18 Temmuz 2017 Salı

En uygun diyet için 10 ipucu


Sağlıklı yaşam en önemli konulardan bir tanesidir. Sağlıklı yaşamın adımlarından bir tanesi de sağlıklı bir kilo vermedir. Bundan kaynaklı bu yazımızda sizlere diyet ve sağlıklı kilo verme yöntemlerini , zayıflamak için önerileri paylaşacağız. İyi okumalar dileriz. 

Diyet ve Sağlıklı Kilo Verme


Uzmanların beslenme konusundaki yaklaşım ve görüşleri geniş çapta farklılıklar göstermesine rağmen hepsinin üstünde birleştiği nokta: En iyi kilo verme programı, sizin sonuna kadar takip edebileceğiniz programdır. Herkes hızlı kilo verme yöntemlerini merak etmektedirler fakat belirtmek gerekir ki sağlıklı kilo vermek istiyorsanız ayda en fazla 5 kilo vermeniz gerekmektedir. Sizler için aşağıda zayıflamak için bazı öneriler vereceğiz ve bu önerilere uymanız sizin yavaş yavaş ama sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır. 
Zayıflamak için Öneriler 


 • Bir egzersiz planı yapmalısınız. 
 • Bütün besin gruplarından derlenmiş vitamin ve minerallerce zengin, protein kaynakları olan bir diyet menüsü hazırlamalısınız. 
 • Egzesiz yapmayı ihmal etmemelisiniz. Metobolizma hızlanması için önemlidir. 
 • Yavaş ama istikrarlı bir kilo kaybı  sizin için önemlidir.
 • Yemek porsiyonlarının kontrolünü sağlamalısınız.
 • Yemek aralarında ufak atıştırmalar yapmalısınız.
 • İlaç desteği almamak gerekir.
 • Sevdiğiniz yemek ve içeceklerden küçük porsiyonlarda tüketmelisiniz. 
 • Bilimsel olarak ilerlemeli kulaktan duyma diyetler yapmamalısınız. 
 • Bir destek planına sahip olmalısınız.
 • Çokça su içmeniz gerekmektedir. 

Diyet için 10 Öneri 


1- Diyet için en önemli olan size uygun olmasıdır. Eğer diyet planı size günde altı öğün yemenizi öneriyor ve siz günde iki öğün yemeğe alışmışsanız, muhtemelen böyle bir diyet sizin işinize yaramaz. Sıklıkla seyahat eden veya dışarıda yemek yiyen biriyseniz, ev yapımı yemeklere ağırlık veren bir diyet de sizin için uygun olmayacaktır.

2.Egzersiz planınızın size uygun olması gerekmektedir. Bazı diyet planları pek çok egzersiz içerirken, bazıları sadece yürüyüş yapmanızı tavsiye ederler. Saatlerce jimnastik yapmanızı öneren diyetler başlangıçta kulağa hoş gelebilir ama muhtemelen bu diyete devam edemeyeceksiniz. Düzenli bir şekilde devam ettiremeyeceğiniz bir egzersiz programı öneren diyet reçetesi –ne kadar hızlı kilo kaybı önerirse önersin- size uygun değildir.

3. Önemli olan sağlıklı yaşamdır ve sağlıklı yaşamanızı sağlayacak bir diyet programı uygulamalısınız. Diyet yapma sürecini sadece kısa bir zaman dilimine sıkıştırmaktansa, bir yaşam ve beslenme alışkanlığı olarak düşünün. Bir diyete başlamayı düşünürken, o programa ömrünüzün sonuna kadar sadık kalabilecek misiniz? Değilse, hiç zahmet etmeyin. Çünkü diyeti bıraktığınızda kilolarınız geri gelecek.

4. Diyetinizdeki  menüler bütçenize uygun ve sizin yemek alışkanlığınıza uygun olmalıdır. Size önerilen diyet listesindeki yemekleri hazırlamak için mutfakta geçirecek yeterince zamanınız var mı? Yemeklerin yanında içmeniz tavsiye edilen bazı içecekleri tüketmek uzun vadede bütçenizi sarsacak mı? Bu sorulara olumlu cevap bulmaıyorsanız, incelediğiniz diyet reçetesi size uygun olmayabilir.

5. Ne kadar kilo vereceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Yarım kilo yağ 3.500 kaloridir. Yani zayıflamak için çok fazla yağ yakmanız gerekiyor. Hızlı kilo verdiren diyetlerde genellikle yağ değil su kaybedersiniz. Özellikle diyete başlangıcın ilk evrelerinde hızlı kilo kaybı yaşanırsa, bunun vücudun su kaybından kaynaklandığını bilmelisiniz.

Diyet eğer bir kilo verme yarışıysa, tavşan gibi hızlı gitmek yerine kaplumbağa gibi yavaş ve istikrarlı olmanızı öneririz. Sizin ideal diyet reçeteniz de buna uygun olmalı.

6. En ideal diyet, size diyet yaptığınızı hissettirmeyen diyettir. “Diyete girmek” fikri insanı psikolojik olarak rahatsız eder ve yemek konusunda takıntı yaratabilir.

Televizyonun önünde saatlerce otururken bir şeyler atıştırmak, .yemek pişirirken bir şeyler atıştırmak veya çocuğunuzun sofrada bıraktığı yemeği bitirmek gibi alışkanlıklarınız varsa, bu alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir.

7. Bazı diyet reçetelerinde kesinlikle yasaklanmış yiyecekler listesi bulunur. Oysa insanlara “bu yemekleri yemeniz yasak” gibi kural empoze ettiğinizde, genellikle bu yiyecekleri yeme arzusunu tetiklemiş olursunuz. Eğer akşamları bir kadeh şarabınızı içmeden duramıyorsanız, veya arada bir tatlı yemeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bunları yasaklayan  diyet size uygun olmayabilir bundan kaynaklı bu tüketimlerin saatlerini değiştirmek ve biraz sınırlamak sizin için daha uygun olacaktır. 

8. Bazı diyet programları belirgin değişiklikler vaat ederken bazıları ise bebek adımlarında gerçekleşecek bir değişim yaşayacağınızı söyler. İnsanın yaşam ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi kolay değildir. Bundan kaynaklı ufak adımlar ile başlayacağınız değişimler sizin için daha doğru olacaktır. 

9. Sağlıklı bir diyet programı, günlük multi-vitamin tabletleri dışında bir beslenme veya destek ilaç takviyesi içermez. Sağlıklı bir diyette, vücudun ihtiyacı olan mineral, vitamin ve proteinlerin besin maddelerinden zaten temin ediliyor olması gerekir.  Diyetlerde herhangi bir rahatsızlığınız yoksa takviye olarak ilaç kullanmamalısınız. 

10. Bazı insanlar, diyet listelerindeki yiyecek çeşitleri ve porsiyonların net bir şekilde tanımlanmış olmasını isterler. Bazıları ise kendi yiyecek listelerini kendileri oluşturmaktan yanadır. Her iki seçenekte de başarılı sonuçlar almak mümkündür. diyetinizin bu açıdan size uygun olması oldukça önemlidir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dolgun Saçlara Sahip Olmanın İpuçları

Saçlarınızın doğal ve sağlıklı görünmesi için size bir yazı hazırladık yazımızda  öncelikle saç kesiminden ve saç kesim şekillerinden bahs...