11 Ekim 2017 Çarşamba

Selülit ile İlgili Gerçekler


Kadınların baş belası olan selülit hakkında hazırladığımız yazımızda selülit nedir? , selülit sebepleri nelerdir? ve selülite karşı nasıl önlemler alınmalıdır sizlerle paylaşacağız. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 


Selülit Nedir ? 


Selülit, kadınların % 90’na göre yaşamın çirkin bir gerçeğidir: Aynı zamanda, selülit ''portakal kabuğu'' veya ''süzme peynir'' olarak da adlandırılan yağ depolarıdır.  Sıradan yağlardan daha fazla olan selülit, yağ, artık ve çıkıntı, hafifçe sallanan bir kütleyi oluşturan suyun belirgin bir bileşimidir. Ayrıca, liflerde ve derinin altında bağ dokuda tutulur. Genellikle selülit  hareket etmeyen alanlarda kalçalarda ve göbekte meydana gelir. Fakat vücudun her tarafından meydana gelebilmektedir. Selülit'in Sebepleri Nelerdir?


Selüliti oluşturan birkaç faktör, uyuşuk bir kanın ve lenfatik dolaşımın yanında diyeti de içererek, fazlalıkların birikmesine izin verir. Selülit için etken olan faktörler arasında genetik sebepler, östrojen ve yağ bulunmaktadır. 

Eğer aileniz de selülit oluşumu varsa sizde de oluşma olasılığı fazladır.  Yaşla birlikte bağ doku inceldikçe, çukurlaşmalar oluşur. İnce bir deriniz varsa, ayrıca soya çekimi, selülitünüzün derinizden görünmesi daha kolaydır. Annenizin selülitü varsa, yağ hücrelerinin bir araya gelmesini sağlayan annenizin gevşek dokunmuş ve bağ dokusunu muhtemelen sizde almışsınızdır. Şu an bildiğiniz gibi selülit fazla yağdır: birbirine geçmiş doku liflerinin arsında sıkışan bir yağdır. Alttaki ağ gevşek olarak dokunulmuşsa, lifler boyunca yağ şişkinlikleri deri üzerinde “süzme peynir”e neden olur. Yaşla birlikte birbirine geçmiş doku inceldikçe, tahminiz den daha fazla çukurlaşmalar oluşur.

Lifler kaslardan yağlara uzanır ve derinin altına ve üzerine bağlanır, dikey olarak, 90 derece açıda, bu lifler çukurlaşır ve buruşur. Bu lifler erkelerde çapraz bir biçimde, 45 derece ile, olur bu yüzden kadınlara göre yağ şişkinlikleri daha azdır. Diğer bir etken ise kadınların büyüme çağına girdiklerinde, vücudun yumurtalıkları kalçalarda, uyluklarda ve kaba etlerde yağ depolamaya ve çocuk doğurmayı sağlayan hormon östrojenini oluşturmaya başlar. Ayrıca, selülitin buruşmuş görünümünü  bu hormon sağlamaktadır. Peki bu selülit belasından nasıl kurtulabilir veya ne gibi önlemler alabiliriz ? Aşağıda sizler için bu bilgileri paylaşacağız. 

Selülit için Diyet


Diyetler, sadece selülitleri kontrol altına almada etkendirler çünkü selülit aslında genetik, hormonal ve anatomik bir problemdir.  Kilolu olmanız selülit faktörünü arttıracağı için kilo vermeniz bir nebze de olsa bunun önüne geçmeniz açısından önemlidir. 
Beslenme uzmanları, özel bir egzersizi göz önünde tutan , düzenli egzersiz yapmanızı ve yağdan oluşan kalorilerin günlük miktarları 20 ile 25 olan düşük-yağ içeren diyeti uygulamayı önermektedirler. Aşağıda bulunan örnek, bir kılavuz olarak yardımcı olabilir.Ayrıca, kişisel bakımlarınızı ve kalori miktarlarınızın farklı olduğunu bilmelisiniz. Kişiye özel bir diyetisyen, size kişisel kilo amaçlarınıza ve fiziksel aktivite seviyenize göre kişiye özel bir diyet sağlayabilir.

Selülit için Diyet Örneği 


Sabah kahvaltısı;: 

 • Kaymağı alınmış yada az yağlı 1 fincan soya sütü ile 1 fincan tahıl gevreği (her bir life 5 gram)
 • 1 kaşık ezilmiş fındık
 • 1 küçük muz


Öğlen:
 • Kıvırcık, domates, hardal yada az yağlı mayonez ile iki dilim tahıl ekmek üzeri 84 gram hindi
 • 2 kaşık zeytin yağlı ( kırmızı, yeşil ve sarı sebzeleri içeren ) salata


Atıştırma:
 • 1 kap yağsız yoğurt
 • 1 kap kavun


Akşam yemeği:
 • 112 gram kızarmış balık, tavuk yada yağsız kırmızı et
 • 1 kaşık dövülmüş yağ ile 1 küçük pişmiş tatlı patates
 • 1 kap haşlanmış brokoli


Atıştırma:
 • 1 bardak kaymağı alınmış süt ve 1 tane elma
 • Bakım Kılavuzu: her bakım için 80-100 kalori
 • Tahıl ve bezelye: ½ tas
 • Tatlı patates ve patates: 1 tane küçük patates
 • ½ bir cins tatlı küçük ekmek: 2
 • Hamur işi/ tahıl/ pirinç: ½ tas
 • Fiyonk biçiminde üstü tuzlu kraker: ¾ gram


Bol su ve fiziksel aktiviteler ile selülit görünümüne yardımcı olabilirsiniz.  Diyetinizdeki yağ oranını azatlığınızda, tükettiğiniz kalori miktarını da azatlığınızı unutmayın. Mesela, karbonhidratların ve proteinlerin her gramında sadece dört kalori, ve yağların her gramında ise dokuz kalori vardır. Bu yüzden yağların her gramını diyetinizden çıkarın ve iki kat daha fazla kilo verin.  Fakat az miktarda yiyeceğiniz yağında sağlıklı yağlardan; tereyağ veya zeytin yağı olmasına dikkat edin. 

