bitkisel yağlar

Bitkisel Yağlar

Bitkisel Yağlar

Yüzlerce bitki ve onlardan elde edilen yağlar arasından sizin için en önemli olabilecekleri seçtik, umarız sıkılmadan okursunuz.

Acı badem Yağı

Öksürük kesici, şeker düşürücü etkilerinin yanı sıra kuru ve çatlak cilt bakımında sorunlu bölgeye sürme şeklinde uygulandığında etkilidir.

Ada çayı (acı elma) Yağı

Depresyonda masaj, banyo ve parfüm, adet öncesi gerginlik ve sancılarda bel ve karın bölgesine masaj ve banyo, cinsel soğuklukta masaj ve banyo, boğaz enfeksiyonunda boyun bölgesine 2-3 kere masaj yapılarak uygulandığında faydalı olmaktadır. Antiseptik(mikrop öldürücü) ve yara iyileştiricidir. Bronşit ve öksürükte etkilidir.Gaz giderici olarak topuk ve göbek kısmına masaj yapılarak da uygulanabilir. On iki parmak bağırsağındaki yaralara iyi gelir. Romatizma ve mafsal ağrılarında da kullanılır. Bebeklerde gaz giderici, mide gazı giderici, ter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. Bronşit, astım, adet düzensizliğinde ve hormon dengelenmesinde kullanılır. Cilt bakımı ve temizliğinde etkilidir. Sincol, tuyon, barneol ve piren maddeleri içerir.

Aloe Vera Yağı

Yara ve yanık izi tedavisinde haricen kullanılmaktadır. Antiseptik özelliği bilinmektedir

Ananas Yağı

Kilo verdirme işlevine sahiptir. Zengin ve B vitamini içeriği sayesinde cildi etkili bir şekilde nemlendirir ve saçı parlatır. Stresin giderilmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Kokusu ile aromaterapik etki yaparak masaj yağlarına karıştırılarak kullanımı da tavsiye edilir.

Anason Yağı

Gaz söktürücü ,midede hazımsızlık,şişkinlik,gaz giderici ve iştah açıcı, anne sütünü arttırmada yardımcı,selülit tedavisinde ve uyku probleminde faydalı olabilir.İdrar söktürücüdür. Sinir sistemi uyarıcısıdır. Balgam söktürücü ve hazmettirici olarak kullanılır. Öksürükte göğsü yumuşatır. Anne sütünü arttırır. Sarılığa, karında su toplanmasına karşı faydalıdır. Selülit tedavisinde kullanılır

Antep Fıstığı Yağı

Antep fıstığından elde edilen yağın içerisinde bol miktarda omega 3 ve 6 yağ asitleri bulunması itibariyele cilt için çok faydalı bir yağdır. Antep Fıstığı yağı cildin emilimini en kolay yaptığı yağlardan biridir, dolayısıyla baz yağ olarak kullanılabilir. Saçlara sürüldüğünde dökülmeyi ve kepeklenmeyi önleyici etkisi vardır

Ardıç Yağı

Sistitte masaj ve banyo, regl sancıları ve düzensizliklerinde bel ve karın bölgesine masaj, selülit ve ödemde sorunlu bölgeye masaj, akne ve sivilcelerde sorunlu bölgeye sürme şeklinde uygulanır. Antiseptik (mikrop öldürücü) etkileri vardır. Romatizmaya karşı haricen kullanılmaktadır.Burkulma, çarpma gibi durumlarda faydalıdır. Kalp yetmezliğinde, soğuk algınlığında ve romatizmal hastalıklarda kullanılır. Ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcıdır. Felçte, bacak kramplarında ve gutta faydalıdır. Astım hastalarında ve idrarını tutamayan çocuklarda etkilidir. Egzama, felç ve selülitte masaj yapılarak uygulanır.

Argan Yağı

Fas’ta yetişen bir ağaç türü olan “Argan”ın çekirdeklerinden elde edilir. E vitamini açısından zengin, emilimi kolay, nemlendirici etkilerinin yanı sıra en önemli özelliklerinden biri kırışıklıklar üzerindeki başarılı etkisidir. Anti–aging etkiye sahip argan yağı, saç bakımında da başarı ile kullanılmaktadır.

Aspir Yağı

Cildi yumuşatır. Kuru ve ince saçları besler ve parlaklık verir.Mideyi kuvvetlendirir. Dinçlik verir ve cinsel isteği artırır

At Kestanesi Yağı

At kestanesi yağı kılcal damarların dayanıklık ve geçirgenliğini arttırır, deri iltihaplarında, sıkıştırıcı, dolaşım sistemini güçlendiricidir, romatizmada kullanılır. At kestanesinin meyveleri dahilen kullanıldığında zehirli, haricen kullanıldığında varis ve basur rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. At kestanesinin sıkılaştırıcı, güçlendirici, hemeroit ve varies gibi dolaşım sitemi ve toplardamar deformasyonlarını tedavi edici etkileri vardır. At kestanesi iyi bir ödem çözücü olarak da kullanılabilir. Göz çevresi kırışıkları, kılcal damar çatlamaları ve gevşemiş boyun derisinin düzeltilmesi için her akşam yatmadan birkaç damla yağ ile yüze ve boyuna masaj yapmak faydalıdır.At kestanesinin meyveleri dahilen kullanıldığında zehirli, haricen kullanıldığında varis ve basur rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

At Kuyruğu Yağı

İdrar söktürücü, taş ve kum düşürücü, iç kanamaları (mide kanaması) durdurucu ve yara iyi edicici etkileri vardır.

Avakado Yağı

Kuru,gergin ve çatlak ciltler için yumuşatıcı ve besleyici olarak kullanılmaktadır. Cildin nem dengesini korur. Kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Kas gevşeticidir. Selülitte etkilidir. Böbrek kumunun dökülmesinde ve taşların düşürülmesinde faydalıdır. Cilt bakımında kullanılır.

Aynısefa Yağı (Nergis Çiçeği)

Strese bağlı uyku düzensizliklerinde ve yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Yağlı ciltlerin bakımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yara iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

Bergamot Yağı

Depresyonda masaj ve banyo, strese karşı direct koklama, egzema ve dermatit problemlerde sorunlu bölgeye masaj, evde genel enfeksiyon, nezle ve grip için buğu, göze yakın yağ bezeleri için hafifleterek sürme şeklinde uygulanır. Aynı zamanda siyah çaya aroma vermesi için de kullanılır. İngilizlerin “Earl Gray” isimli çayında bulunur.İştah arttırıcıdır. Safra üzerinde etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı, stres ve yorgunlukta etkilidir.Bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. Egzama tedavisinde de kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır.

Bezir Yağı

Kavrulduktan sonra öğütülüp sıkılan keten tohumundan elde edilen, kızılımsı esmer veya yeşilimsi esmer renkli, özel kokulu ve havada kolaylıkla kuruyan bir yağdır. Doymamış yağ asitleri taşır. Haricen yara ve yanık tedavisinde kullanılır. Boya ve muşamba imalatında da kullanılır.

