30 Eylül 2017 Cumartesi

Beslenmeye Dair Uyarılar


Diyet ve beslenmeye  hakkında çok fazla bilgi kirliliği mevcuttur.  O nedenle  uzmanlardan yararlanarak daha sağlıklı bilgiler vermek istedik.  Bu yazımızda bir diyet programı paylaşmak yerine sizlere yanlış bilinen veya merak edilen konularda bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Diyet Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mesela ekmek yemekten kaçmak adına ekmek kızartıldığında ekmeğin kalorisi azalır diye bir düşünce vardır.  Ekmeğimizi kızartmak veya kurutarak gevrek haline getirmek kalorisini azaltmaz, içerdiği B grubu vitaminlerinin azalmasına neden olur. Ekmeğin kızartılması veya gevrek haline getirilmesi, içerdiği suyun da buharlaşmasına sebep olur. Bu nedenle kızarmış ekmek sanılanın aksine daha az yararlı olabilir. 

Diğer bir konuda karbonhidrat ve protein arasındaki tartişmadır. Yiyecekleri besin bileşimlerine göre sadece karbonhidrat veya sadece protein kaynağı olarak ayırmak mümkün değildir.  Fakat protein alımı daha önemli bir konudur. Karbonhidrat , basit şeker şeklinde alındığında yakılmadığı zaman direk vücutta yağa dönüşebilir. 

Diyet yaparken her zaman dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, vücudun bir günde alması gereken karbonhidrat, yağ, protein gibi besin öğelerinin her öğünde birarada, dengeli olarak tüketilmesidir. Kilo vermeye çalışırken besinlerden yoksun kalmamalı daha dengeli tüketmelisinizdir. Bu şekilde hazırlanan diyetlerle vermiş olduğunuz kiloları geri almazsınız. Unutmayın, bilinçsizce yapılan diyetlerle sağlığınız tehlikeye girebilir. Ayrıca, dengesiz diyet ile verilen kilolar tekrar ve hatta daha fazlası ile geri alınmaktadır.

Diyetteki Yanlışlar ve Doğrular


Sabahları su içmeniz hiç bir sakıncası yoktur hatta limonlu su içmenizin de sakıncası yoktur fakat bu kilo vermenizi sağlamaz. Burada amaç, 8-9 saat gibi bir süreyi uykuda geçiren vücudu güne hazırlamaktır. Tıpkı sabahları yüzümüzü yıkamak gibi. Limon, tok tutucu bir besindir. Ancak limonlu suyun yağ eritme gibi bir özelliği yoktur.

Haşlanmış orta boy bir patateste 70 kalori bulunur, yani bir dilim beyaz ekmek ile aynı kaloridedir. Eğer patatesi kızartırsak kalorisi daha da artar.  Burada mesele ne kadar yediğiniz ile veya ne ile yediğiniz ile alakalıdır. 


Kekik, sinameki ve maydanoz suyunun yağları vücuttan attığına dair yanlış bir inanış var. Bu bitkiler, sindirim sistemimizin çalışmasını sağlar ve bu sayede daha sağlıklı bir beslenme düzeni sağlamış olurlar. Evet doğrudan olmasa da dolaylı olarak kilo vermenize yardımcı olur. 

Vitamin ve mineral deposu olarak bilinen sütü aşırı kaynatmak, içermiş olduğu vitaminlerin azalmasına sebep olur.  Çiğ sürün içerisindeki zararlı bakterileri öldürmek için yapılan bu işlemin uzun sürdürmek yararlı bakterilerinde ölmesine neden olacaktır. 

Çiğ yumurta tüketimi, bilinenin aksine bazı vitaminlerin vücutta kullanılmasını engeller. Bu sebeple , özellikle çocuklarımıza pişmiş yumurta vermekte fayda vardır. Çiğ olduğu kadar, fazla pişirerek tüketilen yumurta da pek sağlıklı sayılmaz. Bu nedenle, en sağlıklı yumurta kıvamı, kayısı yumuşaklığı dediğimiz, sarısı tok ve etrafında yeşil halka bulunmayanıdır. Sarısı etrafında yeşil bir halka oluşmuş ise, yumurtanızı fazla pişirmişsiniz demektir.

Yoğurt, zamanla yeşil bir su salar. Bu nedenle kimimiz bu yeşil suyun zararlı olduğunu düşünüp dökeriz. Oysa yoğurtta bulunan vitaminler, özellikle de B12 vitamini, bu yeşil suya karışır. Sabahları özellikle yoğurt suyu içilmesi  sağlık açısından yaralıdır. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

Kekik yağı genelde kekiğin ve harici olarak bir yağın kombinasyonu ile elde edilen ve bu sayede  çifte avantaj sağlayan bir yağdır. Bizlerd...