17 Temmuz 2017 Pazartesi

Selülit Tedavisi İçin Öneriler


Bir çok kadının muzdarip olduğu konulardan biride selülittir. Bu yazımızda kadınlar için selülit tedavisini ele alacağız. Bu tedavi yöntemleri arasında egzersizden  diyete, mezoterapiden kremlere kadar bir çok çeşit bulunmaktadır. Buda size aralarından uygun olanı seçme şansı verecektir. İyi okumalar.
Selülite Kesin Çözüm 


Size gönül huzuru ile söyleyebileceğim ilk şey, altında başka bir hastalık yatmadıkça, sellülitle baş etmenin mümkün olduğudur. Fakat unutmamak gerekir ki selülit her yaşta karşınıza çıkabilmektedir ve selülit bakımının ömür boyu sürmesi gerekmektedir. Güzel bir vücudu, sımsıkı bacakları olmasını isteyen çağdaş kadın, her şeyden önce yaşam tarzını geliştirmelidir. Böylece yalnız sellülitle baş etmekle kalmaz aynı zamanda uzun yıllar boyunca genç, sağlıklı ve güzel kalmayı da garantilemiş olur. Sizce buna değmez mi? Selülit tedavilerinin esası, vücutta sıvı toplanmasını kontrol etmek, kan dolaşımı ile lenf dolaşımını düzene sokmak ve fazla kilo alıp vermekten kaçınmaktır.

Selülite Tedavisi 


Selülit için Egzersiz

Sellülitlerden kurtulmak için tavsiye edilen sporların en başında, özellikle tempolu yürüyüş, merdiven çıkmak, yüzmek ve bisiklete binmek gelir. Özellikle bacaklarınızı  çalıştıran bu sporlar selüliti kaslarınızı geliştirecek ve selüliti engelleyecektir. Bütün sporlar kan ve lenf dolaşımını hızlandırır. Aynı zamanda vücuttaki yağ depolarını enerjiye dönüştürerek erimesine katkıda bulunurlar.

Selülit için Diyet

Selülit diyeti ile, zayıflama diyetleri farklıdır. Zayıflamak amacı ile düşük kalorili diyetler yapıldığı zaman, aktif yağ dokuları hızla erir ama sellülit’ler yerli yerinde kalır. Çünkü sellülit temelde bir yağ hücresi olsa da yapısı bozulduğu için erimesi kolay değildir. Bu sebeple, başlıca sorunu sellülit olan kadınlara, daha özel bir diyet tavsiye edilir. Bu diyetin ilkeleri:

 • Hızlı bir şekilde kilo alıp-vermeden kaçınmalısınız.
 • Öğün atlamayın. Günde en az 3 öğün yemek yemeniz çok önemlidir.
 • Tuz, şeker ve yağ tüketimini azaltın.
 • Zeytinyağı gibi yararlı yağlar kullanılmalıdır. 
 • Elinizden geldiği kadar çok miktarda ve sıklıkta balık yiyin. Ancak balığı yağda kızartmak yerine fırında, ızgarada pişirmeye özen gösterin.
 • Protein kas inşasında rol oynar ve tavuk, hindi, kırmızı et, balık mutlaka diyetinizde bulunmalıdır. 
 • Ancak; balık, tavuk ve hindi ile pilav, makarna, hamur işleri ve baklagilleri (hayvansal proteinlerle karbonhidratları) aynı öğünde yemeyin.
 • Bol bol taze sebze (mümkünse çiğ veya az pişmiş olarak), meyve ve lifli gıdalar tüketin, baklagilleri sofranızdan eksik etmeyin.
 • Turp,maydanoz, kereviz, çilek ve kabuklu pirinç vucudun fazla suyu atmasına yardımcı olur. Bunlardan yararlanın.
 • Kahve, çay, kola gibi kafeinli ve bol şekerli yiyeceklerden kaçının. Diyet olanlarına da itibar etmeyin. Bu tip içeceklerin tümü vücutta sıvı birikimini arttırır.
 • Alkollü içeceklerden sadece kırmızı şarabı tercih edin. Onu içerken de ölçülü olun.
 • Meyveleri ya yemekten 15-20 dakika önce yiyin ya da yemekten sonra en az iki saat geçmesini bekleyin. Bunların aynı zamanda yenilmesi, yağ emilimini arttırabilir. En iyisi meyveleri ara öğün olarak aç karnına yemektir.
 • Bu diyeti; A ve E vitaminleri, magnezyum, fosfor ve silisyum tabletleriyle destekleyin. Bunlar cildi düzgünleştirir, metabolizmayı canlandırır ve dokuları kuvvetlendirir. Ayrıca antiagning özellikleri ile cildinizi daha taze tutar.
 • Sigara kullanımı varsa bırakılmalıdır. 