Biberiye Yağı

Hafıza zayıflığında banyo, buğu ve masaj, zihin yorgunluğu,direnç zayıflığı, adale ağrıları, artier ve romatizmal problemlerde sorunlu bölgeye masaj, saç dökülmesi, kuru ve yağlı saçlarda saç diplerine masaj, düşük tansiyonda ise masaj ve banyo şeklinde uygulandığında etkilidir. Migrene bağlı baş ağrılarında etkilidir. Antiseptik özelliği bilinen bir yağdır. Romatizmada, gut, kansızlık, idrara çıkamama, sindirim yolu taşları, astım, kalp çarpıntısında kullanılır. Karaciğer rahatsızlıkları, depresyon, uykusuzluk, sinirsel migren, ağız ve diş sağlığına karşı da faydalıdır. İçeriğinde kafurun, kanfen, pinen, sineol, borneol ve bornilesetat vardır.

Buğday Özü Yağı

Yüksek oranda E vitamini içerir. Cilt ve saç bakımında kullanılır. Yaşlılık etkilerini geciktirir.Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Beyni ve gözü kuvvetlendirir. Zihin yorgunluğuna iyi gelir. Sinirleri yatıştırır. Kabızlığı önler. Kilo kaybına karşı kullanılır. Cilt lekelerini giderir ve besler.

Ceviz Yağı

Kuru ciltlerin bakımında kullanılır. Güneş banyosu sonrasında cildin nem dengesini sağlar. Bronzlaşmayı sağlar ve cildin renk tonunu uzun süre korumasını sağlar. Kanı temizler. Kanama ve kanı durdurmaya karşı kullanılır. Basura faydalıdır. Fazla adet kanamalarında etkilidir. Romatizma hastalarına faydalıdır. Doğal nemlendiricidir. Kuru ciltleri besler ve yumuşatır. Saç bakımında kullanılır. Bronzlaşmak için kullanılır.

Citronella Yağı

Kokusundan dolayı parfüm ve sabun sanayisinde kullanılan Citronella yağının en büyük özelliklerinden biri kokusundan dolayı böcekleri uzaklaştırmasıdır. Dünyanın birçok ülkesinde bu amaçla kullanılan citronella yağının, kene de dahil olmak üzere birçok zararlı böcek türlerini uzaklaştırma etkisine sahip olduğu bilinmektedir.

Çam İğnesi Yağı

Kas ağrısı ve yumuşak doku romatizmasında etkilidir. Nevraljiiler (sinir ağrıları) ve inhalasyon halinde alındığında soğuk algınlığına iyi geldiği bilinir. Saç dökülmesinde etkilidir.Solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonlarında ve bel soğukluğunda etkilidir. Saçı besler, dökülmeyi önler ve kepeği giderir.

Çam Terebentin

Antiseptik olduğu için harici kullanımlarda yaralara, kesiklere tatbik edilir. Romatizmal ağrıları dindirici özelliği kafur ile karıştırılınca artar. Şampuanın içerisine bir miktar katıldığında saç dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir.

Çay Ağacı Yağı

Antiseptik (mikrop öldürücü) etkisi vardır. Yaz döneminde sinek ve böceklerin uzak tutulması amacıyla kullanılır.Mantar, egzema, kulak-burun-boğaz ve cilt enfeksiyonlarında sorunlu bölgeye sürme ve kompres, akne, uçuk, iltihap ve baş ağrısında sorunlu bölgeye sürme, sinüzit ve ağız ülserinde masaj ve sorunlu bölgeye direkt sürme şeklinde uygulandığında faydalı olmaktadır.

Çemen Tohumu Yağı

Göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü ve kuvvet verici etkileri vardır. Haricen kullanıldığında çıbanların olgunlaştırılmasına yardımcı olur.İştah açar. Metabolizmayı kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Balgam söktürücüdür. Kan şekerini ve kolestorolü düşürür. Ağrı kesicidir. Vajinal yaraları tedavi eder. Romatizma, siyatik ve gut rahatsızlıklarında faydalıdır.

Çilek Yağı

Gözenekleri sıkılaştırıcı ve besleyici etkisi vardır. Aromaterapik yağ karışımlarında kullanılır.

Çin Yağı

Genel ağrı kesici olarak kullanılır. Romatizma, adele, kas ve eklem ağrılarında etkili olduğu bilinen bir karışım yağdır.

Çörek otu Yağı

Çörek otu yağının birçok faydası vardır. Bunlardan en önemli olanlarından biri metabolizma ve bağışıklık sistemini güçlendirici olmasıdır. Bunun dışında çörek otu yağı, hücre yenilenmesinde, hazmı kolaylaştırmakta, yorgunlukta, alerjide, kan şekerini düzenlemede, saça friksiyon yapıldığında hem güç vermede hem de erken beyazlamayı önlemekte, süt artırma ve regl söktürmede kullanılır.

Çuha Çiçeği Yağı (Gece Mumu Yağı)

Bağışıklık sistemini güçlendirir,bayanların özel günlerindeki baş ve karın ağrılarının giderilmesine yardım eder, egzema ve sedef hastalarının ciltlerini sağlıklı bir görünüme kavuşturmaya yardımcı olabilir,ergenlik sivilcelerini (Akne) iyileştirebilir, yaşlılık etkilerinin geciktirilmesine faydalıdır,romatizma ve mafsal (eklem) iltihabı ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir,kireçlenme sonucu meydana gelen bel, sırt, diz, omuz ve boyun ağrılarına karşı faydalı olabilir, güçsüz ve kırılgan tırnakları güçlendirir.

Defne Tohumu Yağı

Cilt bakımı ve saç bakımında kullanılmaktadır.Saç dökülmesini,kepeklenmeyi önlemek ve saçı güçlendirmek için kullanılır.

Defne Yaprağı Yağı

Vücuda rahatlık verir. Sinir ağrılarını dindirir. Romatizmaya mantara karşı, adale ağrılarında ve saç dökülmelerinde kullanılmaktadır. Göğüs yumuşatıcıdır. Soğuk algınlığında etkilidir. Gaz giderici, mikrop öldürücü ve terletici dir. Baş ağrısı, nefes darlığı ve öksürük için kullanılır. Kan şekerini dengeler. Mantarda ve adale ağrılarında faydalıdır. Kas gevşetici dir. Gargara şeklinde uygulandığında bademcik iltihabı ve gribal enfeksiyonları iyileştirir. Romatizmal ağrıları dindirici dir. Vücut parazitlerini öldürür. Saçın uzamasına yardımcı olur.

Deve dikeni Yağı

Bilinen özellikleri arasında ateş düşürücü, romatizma ağrılarını azalttığı ve yatıştırıcılığı vardır.

Elma Yağı

Bebeklerde karın bölgesine uygulanacak masajla gaz alma etkisine sahiptir. Kuru ve çatlak ciltlere iyi gelir.

