22 Temmuz 2017 Cumartesi

Diyet ve Saç Sağlığı


Saç sağlığı hakkında hazırladığımız bu yazımızda sizlere saç dökülmesi , saç dökülme nedenleri, erkeklerde saç dökülmesi ve triodinin saç etkisini aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 
Sağlıksız Diyet Saça Zarar Veriyor
Kilo verme işlemi zor değildir ancak istikrar sorunu insanları daha kolay ve  sağlıksız kilo verme yöntemlerine itmektedir.   Bu yüzden diyet yapılırken mutlaka sağlık ön planda tutulmalı, sağlıksız diyetlerden kaçınılmalıdır. Ayda 3-6 arasında kilo verdiren diyetlerde vücut derhal kıtlık moduna giriyor. Bu kıtlık modunda da ilk önce saçtan malzeme çekiyor.  Bundan kaynaklı yanlış yapılan diyet ve sağlıksız beslenme saçlara zarar veriyor.Erkek ve kadında bakımlı saç güzel ve cinsel yönden de sağlıklı oluşun göstergesi olarak kabul ediliyor. Saç özellikle kadında seconder seks karakteri olarak kabul ediliyor. Kalça ve göğüsten sonra en seksi bölge kadınlarda saç olarak görülüyor. 

Erkek  Saç Dökülmesi 


Erkekte, görevini bitirmiş erkeklik hormonu testesteron vücuttan atılış formu olan DHT (dihidrotestosteron) dediğimiz şekle dönüşünce ciltte biriken DHT saç kökü hücrelerini zayıflatıyor ve saç köklerinin saç üretmesini durduruyor.

Kadınlarda testesteron hormonu olmadığı için kadınlar doğal olarak buna karşı korunuyorlar. Ama saç dökülmesinin sebebi yalnız erkeklik hormonunun fazla olmasıyla ilgili bir durum değildir. Ayrıca 
genetik/kalıtsal faktörler, yanlış beslenme, saç hastalıkları ve saç derisi hastalıkları saç dökülme sebepleri arasındadır. 

Saç Ektirme Yada Saç Nakli


Vücudunuz reddedeceği için başkasından saç nakli yapma ihtimali çok düşüktür.  Saç nakli yapılan alanda küçük kırmızılıklar oluşur.Bu küçük kabuklar operasyondan sonraki günlerde yıkanmaların ardından kepek gibi baştan düşerek iyileşirler. Nakledilen saç teli kökünün uzaması için gereken süre ise 4- 6 aydır. Üç ay sessizlik dönemidir ondan sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar saçlar. Saç ektirme işlemi saç derisinde kızarıklık yaratabilmekte ve saç derisinde acı hissi verebilmektedir. Fakat işlemden kaynaklı bu durum normaldir. Ağrı kesici ilaçlarla durum kontrol altına alınır. 

Saç Dökülmesine Karşı Önlem


Saçlarınızı sağlıklı olması için ve dökülmemesi için ilk önlem sağlıklı diyettir. Ayrıca saçlarınıza elma sirkesi ile bakım yapmanız saçlarınızdaki mikropları uzak tutacak ölü deriyi saç derisinden temizleyecektir. Saçlarınızdaki keratine katkıda bulunmak için saçlarınıza yumurta akı ile saç maskesi yapmalı ve saçlarınızda 20 dakika tuttuktan sonra saçlarınızı yıkamalısınız. Daha sonra nemlendiriciler ve doğal yağlar- badem yağı, zeytin yağı, hardal yağı- ile nemlendirmelisiniz. 

Şiddetli Saç Dökülmesi Nedenleri


Kadınlarda da testesteron üretimi vardır. Daha fazla testesteron bulunan kadınlarda daha fazla DHT olunca kadınların da saçı erkek tipi dökülme meydana gelir. Türkiye’de kadınlarda saç dökülmesinin ardındaki en yoğun sebep triod bozukluklarıdır. Nodülü olanlar özellikle bu riske açıktır.

Triodin Saça Etkisi


Saçların dökülmesinin en önemli nedeni kalıtsal sebeplerdir. Fakat beslenme yetersizliği  ve vitamin ,mineral eksikliği saç dökülmesinde oldukça önemli bir paya sahip . Hanımlar genellikle crash diyeti yapmayı severler. Bu diyetlerde ayda 3-6 arasında kilo verilir ama saçlar da gider bu arada. Enerji alımı bin kalorinin altına düştüğünde, vücut derhal bir kıtlık moduna giriyor.

Bu kıtlık modunda da ilk önce saçtan malzeme çekiyor. Saçlar zayıflıyor ve hızlı bir dökülme dönemine girebiliyor. Bir de vejetaryenlerin protein tüketimi az olduğu için saçlarda keratin azalıyor ve saç dökülmesini daha çok yaşıyorlar.  Saç keratinden oluşur ve  proteini çok sever. Hiç olmazsa B vitamini içerikli tabletler almak lazım.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dolgun Saçlara Sahip Olmanın İpuçları

Saçlarınızın doğal ve sağlıklı görünmesi için size bir yazı hazırladık yazımızda  öncelikle saç kesiminden ve saç kesim şekillerinden bahs...