3 Ekim 2017 Salı

Yoga-Reiki ve Sağlık


Yoga reiki ve sağlıklı yaşam başlığı altına hazırladığımız yazımızda sizlere ;  yoga ile beden yapısı , kemik ve iç organlar arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. Yoga-Reiki ve Sağlıklı Yaşam

Özellikle 60’lı yıllardan başlayarak batı,  yoganın genel sağlığa faydalarından yararlanmaktadır. Artık  ülkemizde de oldukça rağbet görmeye başlayan yoga, özellikle tatil yörelerinde seanslarıyla oldukça dikkat çekmektedir. Yoganın faydaları son günlerde tartışılarak, yogaya olan ilginin arttırılması sağlanmıştır. Psikolojik rahatlamanın en büyük etkenlerinden olan yoga ülkemizde var olsa da aslında çok yaygın değildir. Fakat ileri aşamalarda daha yaygın hale geleceği kesindir.  

Unutmamak gerekir ki günümüz modern tıbbı, insan yaşamı ve onun kaliteli bir şekilde uzatılması konusunda büyük ilerlemeler kaydetmiş ve her günde gelişimine devam etmektedir. Modern tıbbın tüm imkanlarını kullanmalı ve ona her zaman güvenmek gereklidir.  Yoga , tıp dünyasında önerilen bir spor dalıdır ve oldukça faydalıdır.  Geleneksel Yoga çalışmalarının insan sağlığı üzerindeki faydalı etkileri ile vereceğimiz bilgiler umarım sizler için yararlı oalcaktır.  Unutmamak gerekir ki yoga bir tedavi şekli değil bir rahatlama ve dinlenmedir. 

Yoga çalışmalarının uygun şekilde yapılması sonucunda insanın beden, zihin ve ruh yapısındaki ve kişiliğindeki olumlu gelişimleri göreceksiniz. En baştan başlayarak düşündüğümüzde insan bedeninin iki mikroskobik yapının birleşmesinden meydana geldiğini görürüz.Beden Yapısı ve Yoga


Temel olarak beş grup dokudan söz edebiliriz bunlar: Epitel doku, bağlayıcı dokular, kaslar, sinirler, kemiklerdir. Epitel doku, iç ve dış cidarları, organları ve bezleri oluşturur ve onları korur, pek çok vücut salgıları salya, hazım salgıları, endokrin bezlerinin salgıladığı hormonlar, epitel doku tarafından üretilir. Bağlantı dokuları, diğer dokuların arasını dolduran dokulardır.

Kaslar, bedenimiz için oldukça önemlidir; kuvvet kazanmamızı ve hareket etmemizi sağlar. Bedenin güçlülüğünde kas yapısının gelişimi rol oynar. Gayet iyi biliriz ki güçlü bir insanın gelişmiş kasları, zayıf bir insanın ise az gelişmiş kasları vardır.  Yoga kaslarımızın ve bedenimizin çalışmasını sağlayarak bizi daha sağlıklı kılmaktadır. 

Mide ve Yoga


Mide kaslarını da çalışmasını sağlayan yoga , hem yağ yakmamızı hem de daha sağlıklı olmamızı  sağlamaktadır. Ayrıca sindirimimize de fiziksel işlevliği sayesinde katkı sunmaktadır. 

Kemik Yapısı ve Yoga


Kemikler, bedenin temel yapısını teşkil eder. Onlar olmadan beden bir grup yumuşak dokudan ibarettir. Kemikler vücudun mükemmelce ayakta durmasını ve hareketini temin eder. Kemik dokusu yumuşak veya sert olabilir, yumuşak olanlara kıkırdak denir. Burun yapısını oluşturan ve burnu ikiye ayıran  kıkırdak gibi.  Çok kısaca tanımladığımız, genellikle hepimizin bildiği bu muhteşem makine ve onun tüm bölümleri ancak her birinin sağlıklı çalışması ve gene her birinin tam bir uyum içerisinde çalışmasına bağlıdır. Yoga hareketleri kemiklerimizin daha sağlıklı çalışmasına ve işlemesine yardımcı olarak güç kazanmasını sağlamaktadır. 


İç Organlar ve Yoga


Yoga sağlık sistemi iskelet yapısından başlayıp, zihne kadar uzanan son derece karmaşık bir o kadar faydalı çalışmalardan oluşur. Beden yapısındaki tüm kaslar, pelvis, omurga, göğüs kafesi, boyun ve bedenin tüm katmanları çalışma sırasında esnetilir. Bu sırada iç organlar uyarılır ve güçlendirilir, Yoga uygulamalarının yenileme ve düzeltme etkileri tüm bedende ve iç organlarda hissedilir. İç basınçlardaki değişikler özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur, Yoga hareketleri ile pek çok organ ve salgı bezlerine basınç uygulanır. Yoga çalışırken kan akışımız hızlanır ve iç organlarımıza adeta masaj yaparız. 

Yoga tekniklerinin yalnızca fizik beden üzerinde etkili olduğunu söylemek yanlıştır. Yoga tekniklerinin uygulanması ile kişinin eğilimleri, duyguları ve şahsiyetinde devrimsel bir gelişme yaşanır.Bedendeki yapısal olumlulukların dışında sindirim sisteminde, dolaşım sisteminde, teneffüs sisteminde, sinir sisteminde, dışkılama sisteminde de tam bir gelişim görülür.

Kısaca yoga sadece güzel bir bedene sahip olmamızı sağlamaz sağlığımızı koruyacak bir sürü unsuru da barındırır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

Kekik yağı genelde kekiğin ve harici olarak bir yağın kombinasyonu ile elde edilen ve bu sayede  çifte avantaj sağlayan bir yağdır. Bizlerd...