Fesleğen Yağı

Selülitte masaj ve banyo, enfeksiyon ve soğuk algınlığında masaj ve banyo, saç kepeklerine karşı masaj ve banyo şeklinde uygulanır. Gaz söktürücü ve idrar yolları antiseptiği olarak kullanılır.Cilt bakımında kullanılmaktadır. İştah açar. Mideye faydalıdır. İdrar arttırıcı ve gaz söktürücü etkiye sahiptir. Yatıştırıcıdır. Ağız yaralarını tedavi eder. Baş ağrısı ve migrende kullanılır. Selülitte etkilidir. Arı sokmasında faydalıdır

Fındık Yağı

Kuru yıpranmış ciltlerde cilde yoğun nem, parlaklık ve canlılık kazandırır. Hamilelik ve doğum sonrasında oluşan çatlakların ve deformasyonun giderilmesinde, kaş kirpik uzatmada kullanılır. Masaj yağlarında baz yağ olarak kullanılabilir. Vücuda kuvvet verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Varis tedavisinde faydalıdır. Böbrek ağrılarını dindirir. Böbrek taşını düşürür. Kumları döker. Bağırsak solucanlarını düşürür. Sara hastalığında faydalıdır. Saçkıran hastalığında kullanılır. Doğum öncesi, doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yapılarak kullanılır. Saç dökülmesini durdurur. Kuru ve yıpranmış ciltlere faydalıdır.

Greyfurt Yağı

Selülit tedavisinde etkilidir. Ruhi yönden uyandırıcı, moral yükseltici, tazelik vericidir.Çok yorgun ve depresyonlu hallerde, buluğ çağındakilerin hassas zamanlarında kişiye kendine olan güvenini sağlar.

Gül Yağı

Huzursuzluk ve depresyonda parfüm olarak kullanıldığında etkilidir. Ruhsal gerginlik için masaj, banyo ve parfüm, düzensiz regl ve menapozda karın ve bel bölgesine masaj, zihinsel bulanlıklıkta tüm vücuda masaj, banyo ve parfüm, gözlatı morluğunda masaj şeklinde uygulandığında faydası görülmektedir. Boğaz hastalıklarında gargara yapılarak kullanılır. Doğum giderir. Antiseptiktir. Koku verici olarak kullanılır. Cilde canlılık verir. Cildi gerginleştirir. Cilt temizliğinde kullanılır

Günlük Yağı (Sığla Yağı)

Nedensiz korkular ve kabuslarda masaj, buğu ve banyo, erken yaşlanmada tüm vücuda masaj ve banyo, romatizma ve arterit problemlerinde masaj şeklinde uygulandığında faydalı olmaktadır. Antiseptik özelliğe sahiptir.

Hardal Yağı

Haricen kullanıldığında kanı cilde toplama ve ağrı kesme özelliği olduğu bilinmektedir. Genellikle romatizma ve kireçlenme ağrılarında bazı diğer yağlarla karıştırılarak kullanılır. İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır. Akciğer zarı iltihabında kullanılır. İç organlarda biriken kanı dışarı atar. Beyne faydalıdır.

Haşhaş Yağı

Harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde kullanılır. Tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyik edilmesi suretiyle elde edilen yağdır. Soğukta elde edilen yağın bileşiminde asitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır. Soğukta elde edilen yağ, bazı merhemlerin bileşimine girer. Sıcakta elde edilen yağ, yemek yağı ve sanayide sabun yapımında kullanılır. İçerdiği zehirli maddeler dolayısıyla, hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.Ağrıyı keser. Tansiyonu dengeler. Kabızlığı giderir. Öksürüğü keser. Uyku verir. Saçı uzatır. Haricen yaralara sürülürse etki gösterir.

Havlıcan Yağı

Mide ağrılarına, ekşimelerine romatizma ve kulunca iyi gelir. Gaz söktürücüdür, bulantı ve kusmayı önler,dispepside etkilidir, idrar söktürücüdür, göğsü yumuşatır, balgam söktürür.Romatizma ve kulunç ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Havuç Yağı

Yaz dönemi cilt bakımında yaygınlıkla kullanılmaktadır. Havuç Tohumu Yağında bulunan Karetenoid’ler ile güneş öncesi ve sonrası cilt bakımında bronzluğun korunmasında etkilidir. Görme gücünü artırır. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Vücuda ve kalbe kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Bitkinliğe ve kansızlığa iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Müzmin kabızlığı giderir. Çocuk ishallerini keser. Bağırsak iltihaplarını giderir. Mide ve bağırsak kanamalarını keser. Anne sütünü artırır. Diş etlerini kuvvetlendirir. Yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Kandaki kolesterol oranını düşürür. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Vücuttaki zararlı maddeleri atmaya yardımcı olarak kanı temizler. Cilde tazelik ve canlılık verir. Böbrek ağrılarını dindirir. Astım, bronşit, ses kısıklığında göğsü yumuşatır, rahatlık verir. Adet ağrılarını dindirir. Veremde de faydalıdır. Mide ve onikiparmak ülserinde şikayetleri giderir. Kalp hastalıkları ve damar sertliğinde faydalıdır. İdrar ve bağırsak gazlarını söktürür. Cilde tazelik ve canlılık verir.

Hindistan Cevizi Yağı (Katı)

Etkin bir nemlendiricidir.A,B,C,E vitaminlerini içerdiğinden saçları ve cildi onarmak, kırışıklıkları önlemek ve korumak için kullanılır.İdrar söktürür. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını giderir. Reflü hastalığına iyi gelir. Balgamı keser. Ağız kokusunu giderir. Felce ve titremeye iyi gelir. Saçı besler ve kuvvetlendirir, uzatır. Kepeklenmeyi önler.

Hint Yağı

İçinde bulunan ricinoelik asit ile saç kıran ve saç dökülmesinin tedavisini de yardımcı olmaktadır. Saçı kuvvetlendirir ve uzatır. Saça parlaklık verir. Tırnak kırılmasını önler. Müshildir. Kabızlığı giderir. İnce bağırsaklara etki ederek kabızlığı giderir. Saç ve kirpik dökülmesini önler. Saç dökülmesini önleyici etkisi ile özellikle saçkıranda faydalıdır.

Hodan Yağı (Horan)

Omega ailesinin bir üyesi olan gamma linolenic asitin yoğun olduğu yağlardan bir tanesidir.Adet öncesi rahatsız­lıklardan (Premenstural Syndrom) bazıları; baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik, içe kapanma, depresyon, bulantı, göğüs ağrısı, bacakların şişmesi(ödem) ve ağrımasında yardımcıdır. Cilt bakımında, özellikle kırışıklıklar üzerindeki etkisi yurt dışında kanıtlanmıştır.

Isırgan Tohumu Yağı

Saç güçsüzlüğünde ve dökülmesinde etkilidir. Cildi besleyici özelliği vardır. Selülit giderici özelliği kuvvetli olmakla birlikte cildin bağ dokusunu güçlendirdiği bilinmektedir. Cildin geç yaşlanmasına da yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur. İştah açar. İdrarı arttırır ve kanı temizler. Dıştan tatbik edildiği zaman, iç organlarda biriken kanı çeker. Romatizma ve mafsal ağrılarını dindirir. Burun kanamasını keser. Egzamanın şikayetlerini giderir. Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Böbrek kumlarını döker. Balgam söktürür. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Saç dökülmesine faydalıdır.

Itır Yağı

Uçucu yağ ve buharlı distilasyon yöntemiyle elde edilen ıtır yağı, güle de benzeyen güzel kokusundan dolayı karışım yağlarda, oda kokusu olarak ve genel koku verme amacı ile kullanılmaktadır. Cildi güzelleştirir. İshali keser. Boğaz ağrılarını giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Bağırsak parazitlerini düşürmeye yardımcı olur. Kanı temizler. Sakinleştiricidir. Ciltteki yanıkları, egzama ve akne şikâyetlerini giderir ve cildi güzelleştirir.

