23 Temmuz 2017 Pazar

Egzersiz ve Bağışıklık


Bu yazımızda egzersizin sağlık açısından etkilerine ve bağışıklığımızın nasıl geliştirdiğine değineceğiz. Kronik hastalıklar ve üst solunum yolları enfeksiyonu ile egzersiz arasındaki bağı kuracağız. İyi okumalar dileriz.
Egzersiz ve Bağışıklık(İmmün Sistem)


Sağlıklı yaşamın ve bağışıklık durumumuzu arttırmanın önemli adımlarından biride egzersizdir. Bunun nedenleri ise  sürekli işleyen vücudumuzun dış etkenlere karşı daha aktif savaşmasıdır. Hem egzersizin hem de bağışıklığın birden fazla illiyeti mevcuttur. Bu iki konu birlikte değerlendirildiğinde ise daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Şimdi bu konuyu açarken sporun bağışlılık sisteminde ki etkisine ışık tutacağız.
Egzersiz ve immünoloji alanındaki hızlı gelişmeler spor bilimi, tıp, immünoloji, fizyoloji ve davranış bilimlerinde görevli bilim adamlarının ilgilerini çekmiştir.Spora bağlı immün cevap konusundaki ilgi birçok sebepten dolayı oluşmuştur.Bunlardan ilki sporcuların sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamaktır.  İkinci olarak egzersiz ve bağışıklık konusuna ilgi, toplumun sağlıklı gelişim amacıyla doğan ilgiden de kaynaklanır.Kronik Hastalıklarda Egzersizin Etkisi


Düzenli orta düzeyde (ılımlı) yüklenmelerin kalp hastalığı, şişmanlık, insüline bağlı olmayan diyabet, yüksek tansiyon ve osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde, ayrıca bel ağrıları,  vücut ağırlığının kontrolü ve organizmanın strese karşı direncini artırmada, önemli rol oynadığı ispatlanmıştır. Araştırmalar göstermiştir ki egzersizini düzenli yapan bireylerde yukarıdaki hastalıklar daha azdır ve ayrıca kansere yakalanma riskleri çok daha enderdir.

Egzersiz; kanser ve AIDS gibi belirli hastalıklarda ek tedavi olarak reçete edilmeye başlanılmıştır. Kanser ve AIDS de bağışıklık sisteminin, hastalıkla doğrudan ilgili olması sebebiyle bilim adamları hastalık gelişimi üzerine etkilerini öğrenebilmek için yüklenmeye bağlı immün cevabı araştırmaktadırlar

Hayatımızda  rol oynayan diyet,   fiziksel aktivite ve psikolojik durumumuz bağışıklık sistemimizi etkileyen    faktörleri oluşturur. Yetersiz beslenme ve uygun besinlerin eksikliği immün sistemi zayıflatabilir. Şayet yaşlı ve yalnız yaşıyor iseniz, yalnız yemek yiyorsanız diyetinizde meyve ve sebzeler dengeli olarak yer almalıdır.

Burada önemli olan sağlıklı yaşam için egzersiz yaparken vücudumuz için gerekli olan proteini, mineralleri ve vitaminleri almamızdır. Bu durum bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlar. 

Egzersiz ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu (ÜSYE)


Ilımlı egzersizde; epidemiyolojik, klinik ve deneysel çalışmaların hepsinde üst solunum yolu enfeksiyonu sıklığının azaldığı gösterilmiştir.  Hafif egzersiz akciğerlerimizi güçlendirir  ve daha bol oksijen almamızı sağlar buda üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı bizi korumaktadır. 

Sedanterde (durağan yaşayanlar) ÜSYE belirli bir düzeyde iken, kronik orta dereceli egzersizde azalır, ağır egzersizde ise çok artar. En azından bu nedenden dolayı egzersiz ve immün sistem önemlidir. Üst solunum yollarından herhangi bir sıkıntı yaşamanız sağlık risklerinin yanında sosyal ve iş hayatınızda aksamlara neden olmaktadır. 

Bundan kaynaklı egzersiz ve sağlıklı beslenme ile kanserden üst solunum yolları enfeksiyonundan uzak genel vücut sağlığınızın normal olduğu  rahat bir yaşam sürebilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dolgun Saçlara Sahip Olmanın İpuçları

Saçlarınızın doğal ve sağlıklı görünmesi için size bir yazı hazırladık yazımızda  öncelikle saç kesiminden ve saç kesim şekillerinden bahs...