Selülit için Aletli Tedaviler


Sellülit tedavisi için bir çok cihaz kullanılır. Bu aletler kan dolaşımını hızlandırır, bölgesel yağ hücrelerini, yağ asitlerini parçalayıp idrarla dışarı atılmasını sağlarlar. Bazı cihazlar ayrıca kaslarınızı sıkılaştırmanıza da yardımcı olmaktadır.  Bu cihazların başlıcaları ; vakumlu sistem, ultrason, elektrik akımı ile çalışan cihazlar ve lenf drenaj cihazlarıdır. Bunların tümü de sellülit tedavisinde yararlı olmaktadır. Özellikle ses dalgalarıyla çalışan ultrason cihazları çok etkilidir.

Selülit için Masaj


Bilinçli ve usta eller tarafından yapılan masaj çok yararlıdır. Düzenli masajla vücut dokusu sıkılaşıp toparlanır. Özellikle doğal yağlar ile yapılan masaj deri altı hücreleri harekete geçirir ve kan akışını artırır. Buda selülit oluşumunu engeller. Ayrıca yağ dokusunda hapsolmuş sıvıyı hareketlendirir ve lenf dolaşımını düzenler. En azından her adet döneminin sonunda bir masaj yaptırılması çok yardımcı olur.

Selülit için Mezoterapi


Mezoterapi tedavisinde, 4 mm.’lik özel iğneler ve bir enjektör yardımıyla, cildin mezoderm tabakasına, yağları eriten ve dolaşımı düzenleyen karışımlar enjekte edilir. Bu maddeler, bozulmuş yağ hücrelerini parçalar veya rahatlatır. Böylece yağ hücreleri sıkıştıkları yerden kurtulurlar ve tekrar kullanabilir yağ durumuna gelirler. İğneden korkmuyorsanız, mezoterapiyi tavsiye ederim.

Sellülit Kremleri


Piyasada bol miktarda bulunan anti sellülit kremlerle, cilt bir süre için daha pürüzsüz ve ipeksi bir görünüm alır. Ancak bu kremlerin uzun süreli etkisi henüz bilinmemektedir. Yapısal bir düzelme sağlayan diğer önlemler ihmal edilmedikçe, kremlerden yararlanılabilir.

Selülit için Ameliyat


Çok ilerlemiş vakalarda ve hızlı sonuç alınmak istendiğinde, tek seçenek liposuction ve liposhaping yaptırmaktır. Bu tekniklerle vücutta biriken yağlar alınmaktadır veya vücudun yağsız kalmasından kaynaklı buruşan alanlarına yağ takviyesi yapılmaktadır. 

Selülit için Sürekli Bakım:


Vücutta sıvı toplanması veya yağ birikimine neden olan özel bir hastalık olmadıkça, ki varsa tedavi edilmesi gerekir, sellülit’in kontrol edilmesi mümkündür. Ancak sellülit kadın bünyesinin normal bir ürünü olduğu için sürekli bir oluşumdur. Bu sebeple alınacak önlemlerin, bakım ve tedavinin de istikrarlı olarak sürdürülmesi gerekir. Size zor geleceğini düşünüyorsanız birde selülitlerinize ayna da bakmayı deneyiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dolgun Saçlara Sahip Olmanın İpuçları

Saçlarınızın doğal ve sağlıklı görünmesi için size bir yazı hazırladık yazımızda  öncelikle saç kesiminden ve saç kesim şekillerinden bahs...