İğde Yağı

Antiseptik özelliğe sahiptir. Cilt bakımında ve aromaterapik kokusundan dolayı karışım yağlarda kullanılır.Öksürüğü ve ishali keser. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını giderir. Vücuda kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Böbreklere faydalıdır. Egzama şikayetlerini azaltır. Soğuk algınlığı ve gripte faydalıdır. Kusmayı önler.

Jojoba Yağı

Cildi yumuşatır,çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır.Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir.Kuru ve kırık saçları besler,parlaklık verir. Cildi yumuşatır. Çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır.Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir. kuru ve kırık saçları besler parlaklık verir. Saç şekillendirici olarak kullanılır.

Kabak Çekirdeği Yağı

Cilt bakımında etkilidir. Kolesterol düşürücü etkisi bilinmektedir. Prostat büyümesine karşı kullanılmaktadır. yoğun e vitamini içerir.

Kafur Yağı

Akne, iltihap ve yağlı ciltlerde masaj veya sorunlu bölgeye sürme, romatizma ve kas ağrılarında masaj ve kompres, bronşit ve soğuk algınlığında masaj,kompres ve koklayarak uygulandığında faydalı olmaktadır.

Kakao Yağı

Yazın bronzlaşma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Basur memelerini, bayanların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatmak için kullanılır. Hamile bayanlarda oluşabilecek çatlaklara karşı etkilidir.Uyarıcı, iştah açıcı ve kuvvet vericidir. İdrar söktürür. Vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını sağlar. Böbrek iltihaplarını giderir. Uyarıcı etkisi ile yorgunluğu giderir ve vücuda dinçlik verir. Kalbi kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsak ve idrar yolu spazmlarını çözer.

Kakule Yağı

Hazımsızlığa, bağırsakları rahatlatmada, baş dönmesine, mide yanmasına ve ağrısına iyi geldiği bilinir. Ferahlatıcı ve enerji verici etkileri vardır. Öksürüğe ve halsizliğe iyi gelir. Ayrıca cinsel isteksizlikte de kullanılmaktadır.

Kantaron Yağı

Mide ağrılarında kullanılmaktadır.Hazmı kolaylaştırıcı,yara, minoris iyi edici etkileri vardır.Depresyon ve sinir rahatsızlıklarına faydalıdır. Vücudu kuvvetlendirir. Ateşi düşürür. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İshali keser. Nekahat devresini kısaltır. Nezle ve bronşite faydalıdır. Öksürüğü keser. Yaraların iyileşmesinde yardımcı olur. Astım, mide ülseri, midede asit fazlalığı, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve sinir iltihaplarında da faydalıdır. Balgam söktürücüdür. Uykusuzluk, korku ve gerginlikte etkilidir. Adet sancılarını ve menopoz şikayetlerini azaltır. Mide ağrılarını dindirir. Cilt lekelerini giderir.

Karabaş Yağı

Romatizmada etkili olduğu bilinmektedir.Kuvvetli bir ağrı kesici ve ödem çözücüdür. Ağrı kesici etkisinin yanı sıra, yara iyi edici ve yatıştırıcı etkilere sahiptir. Ayrıca egzema yaralarını iyi edici özelliği olduğu da bilinmektedir. Egzama tedavisinde yardımcı olur. Sinek kovucu etkisi vardır. Damar sertliği, şeker ve kolesterol rahatsızlığına tavsiye edilir. Kalbi kuvvetlendirir. Ağrıları geçirir. Kalbe kuvvet verir. Damar sertliğinde faydalıdır. Balgam söker. Sara ve beyin hastalıklarında kullanılır. Uyuşukluğu giderir, zindelik verir. Kalbi ve sinirleri kuvvetlendirir. Mikrop öldürücü etkileri ile yaraların mikrop kapmasını önler ve iyileşmesini hızlandırır. İdrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır

Karabiber Yağı

Romatizmada etkili olduğu bilinmektedir.Kuvvetli bir ağrı kesici ve ödem çözücüdür. İştah açıcı özelliği vardır. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Gaz söktürür ve gaz birikmesine engel olur. Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur. İdrar söktürür. Enerji verir. Cinsel isteği artırır. Sinirleri kuvvetlendirir. Kansızlığa karşı faydalıdır.

Karakafes Otu Yağı

Vücudu kuvvetlendirir. Kanı, vücudu ve idrar yollarını temizler. İshali keser. Ülsere karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatır ve nefes darlığını giderir. Bronşitte faydalıdır. Öksürüğü keser. Ağız, dil ve boğaz iltihaplarında faydalıdır. Kırık, burkulmalarda ve ezilmelerde iyileşmeyi hızlandırır. Eklem ve kas ağrılarını giderir. Romatizma şikayetlerini azaltır.

Karakavak Yağı

Saçlı derideki bir çok hastalığı gidermekte yardımcıdır. Özellikle kepek gidericidir. Saçları parlatır canlandırır.

Karanfil Yağı

Diş ağrısında ağrıyan bölgeye hafifçe sürülerek uygulandığında ağrıyı dindirir. Romatizma, aks ve eklem ağrılarında, düşük tansiyonda masaj ve banyo şeklinde uygulanır. Mikrop öldürücü (antiseptik) ve ağrı kesici (diş ağrılarında) kullanılır. Romatizma rahatsızlığında kullanılmaktadır.

Kavun Çekirdeği Yağı

Anti depresandır, sakinleşmeye yardımcı olur. Öksürüğe karşı yumuşatıcı, söktürücü olarak kullanılır.. Böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur.

Kayısı Çekirdeği Yağı

Tüm cilt tipleri için tavsiye edilir. Özellikle yüz temizliği için idealdir. Akneler için kullanılır. A vitamini içerir. Kayısı çekirdeği yağı çok iyi bir nemlendirici ve genel bakım yağıdır.

Kekik Yağı

Ağrılar için kullanılır. Banyoya katıldığında romatizma ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca kekik yağı saç dökülmelerine de iyi gelmektedir.Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Kalp çarpıntılarını keser. Yemeklerin bozulmasını önler. Bağırsak iltihabını iyileştirir. Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. İdrar söktürür. Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Böbreklerde ve mesanedeki mikropları öldürür. Cinsel isteği artırır. Çocuklarda görülen kansızlığı giderir. Kan dolaşımını düzenler. Müzmin öksürük, astım ve bronşite faydalıdır. Grip, beyin nezlesi ve anjinde şikâyetlerin azalmasına yardımcıdır. Kekik suyu ile banyo romatizma ağrılarını dindirir. Kandaki şeker miktarını azaltır. Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse yararlı olur. Stres ve uykusuzluğa iyi gelir.

Keten Tohumu Yağı

Kabızlığa karşı kullanılmaktadır. Hazmı kolaylaştırır. Omega 3 ve 6 yağ asitleri içermektedir. Kabızlığı giderir. Akciğer hastalıkları, bronşit ve soğuk algınlığında faydalıdır. Müzmin öksürüğü keser. Mikrop öldürücüdür. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler. Sindirim sistemi iltihaplarında faydalıdır. Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir. Unutkanlığı önler. Egzama, sedef ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur. Menopoz döneminde faydalıdır.

