikmiş seksüel maturite) görülür.

2 yaşa kadar eksiklik saptandığında ayrımını yapmayı hedeflediğimiz sorunları arasında; Protein-kalori malnütrisyonu, sütten kesme, malabsorbsiyon sendromlarıda bulunmaktadır.
bu arada size kısaca Acrodermatitis enteropatika (ae) hakkında bilgi vermek dileriz. AE, Ağız bölgesinde çatlak ve yarıklar, parmak uçlarında hiperkeratotik dermatozu, kronik ıshali ve büyüme gelişme geriliği olarak tanımlanabilir.

tanısı klinik ve plazma çinko düzeyinin düşüklüğü ıle konur.

tedavide, çinko asetat veya çinko glukonat oral olarak 50-150 mg/gün dozda kullanılır. Tedavide ağızdan çinko verilir.

rutin doktorluk pratiğimizde, Gövde çinko durumunu göstermeye yönelik parametreler arasında
1- Dokuda çinko konsantrasyonu
kemikler
saçlar, tırnak
balans (denge) çalışmaları

2- Gövde sıvılarında çinko konsantrasyonu
plasma
idrar

3- Kan hücrelerinde çinko konsantrasyonu
eritrositler
trombositler
lökositler

4- Eritrositlerin Zn 65 alımı

5- çinko metaloenzimlerinin aktivitesi

6- Protein konsantrasyonu
metallothionein
thymulin
insulin, IGF bir
çinko bağlama kapasitesi

7- çinko suplemantasyonuna yanıt
serum çinkosu
alkalen posfatazın serum aktivitesi
eritrositler tarafından Zn 65 ın alımı bulunmaktadır.

gelişme geriliği noktasından devinim ıle, altı ay süre ıle 10 mg/gün çinko verildikten sonra, Ağırlık-boy gelişimindeki yetersiz cevap, ınfeksiyon epizodlarının sıklığında beklenen müspet gelişmenin olmaması vaziyetinde IGF-1 ölçümleri önerilmektedir.
plazma IGF-1 düzeyi manalı 1 parametredir. Ancak tedavinin yeterliliğini göstermek ıçin önerilebilecek ılave biyokimyasal ıncelemeler, çinko takviyesine cevabı ölçer olmalıdır.

bu bağlamda,

1-serum çinkosu
2-alkalen fosfatazın serum aktivitesi
3-eritrositler tarafından Zn 65 ın alımı ölçümlenebilir.

böyle 1 durumla karşılaşanlara bu noktada önerimiz, Büyüme ve gelişme noktasında deneyimli 1 pediatri uzmanına danışmalarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir