30 Eylül 2017 Cumartesi

Obezite


Özellikle Amerika'da oldukça yaygın olan obezite küreselleşen yemek kültüründen kaynaklı Türkiye'de de oldukça yaygın hale gelmeye başlamıştır. Bundan kaynaklı bu konuyu ele almayı bir borç biliyoruz. Aşağıda obezite, obezite belirtileri , obezite nedenleri ve obezite tedavisi hakkında genel bilgiler vereceğiz. Umarım yazımız size yardımcı olur. 


ObeziteBilindiği üzere beslenme; ana karnında başlayarak, yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden ve hayatımızın önemli bir parçasıdır. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlığı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gıda ögelerinden yeterli oranda almalıdır. Bir insan günlük alması gereken kalori miktarını BKİ yani beden kitle indeksi belirler. Fakat günlük alınan kalori; protein ağırlıklı olması gerekmektedir. Ayrıca vitamin ve minerallerden zengin sebze ve meyveler tüketilmelidir. Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir.


Obezite, insan vücudunda yağ  oranın ciddi oranda artması ve sağlık açısından risk oluşturması durumudur. Obez ise bu hastalığa  yaşayan insana verilen isimdir. Günlük yaşamda fertlerin (gebe, emzikli, bebek, mektep çocuğu, genç, ihtiyar, amele, sporcu, kalp-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye gereksinimi vardır. Sağlıklı bir hayat sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.
Obezite Belirtileri


Yetişkin erkeklerde gövde ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise  %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ıse %30'un üstüne çıkması obezite belirtisidir. Tabi obezite ne kadar sağlıksız bir durumsa yağ oranın çok az olması da ciddi bir şekilde sağlık açısından risktir. 

Obezite Nedenleri


Günlük alınan enejinin harcanan enerjiden çok olması vaziyetinde, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve bu yağlar vücutta birikerek fazla kiloları oluşturmaktadır. Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla beraber, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır. Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori), harcanan enerjiden çok olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması %20( veya daha çok) sonucu ortaya çıkan, hayat kalitesini ve süresini  olumsuz bir şekilde etkileyen hastalıktır.  

Obez Tedavi

Obeziteden korunma büyük önem taşımaktadır. Obeziteden korunma, çocukluk çağında başlamalıdır. Çocuk ve gençlik döneminde dengesiz beslenme ve kilo alımı yetişkinlikte obeziteye neden olmaktadır.  Bu sebeple aile, okul ve yaşanılan çevre yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirilmelidir. Obezite tedavisi, bireyin kararlılığı ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik gerektiren bir süreçtir. Obezitenin etiyolojisinde pek çok faktörün etkili olması, bu hastalığın önlenmesi ve tedavisini son derece güç ve karmaşık hale getirmektedir. Obezite tedavisinde beslenme ve egzersiz aşamalı bir şekilde arttırılmalı ve kişi yorulmadan kilo kaybı sağlanarak ideal kiloya ulaşılmalıdır. Gerekirse yağ aldırma işlemleri yaptırılabilinir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

Kekik yağı genelde kekiğin ve harici olarak bir yağın kombinasyonu ile elde edilen ve bu sayede  çifte avantaj sağlayan bir yağdır. Bizlerd...