Kına Kına Yağı

Tifo ya iyi gelir. Ateş düşürücü ve ağrı hafifletici özelliği vardır. Gribal hastalıkları önlemede yardımcı olur. Damar genişletir, tansiyon düşürücü etkisi vardır. Sıtma mikrobuna karşı etkindir, tedavi eder.

Kişniş Yağı

Hazmı kolaylaştırır, iştah açar, spazm ve gaz gidericidir. Mide rahatsızlıklarında kullanılır. Merkezi sinir sistemi güçlendirir, hafızayı güçlü tutar.Bağırsak gazlarını giderir. Sinirsel baş ağrılarını keser. Sinirleri yatıştırır. Karın ağrılarını giderir.

Kızılyaprak Yağı

İdrar söktürücüdür. Böbrek, mesane ve idrar yolları rahatsızlıklarına karşı etkili olur. Safra söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırıp mideyi rahatlatır. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında etkilidir. Doku ve damar büzücüdür. Peklik verir. Çocuklarda diyareyi keser. Bedeni güçlendirici ve rahatlatıcı acı bir toniktir.

Kimyon Yağı

İştah açar. Hazımsızlığı giderir. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Sinirleri yatıştırır. Sinirsel baş dönmelerini keser. Anne sütünü artırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Romatizmaya karşı faydalıdır. Kolesterol oranını azaltır. Nefes darlığı, prostat ve şeker hastalığında faydalıdır. Vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Kivi Yağı

Cilt canlandırıcı, nemlendirici ve yumuşatıcı olarak kullanılır. C vitamini kaynağıdır.Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Nezleye, gribe ve soğuk algınlığına iyi gelir. Nefes açıcı etkisi ile astımlılara faydalıdır. Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Kan basıncını dengeler. Tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır.

Kukui Yağı

Kuru ciltlerde, yıpranmış sert ciltlerde yumuşatıcı etkiye sahiptir. Cilde enerji verir ve tazeler.

Kuşburnu Yağı

Kırışıklık giderme, sıcak ve soğuğun cildi kurutma etkisinin engellenmesi, makyaj temizliği, kaş ve kirpiklerin beslenmesi ve yanık izi tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır.İdrar söktürür, ishali keser. Vücut direncini arttırır. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Cinsel isteği arttırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Bağırsakları yumuşat›r ve sindirimi kolaylaştırır. Kansere karşı koruyucudur. Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan şeker hastalarına faydalıdır. Selülit oluşumunu engeller. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır. Cilde faydalıdır.

Lahana Yağı

Düzenli kullanımında, selülit sonucu oluşan şişliklere karşı etkilidir. Cildin sıkılaşmasına, gerginleşmesine, pürüzsüzleşmesine yardımcı olur. Cildin derinlemesine beslenmesine ve güçlenmesine katkıda bulunur. Yoğun nemlendirici etkisi ile cildin kuruluğunu önlemeyi sağlar. Lenf ve kan dolaşımının hızlandırarak, cildin canlandırılmasına ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Yağ ve su metabolizmasını harekete geçirerek sarkma problemi olan bölgeleri toplamayı sağlar.

Lavanta Yağı

Ateşi düşürür. Yatıştırıcı ve uyarıcıdır. İdrar ve gaz söktürür. Karın şişliği ve migren ağrılarında faydalıdır. Romatizma ağrılarını azaltır. Mikrop öldürücüdür. Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık verir. Ateşli hastalara iyi gelir. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Karaciğer yetmezliği, hepatit B ve C, sarılık gibi hastalıklarda faydası görülür. Lavanta çiçeği yağı kapalı göze kompres yapılırsa gözleri kuvvetlendirir ve rahatlık verir.Stres,uykusuzluk ve baş ağrısılarında banyo,masaj ve buğu, böcek sokmaları,egzema ve deri kurumasında ve yanıklarda sorunlu bölgeye sürme, astım rahatsızlığında ise buğu şeklinde uygulanır.Hassas ve yağlı ciltler için tavsiye edilir.

Limon Çekirdeği Yağı

Ateşi ve tansiyonu düşürür. Kanı temizler. Susuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliği ve romatizmada faydalıdır. Gribin çabuk atlatılmasını sağlar. Mide, bağırsak ve idrar yollarındaki mikropları öldürür. Gıda zehirlenmesini önler. İdrar söktürür. Böbrek ve mesane kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Yüzdeki sivilceleri geçirir. Cildin güzelleşmesini sağlar. Karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Dişleri beyazlatır ve diş etlerini kuvvetlendirir. İshali keser. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Kansızlığı önler. Fazla adet kanamasını önler. Nasırları söker. Mide ağrılarını dindirir. Baş ağrılarını ve vücut ağrılarını keser. İştah açıcıdır. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önler. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır.

Macademia Fındığı Yağı

Macadamia yağı nemlendirici özelliği yüksek bir yağ olduğundan kozmetikte yaygın olarak kullanılır ve diğer fındık ve ceviz türevlerinde olduğu gibi kolesterolün kontrolünde çok önemli yere sahiptir. Macadamia yağı insan vücudunda bulunan yağın yapısına en yakın yapıda olduğu için saç ve cilt tarafından hızlı emilir, etkin ve kalıcı nemlendirme, yeni, sağlıklı doku üretimine destek sağlar. Macadamia yağı, yara izleri, güneş yanıklarının tedavisinde, küçük yaralarda, cilt tahrişlerinde ve cilt lekelerinde yüksek nemlendirici ve emilim özelliğinden dolayı gözle görülür ciddi iyileşmeler sağlamaktadır. Kuru, ısıl işlem görmüş, boya ve açıcı gibi işlemlere tabi tutulmuş saçların yoğun beslenmesi, yumuşatılmasında, dolaşan saçlarda, elektriklenen saçlarda pürüzsüz, parlak ve kolay şekle giren saçların mimarıdır.

Mango Yağı

Mango yağı içerdiği yağ asitleri sayesinde yoğun nemlendirici ve yatıştırma özelliğine sahiptir. Kuru saçlar ve kuru ciltler üzerinde çok etkilidir. Güneşten etkilenmiş, tahriş olmuş ve kuru ciltleri nemlendirerek ve elastikiyet kazandırarak kendini iyileştirmesinde önemli bir rol oynar.

Mandalina Yağı

Kanı temizler. Sinirleri yatıştırır. Damar sertliğine faydalıdır. Gribe karşı etkilidir. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Felce karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Uykusuzluğa faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Melisa Yağı

Mide ve bağırsak ağrılarını keser. Kalbi kuvvetlendirir. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende faydalıdır. Epilepsi, baş dönmesi, kulak çınlaması ve sinir krizlerinde faydalıdır. Adet ağrılarını keser ve adet kanamalarını düzenler. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığında faydalıdır. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşı faydalıdır. Beyin damarlarını açar. Ciltteki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur.

