17 Temmuz 2017 Pazartesi

Bitkisel Beslenme ile Temizlenme


Bitkilerin insan yaşamında ne kadar önemli olduğu tartışmasız bir gerçektir. Bundan kaynaklı size bu yazımızda bitkisel beslenme ile temizlenmeyi aktaracağız. Yazımızın yararlı olmasını umarak iyi okumalar dileriz. 


Bitkisel Beslenme ve Bağırsak Detoksu 


Bitkisel  beslenme genel sağlık açısından oldukça önemlidir.   İnsanların fazlasıyla pişmiş gıda tüketmesi bağırsaklarını zorlamaktadır. Özellikle sindirim sisteminin sağlığı açısından bitkisel gıdaların tüketimi son derece önemlidir. 


Bitkisel Beslenmenin Önemi Bitkisel beslenmeye özen göstermeyen insanların sindirimlerinde sıkıntılar oluşmaktadır.  Sebze suları temizleyici, meyve suları besleyicidir. Bunu asla unutmayalım. En uygun sebze suyu karışımı havuç, ıspanak ve kırmızı pancardır. Bu su kalın bağırsak ve ince bağırsak içindeki kasları ve sinirleri besler, güçlendirir ve yeniler.Eğer bu malzemeler bir arada bulunamazsa her gün sadece havuç suyu veya o mevsimde bulunabilen sebzelerin suları içilebilir. Kalın bağırsağa normal peristaltik hareketini kazandırmak için öğle ve akşam yemek menüsüne yeterli miktarda sebze, meyve, kabuklu bulgur gibi lif bakımından zengin besinler eklemek gerekir. Bu gıdalar aynı zamanda kalın bağırsağın hareket fonksiyonunu yükseltmektedir. Lif yapılı besinler sindirim esnasında gelen safrayı yapılarına alarak emerler.

Emilen safra kalın bağırsak duvarlarını rahatsız ederek peristaltik hareket refleksinin oluşmasını sağlar. Safra lifli besinlerden ayrılmadığı için tam boşaltım olmaktadır. Kalın bağırsağın peristaltik hareketini sağlayan en etkili meyve ve sebzeler; incir, kara erik, üzüm, bütün kuru meyveler, havuç, pancar ve taze lahanadır.  Yenen bitkisel ürünler bağırsaklar içinde hacim kazanır ve buda bağırsağın çalışmasına neden olur. 

Sebze ve meyve dışında kalın bağırsak sindirimine yardımcı olan diğer gıdalar: karpuz, kavun, bal, bitkisel yağ, kara ekmek, kabuklu buğday, kara pirinç ve bütün diğer meyve ve sebze sularıdır. Her gün 300-500 gr. bu meyve ve sebzelerin suları içilmelidir.

Haşlama sebze tüketimi de son derece yararlıdır. Şunu da belirtmek gerekir ki en sağlıklı mutfak bitkisel ürünler ile kaynayan Akdeniz mutfağıdır.  

Gaz oluşumunu önlemenin, reflü, ülser ve diğer mide rahatsızlıklarının çözüm yolu ise taze çiğ lahana suyuna patates suyu katarak içmektir. İlk başlangıçta vücudu alıştırmak için 150 gr. havuç ve 150 gr. lahana suyu, 150 gr. patates birlikte alınır. Bu uygulama 2-3 gün devam ettikten sonra 300 gr. lahana ve patates suyuna geçiş yapılır ve gaz oluşumu, reflü, ülser tamamen ortadan kalkana kadar devam edilir. Lahana suyunun içine tuz katılmamalıdır. Ayrıca gaz oluşumuna karşı  mideye bitkisel yağlar ile masaj yapılabilir bu aynı zaman da şişkinliği de önlemektedir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

Kekik yağı genelde kekiğin ve harici olarak bir yağın kombinasyonu ile elde edilen ve bu sayede  çifte avantaj sağlayan bir yağdır. Bizlerd...