Selülit için Kremler ve İlaçlar 


Selülit, tam yağlı bir tabakayı içine alan ve derinin yüzeyinin altından kasa uzanan üç-boyutlu bir sorundur. Sonuç olarak, uygulamalı kremlerin göğüs selülitlerinde daha az başarı şansları vardır. Cilt yüzeyine uygulanan kremler cildin altına yetirince işlemezler bundan kaynaklı cilt yüzeyindeki şişlikler de daha etkilidirler. Uygulana losyonun herhangi bir iyileşme yaptığı gözleniyorsa, kremle masaj yapın ve ovun; bölgedeki şişkinliği azaltabilir ve lenfatik dolaşımı düzeltebilir. Ne kadar önemsiz ve geçici olursa olsun, edindiğimiz iyileşme kremde bulunan aktif karışımla hiçbir şey yapamaz ve selülitleri tamamen yok edemez.Selülite Çözümde Yağ aldırma (Liposaction)


Yağ aldırma selülit sorununu çözmez sadece yağ alınan bölgede bir incelme sağlar. Yani, baş belası sorunlar, uyluklarda, karında, kalçalarda, kolların üst kısmında ve diğer böyle yağ depoları için müthiştir. İstenmeyen yağ hücrelerini yok etmek istiyorsanız yağ aldırma işinize yarar. Ayrıca, tayt ve badi giydiğinizde iyi bir siluetiniz  varsa , fakat selülitünüz varsa, yağ aldırma girinti ve çıkıntıları yok edemez. Kısacası yağ aldırma işlemi yağın yapısını düzenleyen bir işlem değildir. 


Selülit için son zamanlarda piyasaya sürülen Cellasene hakkında ise paranızı harcamamanız gerektiğinden yanayızdır.  İşe yaramamaktadırlar. Çünkü selülit, derinin altından kaslara uzanan üç-boyutlu bir problemdir ve selülit yağ hücrelerinin şişmesine, yapışkan olmasına ve bir araya toplanmasını sebep olur. Hiçbir topikal kremin çok fazla etkisi yoktur. Bu yüzden, başarı şansı biraz yüksek olan tedavi seçenekleri, yağlı tabakanın tam yoğunluklu tarifini içerendir.

Selülit için Masaj 


Şu an, bu tedavi bütün selülitlerde yararlı olacak derin bir doku masajıdır.   Bu terapiler  , bir haftada iki tedavi olan her biri 35 dakika süren ve 8 ile 10 haftayı içeren  seriler halindedir. Bir doktor ve asistanının, bir hortumun sonuna bağladıkları iki silindir ile bir vakum, selülitin olduğu bölgede bir makine hareket ettirirler. Makinenin emme işlemi yoğun bir masaj uygular. Farz edelim ki, makine masajı gibi, bu hareket lenfatik drenajı düzenleme süresince şişmiş yağ hücrelerinden ve hücreler arasından çıkan ekstra sıvıyı sıkar. Etki, yağı yukarıda yığılmış bir gruba döndürmektir, yumurtaların sıralarına şişmiş üzümler bütünüyle yapışıp, üstte yumuşak cildin kalmasına izin verir. Teoride, bu, harika görünür. Gerçek yaşamda, sonuçlar biraz daha az tutarlıdır. Genelde bu tedavilerin olumsuz yanları ise iyileşmenin geçici olmasıdır. 

Selülit için  Egzersizler


Özellikle gevşek derinin altındaki yağı hedef alan bu yöntem kası sıkılaştırır ve derinin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Fitness uzamanları,  daha hızlı olan iki egzersiz uygulayarak, farklı bir kas kütlesini hedef alan her egzersiz  ile, süper setler kullanır ve diğer seti yorgunluk için uygulanırken rahatlamak için de kas setlerinden birini verir. Bu, selülitlerin görünümünü yumuşatan kasın daha pürüzsüz ve derinin de daha sıkı görünmesini sağlar. Egzersizin diğer bir yararı da: kan dolaşımını hızlandırmasıdır.
Ayrıca, yağ hücrelerinin şişkinliği ve bağ şeritlerin matrisi (döl yatağı) yüzünden egzersiz tek başına sorunu çözemez. Vücudu son derece düzgün olan kadınlarında selülitleri vardır. 

Selülit için Bronzlaşma

Selülitinizin olduğu bölgelerdeki bronzlaşma da az görünmesini sağlar. ayrıca, güneş derinin altında bulunan kolajenin uzamasına ve değişmesine sebep olur; selülitin görünümünü büyütebilir. Bu yüzden güneşe çıkarken korunmak daha yararlı olacaktır. Güneşe çıkarken kakao yağı veya spf 50 güneş kremi mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

Kekik yağı genelde kekiğin ve harici olarak bir yağın kombinasyonu ile elde edilen ve bu sayede  çifte avantaj sağlayan bir yağdır. Bizlerd...