Menekşe Yağı

Kanı temizler. Terletir. Vücuda rahatlık verir. Vücutta biriken zehirlerin atılmasını sağlar. Nikris ve romatizmada faydalıdır. Kabızlığı giderir. Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır. İdrar söktürücü ve kabızlığı gidericidir. Sakinleştirici etkisi ile baş ağrısı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Balgam söktürür. Lapası yaraların iyileşmesini sağlar. Cilt hastalıklarında da kullanılır. Mikrop kırıcıdır. Cilt hastalıklarında kullanılır. Egzama ve saç dökülmesinde oldukça etkilidir. Kuru saçları nemlendirir, parlaklık ve canlılık verir.

Mersin Yağı

Bronşitte faydalıdır. Mesane iltihaplarını da giderir. Nezlede faydalıdır. Akciğer iltihaplarında kullanılır. Bel soğukluğunda faydalıdır. İshali keser. Mide ağrılarını giderir. Egzamada faydalıdır. Kanamayı durdurucu, mikrop öldürücü ve yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkilere sahiptir. Ağız, boğaz ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır. Şeker hastalarına iyi gelir. Cilde parlaklık verir.Ergenlik sivilceleri ve yağlı ciltler için kullanılır. Şeker hastalığına karşıda kullanılır. Geginlik ve uykusuzluğu gidermede yardımcı olur.

Nane Yağı

Zihinsel yorgunluk, baş ağrısında banyo ve buğu, hazımsızlık, mide gazı ve sabah bulantılatında mide ve karın bölgesine masaj, kas tutulması ve ağrılarda sorunlu bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Sinirsel kökenli mide bulantılarını,gazları gidermek için kullanılmaktadır. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürür. Karaciğer yetersizliğini giderir. Safra akışını düzenler. Mide ağrılarını keser. Bağırsak spazmını giderir. Nefes almayı kolaylaştırır. Astım, grip, bronşit ve öksürükte faydalıdır. Sinirleri kuvvetlendirir. Sükûnet verir. Heyecanları ve korkuyu yatıştırır. Kusmaları önler. Migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır. El ayak titremesi, dil tutukluğu ve felce karşı kullanılır. Kalbi kuvvetlendirir. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser. Erkeklerde ruhsal kaynaklı iktidarsızlığı giderir. Anne sütünü artırır.

Nar Yağı

Vücudu kuvvetlendirir. İshali keser. Şerit düşürür. Kalbi kuvvetlendirir. Harareti keser. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Mideyi ve diş etlerini kuvvetlendirir. Çarpıntıyı giderir. Mide iltihabı ve ağız yarası için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanser hücrelerinin gelişmesine engel olarak, başta cilt ve prostat kanseri olmak üzere, kansere karşı vücudu korur. Kandaki kolesterol oranını ve tansiyonu düşürür. Damar serliğini önler ve damarları açar. Kandaki şeker seviyesini de dengeleyerek şeker hastalarına iyi gelir. Cilt sağlığı için de faydalıdır.

 Nar Çekirdeği Yağı

Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan, cilt dokusunun daha pırıltılı ve elastiki görünmesini sağlayan, cildin kaybettiği kolojeni ve cilde gerekli olan malzemeleri kazandıran bu yağdan tüm cilt tipleri yararlanabiliyor. Özellikle Nar Çekirdeği Yağında, nar çekirdeğine özel konjuge linolenik asit olan punisik asit daha canlı ve parlak bir görünüm veriyor, çizgileri engelliyor.

Nar Çekirdeği Yağı ciltte dolaşımı hızlandırıp ölü hicrelerin atılmasını, yeni cilt dokusunun tüzeye çıkışını hızlandırmasından dolayı cilt lekelerini de düzenli kullanımda açmaktadır.Sivrisinek sokmalarında veya böcek ısırmalarında uygulanır.

Nergis Yağı

Kusturucu olarak kullanılır. Epilepsiye karşı faydalıdır. Kabızlığı giderir ve ishal yapar. Yatıştırıcıdır. Ateşi düşürür. Rahim ve mesane ağrılarını giderir. Fazla kullanılmamalıdır.

Okaliptüs Yağı

Akne, mantar, çatlak, egzema, kepeklenme, kırışıklık, yağlı cilt ve saçlarda sorunlu bölgeye masaj şeklinde uygulanır.Sindirim sistemi sorunları, diş eti, ağız içi rahatsızlıkları ve şeker hastalığında da etkilidir.Nezle, soğuk algınlığı, ve bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıklarında buğu, banyo, sırt ve boyun bölgesine masaj, adele ağrılarında günde 2-3 kere sorunlu bölgeye yapılan masajla, enfeksiyon, direnç zayıflığında buğu ve masajla, kepekli saçlara friksiyon yöntemi ile uygulandığında fayda görülür.Öksürüğü keser. Solunum yolları hastalıklarında faydalıdır. Boğaz ve burun iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Nezlede faydalıdır. Ateşi düşürür. Vücudu kuvvetlendirir. İdrar yollarını temizler. Astım ve veremde faydalıdır. Sıtmaya karşı etkilidir. Basur memelerinden kaynaklanan şikâyetleri giderir. Yaraların mikrobunu öldürür. Romatizma ve şeker hastalığı şikâyeti olanlara iyi gelir.

Paçuli Yağı

Akne, mantar, çatlak, egzema, kepeklenme, kırışıklık, yağlı cilt ve saçlarda sorunlu bölgeye masaj şeklinde uygulanır.

Papatya Yağı

Ateşi düşürür. Ağrıları keser. Spazmı çözer. Terletir. Sinirleri yatıştırır. Bağırsak gazlarını giderir. Vücuda rahatlık verir. Boğaz bademcik ve diş etlerinin iltihaplarını giderir. Bel ve baş ağrılarını geçirir. Mikropları öldürür. Sinirleri yatıştırır. İştahı açar. Basur ağrılarını da azaltır. İdrar artırıcıdır. Ülsere karşı faydalıdır. Hassas ve kuru ciltler için tavsiye edilir.Yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Akne tedavisinde kullanılır. Saç dökülmesinde ve saç bakımı için faydalıdır. Baş, sırt ve diş ağrılarında banyo,masaj ve buğu,yanık, mantar ve egzemada cilde sürme, sinir gerginliği ve aşırı kızgınlıkta banyo, masaj buğu, saman nezlesinde buğu, regl ağrılarında sırt ve karın bölgesine günde 2-3 kere masaj, kaşıntı ve menapoz problemlerinde tüm vücuda masaj ve banyo, cilt problemlerinde ise buğu şeklinde uygulanmakta ve iyi geldiği bilinmektedir

Pelesenk Yağı

Öksürüğü keser. Balgam söktürücüdür. Nefes darlığına ve vereme iyi gelir. Gözün görme gücünü arttırır. Göz kararmalarını giderir. Bağırsak iltihabında faydalıdır. Adale sertleşmesine iyi gelir. Romatizmal ağrılarda ve kemik ağrılarında masaj yapılarak kullanılır. Yara izlerine iyi geldiği bilinir.

Pelinotu Yağı

Bağırsak solucanlarını düşürür. Adet söktürür. İştah açar. Mideyi kuvvetlendirir. Ateşi düşürür. Şeker hastalığında etkilidir. Safra kesesinin çalışmasına yardımcı olur.

