9 Ekim 2017 Pazartesi

Uyku Bozuklukları ve Uyku Hastalığı


Uyku bozuklukları ve hastalıkları hakkında hazırladığımız yazımızda uyku halinden , uyku bozukluklarından ve yavaş dalga uykusundan bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. Uyku Nedir ve Uyku İhtiyacı 
Duysal veya diğer uyartılarla uyandırılabilen bilinçsizlik halidir. Uyku halinde  bedensel sistemimiz ve beş duyu organımız dinlenme halindedir.  Sistemler otonom sinir sistemi ile isteğimiz dışında çalışırlar. Buna rağmen sistemler değişik oranlarda uykuya iştirak ederlerken, duyu organları uykuya tam olarak iştirak ederler. Fakat uyarılar karşısında uyandırılabilir bilinçsizlik hakimdir. Özellikle sinir siste­minde biriken toksik artıklar uykuyu meydana getirir. Sinir sistemi uyku anında bu maddeleri inaktive ederek dinlenir.Uyku ihtiyacı, bedensel ve ruhsal yorgunlukları  gidermek ve dinlenmek amacıyla gereklidir. Ayrıca zihinsel anlamda da yenileme sağlamaktadır. Uyku anında kalp atışları azalır, tansiyon düşer, solunum azalır ve de­rinleşir, vücut ısısı düşer, kaslar gevşer, iç organların çalışması yavaşlar, sinir sistemi ve duyu organları istirahat halindedir. 

Uyku Bozuklukları ve Uyku Hastalıkları 
Obstrüktif Uyku Apnesi : Obstrüktif uyku apnesinin  diyaframın ve göğüs kaslarınızın tıkalı hava yolunu açmak ve akciğerlere havayı çekmek adına daha fazla çalışmasını sağlar . Nefes alma genellikle yüksek sesle meydana gelir ve uyku daha az dinlendirici bir hal alır. 

Merkezi Uyku Apnesi: Merkezi uyku apnesinde, solunum, beyin işlevleri nedeniyle uyku sırasında düzenin bozulmasıdır. 
Hipersomnia (Gündüz Uykusu):  Hipersomnia veya aşırı uykulu olma, kişinin gün boyunca uyanık kalma sıkıntısı çektiği bir durumdur. Hipersomnia hastası olan insanlar, örneğin her zaman, örneğin işyerinde veya sürüş sırasında uykuya dalabilir.
Parasomnez : Parasomniler, REM uykusundaki aroals sırasında veya REM dışındaki uykudan kısmi aroals sırasında ortaya çıkabilecek yıkıcı uyku bozukluklarıdır. Parasomnialar kabus, uyurgezerlik, konfüzyonel uyarılar ve diğerlerini içerir.
 
RBD: REM uyku davranışı bozukluğu (RBD) olan bir kişide, normalde REM uykusu sırasında ortaya çıkan felç, kişinin hayallerine "harekete geçmesine" izin  vermede eksiklik yaşamasıdır. 
Çevresel Ritim Uyku Bozuklukları: Sirkadik ritim bozuklukları, bir kişinin sirkadiyen ritiminde aksamalar olmasıdır- hayvanlarda ve bitkilerdeki (yaklaşık) 24 saatlik biyolojik süreç döngüsünü düzenleyen "iç vücut saatine" verilen bir isimdir.
 


Kaynak : https://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/sleep-disorders-symptoms-types

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

Kekik yağı genelde kekiğin ve harici olarak bir yağın kombinasyonu ile elde edilen ve bu sayede  çifte avantaj sağlayan bir yağdır. Bizlerd...