Portakal Yağı

Damar sertleşmesini ve felci önler. Soğuk algınlığı, grip ve nezlede faydalıdır. Yorgunluğu ve sinir bozukluğunu giderir. Hazmı kolaylaştırır. Kansızlığı giderir. Karaciğeri çalıştırır ve safra ifrazatını artırır. Ateşi düşürür. Nekahat devresini kısaltır. Vücuda enerji verir. Şeker hastalarına faydalıdır. Susuzluğu giderir. Zayıflatıcıdır. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Kalp hastalıklarına faydalıdır. Kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Portakal Çiçeği Yağı

Kırışıklık ve deri çatlaklarında sorunlu bölgeye masaj, stres, uykusuzluk ve migrende masaj, banyo ve buğu, adet öncesi gerginlikte masaj ve banyo yapıldığında faydalı olmaktadır.

Pirinç Kepeği Yağı

Yıpranmış ciltlerin bakımında ve nemlendirici olarak kullanılır. Selülit giderci olarak kullanılmaktadır. Doğum sonrası çatlakların kapanmasını sağlar.Yoğun fitoserol ve tokaferol (e vitamini) kaynağıdır. Antioksidan yağlar içerisinde en zengin yağlardan birisidir. Anti-aging özellikleri tüm dünya kadınları tarafından bilinmektedir. Squalene açısından oldukça zengindir. Cildin kalojen üretimini arttıran pirinç kepeği yağı, cilt rengini açmak (oryzanol melanin pigmentasyonu ilerlemesini engellediği yani lekeleri engellediği bildirilmiştir), lekeleri ve kırışıklıkları gidermek için uzak doğulu kadınlar tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Rezene Yağı

Sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir.Mide rahatsızlıklarında kullanılır..Damar sertliğine karşı faydalıdır. İştah açıcıdır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Balgam söktürücüdür. Gözlere iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Anne sütünü artırır. Kansızlığı giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir.

Safran Yağı

Vücuda kuvvet verir. Sinirleri uyarır. Adet gecikmelerinde faydalıdır. Rahim hareketlerini arttırır. İştah açar. Sinir zayıflığını giderir. Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir

Sarımsak Yağı

Saç dökülmelerine iyi geldiği bilinmektedir. Kokusundan dolayı tercih edilmek istenmese bile iyi bir saç uzatıcı olduğundan menekşe yağı ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir. Çok iyi bir antiseptik ve ağrı kesicidir. Vücuda kuvvet verir. Sinirleri uyarır. Adet gecikmelerinde faydalıdır. Rahim hareketlerini arttırır. İştah açar. Sinir zayıflığını giderir. Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir

Sandal Ağacı Yağı

Korku, stress ve güvensizlikte masaj, banyo ve buğu, kist ve enfeksiyonda günde 2-3 kez karın ve bel bölgesine masaj, sistitte banyo, boğaz enfeksiyonu ve laranjitte günde 2-3 kez masaj ve gargara, uykusuzlukta masaj, banyo ve buğu yapıldığında faydalı olmaktadır.

Sedir Ağacı Yağı

Mikrop öldürücüdür. İltihap ve yaralara da etkilidir. Saç ve yağlı ciltlere faydalıdır. Akne, kepek ve egzemada sorunlu bölgeye sürme, saç dökülmesinde banyo, bronşit, öksürük ve astımda buğu ve masaj şeklinde uygulandığında faydalı olmaktadır. Enerji verici, sinirsel gerginlikleri önleyici etkisi vardır. Kadın ve erkekte cinsel isteği arttırır.

Selvi (Servi) Yağı

Saç dökülmesinde saç diplerine yapılan masajla, ve aynı yöntem yağlı scalar için de uygulandığında faydası görülür. Hemeroid için kompres, varis için masaj, selülit ve ödem için masaj ve banyo, yara ve keiskler için direct sorunlu bölgeye sürme şeklinde uygulanır. Antiseptik (mikrop öldürücü) özelliği vardır. Yara tedavisinde, kullanılır.

Soğan Yağı

İdrar söktürür. Vücutta biriken zararlı maddeleri ve suyu atar. Romatizma, mafsal iltihabı, idrar tutukluğu, damar sertliğinde faydalıdır. Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Zayıflamayı sağlar. Böbrek ağrısını dindirir. Zihin yorgunluğunu giderir. İktidarsızlıkta faydalıdır. Cinsel gücü artırır. Egzama ve diğer cilt hastalıklarında faydalıdır. Öksürük söktürür, bronşları temizler. Astım nöbeti, akciğer hastalıkları, grip ve soğuk algınlığında faydalıdır. Kandaki şeker seviyesini düşürür. Kolera ve veremde bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirir. İştah açar. Vücut direncini arttırır ve vücuda kuvvet verir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Kemik erimesine karşı etkilidir. Nefes yollarını açar ve öksürüğü keser. Damar tıkanıklığını önler. Kansere karşı koruyucudur.

Susam Yağı

Saçlara canlılık ve parlaklık verir.Nemlendirici özelliğe sahiptir. Emilimi kolay olduğu için birçok masaj yağında baz yağ olarak kullanılmaktadır.Kabızlığı giderir. Cinsel gücü artırır. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Gaz söktürür. Karın ağrısını azaltır. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Kemik erimesine karşı faydalıdır. Yağı, safra taşlarının düşürülmesinde faydalıdır.

Shea Butter (Karite Yağı)

Derinin yeniden canlanması için gereken A ve D vitaminlerini, kendini yenilemesine yarayan E vitaminlerini, elastikiyetini korumasına yardım eden F vitaminlerini ihtiva etmekte ve derinin ihtiyacı olan bütün ana maddeleri bünyesinde bulundurmaktadır. Ayaklar, dizler, dirseklerdeki sert deriyi yumuşatma (özellikle topuklar) özelliği vardır. Shea butterin tahriş azaltıcı özelliği vardır, cilt kızarıklığı (çocuk bezi kızarıklığı dahil) yara izleri, egzema, yanık, ciltteki pullanma ve döküntüler, meme ucu çatlaklarının tedavisi, hamilelikte oluşan çatlakların önlenmesi, kırışıklıklar üzerinde etkileri bilinmekte ve bu özellikleri sayesinde kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Shea butter yani karite yağı cilt tarafından çok hızlı emilir. Shea ultra viyole ışınlara karşı doğal bir güneş koruyucudur spf 3 civarında bir koruma sağlar. Shea butter çok iyi bir dudak nemlendiricisidir. Saç bakımında ideal yağlardan birisidir, yıpranmış saçları derinlemesine nemlendirerek, saçların kırılmasını ve koparak dökülmesini engellemeye yardımcı olur.

Şeftali Çekirdeği Yağı

Bol miktarda idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Susuzluğu giderir. Vücuda serinlik verir. Basur memelerinden doğan şikayetleri giderir. Safra kesesi ve böbrekler için faydalıdır. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler. Ateşi düşürür. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek taşlarını eritir. Ağız kokusunu giderir. Cildi nemlendirir ve canlandırır.

Tarçın Yağı

Vücudun direncini artırır. Ruhi sıkıntıları giderir. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. İshali keser. Mide tembelliğini giderir. Kadınlardaki beyaz akıntıyı keser. Bağırsak solucanlarının dökülmesine yardımcı olur. Cinsel isteği artırır. El, ayak titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. Karın ağrısına karşı faydalıdır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. Kan şekerini dengeler. Dudakları dolgunlaştırır.

Tatlı Badem Yağı

Soğuk press yöntemiyle elde edilen sabit bir yağdır. Cilt bakımında kullanılır. Kuru ve çatlak cilt üzerinde etkilidir. Masaj yağlarında taşıyıcı olarak kullanılır. Dahili kullanımda iştah arttırıcı etkisi vardır. Saç dökülmesini engelemme özelliğinden dolayı özellikle saç bakımında tercih edilen bir yağdır. Tüy ve saç çıkartma özelliği olduğundan dolayı kaş,kirpik ve saç dökülmesinde kullanılabilir.Haricen, yumuşatıcı, yara tedavi edici, yanıkları iyileştirici ve saçları gürleştirici olarak kullanıldığı bildirilmektedir. Ayrıca badem saça uygulanabilen bir saç bakımı yağdır, saçlarda kırık oluşumunu engelleyici, besleyici, koruyucu ve nemlendirici olarak saç bakımında kullanılmaktadır. Karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak cilt bakımında badem yağı kullanılmaktadır.Kaşları yanan ya da bir şekilde dökülmüş kişilerin periyodik olarak kaşlarına badem yağı sürmesi çok başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir. Badem yağı haricen uygulandığında, saç, sakal ve bıyıkların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağı

İçerdiği yüksek antioksidan maddeler yüzünden cildin elastin ve kollajen üretimini artırdığı iddia edilmekte ve anti aging bakımlarda çok fazlaca kullanılmaktadır. İçinde yüksek miktarda E Vitamini barındıran ve bu nedenle antioksidan özelliğe sahip bulunan üzüm çekirdeği yağının, kozmetolojide cildin yaşlanmasını yavaşlatıcı onarıcı ve yatıştırıcı etkilerinden yararlanılır. Fransa’da plastik cerrahi alanında estetik operasyon sonrası rehabilitasyon sürecinde, üzüm çekirdeği yağının kullanıldığı bilinmektedir. Omega 3 yağ asidi içermektedir. Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Cildi besler ve yumuşatır. Güneşin cildi kurutucu etkisini engeller. Kılcal damarları onararak, cilt kırışıklıklarını düzeltir ve cilt sarkmasını engeller. Antioksidan özelliği ile vücudu toksinlerden arındırarak cilde nemlilik kazandırır. Yaşlanmaya karşı faydalıdır.

Vanilya Yağı

Afrodizyak etkiye sahip olduğu için masaj yağlarında kullanılır.

Vetiver ( Güve Otu) Yağı

Kuzey Hindistan’da yetişen bitkinin su buharı distilasyonu ile elde edilen eterik yağı cilt altı yağ dokusu zarar görmüş, olgun,mat, kuru ve hassas ciltler için bakım müstahzarları ve kırışıklara karşı hazırlanan kremlerde kullanılır. Ayrıca otantik kokusundan dolayı tütsü ve esans olarak da kullanılır.

Yasemin Yağı

Güvensizlik,depresyon, cinsel ve ruhsal soğuluk ve menapoz için buğu, masaj ve parfüm şeklinde uygulanmalıdır. Antiseptik (mikrop öldürücü) olduğundan cilt temizleyici olarak kullanılır.Kuru ciltler için tavsiye edilir.Hücre yenileyici, doku sıkılaştırıcı olduğu bilinmektedir.Selülit giderici olarak kullanılmaktadır.Ateş düşürür. Kabızlığı giderir. Romatizma, nikris ve mafsal ağrılarına karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. İdrar söktürür. Göğsü yumuşatır. Cildi besler ve sıkılaştırır.

Yeşil Elma Yağı

Mide ağrılarında haricen sürüldüğünde etkilidir. Ayrica gun icerisinde 10-15 defa koklandiginda, tokluk hissi yarattigi bilinmektedir.

Ylang Ylang Yağı

Depresyon, sinir gerginliğinde masaj, banyo, parfüm ve buğu, iktidarsızlık ve cinsel soğuklukta masaj,banyo veparfüm, yüksek tansiyon ve çarpıntıda masaj,banyo ve buğu, sivilceli ciltlerde sorunlu bölgeye sürme şeklinde uygulanır. Aromaterapide enerji verici ve afrodizyak olarak kullanılmaktadır

Yosun Yağı

Dıştan tatbik edildiğinde zayıflatıcı özelliği vardır. Metabolizma hızını arttırır. Deriye, tırnaklara ve saçlara faydalıdır. Mafsal ve siyatik ağrılarına faydalıdır. Cilde tazelik verir.

Zambak Tohumu Yağı

Diş ağrılarını ve iltihaplarını giderir. Vücut ağrılarını dindirir. Şişlikleri indirir. Diş ağrı ve iltihaplarında faydalıdır. Ağrı kesicidir. Cildi gerginleştirir ve gençleştirir. Zambak yağı, başta kırışıklıkları gidermek olmak üzere, cilt bakımı için kullanılır. Vücut ve romatizma ağrılarını gidermek için ve selülit tedavisinde kullanılması tavsiye edilir. Cilt sıkılaştırıcı olarakda bilinir.Yatıştırıcı özelliği vardır. Sinirsel yorgunluk ve uykusuzlukta kullanılır. Ceviz yağı ile karıştırıldığında güneş lekelerine iyi geldiği bilinmektedir.

Zencefil Yağı

Balgam söktürür. Bulantıları gidermeye ve kusmaya karşı faydalıdır. Mikrop öldürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Kusmayı önler. İshali keser. Bağırsak bozukluklarını giderir. Soğuk algınlığında çabuk iyileşmeyi sağlar. Cinsel gücü artırır. İştah açar. Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür. Vücudu terletir. İltihap önleyici etkisi ile özellikle eklem iltihaplarına karşı faydalıdır. Sabit bir yağ ile karıştırılıp masaj yapıldıpında romatizma ve kas ağrılarına iyi gelir. Grip ve nezle başlangıcında sıcak suya damlatılıp buharı infuse edildiğinde rahatlatma etkisi olduğu bilinir.

Zerdeçal Yağı

Mideyi kuvvetlendirir. Sinirleri uyarır. Cilt üzerinde olumlu etkileri vardır. Vücuda ferahlık ve rahatlık verir. İltihap gidericidir. Karaciğer hastalıkları, sarılık ve vereme karşı faydalıdır. Gaz ve idrar söktürücüdür. Vücutta biriken zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır.

Zeytin Yağı

İştah açar. Mideyi kuvvetlendirir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Enerji verir. Karaciğer ve baş ağrısını giderir. Yüksek tansiyonu düşürür. Zeytinyağı kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Damarları açar. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardım eder. Sarılığa iyi gelir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engeller. Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarına faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Cildi besler ve güzelleştirir. Besleyici, yumuşatıcı ve nemlendirici özellikleri ile vücut ve saç bakımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Dahilen kullanıldığında kan basıncını ve kolesterolü düşürür

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir