5 Ekim 2017 Perşembe

B5 Vitamini Faydaları


B5 vitamini yaraları hakkında ele aldığımız yazımızda sizlere B5 vitaminin öneminden ve bu önemini kazandıran yararlarından ayrıntılı şekilde bahsedeceğiz. Ayrıca B5 vitamini ile cilt bakımı hakkında da bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 


B5 Vitamini ve YararlarıDiğer adıyla pantetonik asit olan b5 vitamini vücutta depolanmayan ve devamlı alınması gereken bir vitamindir.  Mide bağırsak sisteminin normal çalışmasına yardımcı olan b5 vitamini; kolesterol, D vitamini, kırmızı kan hücreleri ve antikorların üretimi için gereklidir.

Genel olarak kompleks B vitaminleri saç ve cilde yararlıdır ve doğal hallerini korumalarını sağlar. B12, B3 ve B6 vitaminleri saçların parlaklığını koruması, saç dökülmesinin engellenmesi, saç tellerinin kalınlaşması, cildin daha pürüzsüz bir yapıya kavuşması ve kırışıklıkların geciktirilmesi için kritik önem taşımaktadır. Bu vitaminleri içeren kompleks B vitamini almanız saçlar ve cildiniz üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Normal büyüme ve gelişmeyi de destekleyen B5 vitamini yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Birçok vücut materyalinin sentezine yardımcı olur. Böbrek üstü bezinin fonksiyonunu destekler, enerji metabolizmasında görev yapar. Çeşitli böbrek üstü bezi hormonları, steroidler ve kortizonun oluşumunda hayati rol oynadığı için antistres vitamini olarak da tanımlanır.B5 Vitamini Önemi


Doğrudan B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Çünkü B5 vitamini neredeyse tüm besinlerde bulunmaktadır.  Ancak B5 vitamini eksikliğine bağlı olarak, sinir durumları, solunum problemleri, cilt problemleri, artrit, alerji, doğumsal bozukluklar, zihinsel yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozukluğu, kas spazmları, kramplar gibi durumlar oluşabilirken, Yüksek doz B5 vitamini alımında ise gastrointestinal sistem bozuklukları görülür.

B5 Vitamin Faydaları


Pantotenik asitler; parkinson hastalığı, sinir ağrısı, premenstrüel sendrom (PMS), prostat büyümesi, anksiyete anksiyete zihinsel ve fiziksel strese karşı koruma, , konjenital hipotiroidide tiroid tedavisinin yan etkileri azaltmak, yaşlanma belirtilerini azaltmak, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlar için, büyüme geriliği, zona, cilt bozuklukları, böbrek üstü bezinin uyarılması, kronik yorgunluk sendromu, salisilat zehirlenmesi, streptomisin nörotoksisite, baş dönmesi ve yara iyileşmesini için ağızdan alınarak kullanılmaktadır.

B5 Vitamini Cilt Bakımı


Pantoneik asit veya d-panthenol olarak bilinen bu vitamin cilt bakımında oldukça önemlidir. Özellikle ciltteki yaralarda oldukça etkili bir vitamindir ama uzun süreli kullanımı ciltte tüylenmeye neden olabilmektedir.

Bu yüzden daha sık saç bakımında kullanılmaktadır ve  saç dökülmesi, saç uzaması, kirpik bakımı,
kaş bakımında kullanılır. Peeling sonrası cilt bakımında , çatlak bakımı uygulamaları sonrasında cildin yapısını düzenlenmesi için 15 gün sürecek bakımlarda kullanılması daha uygundur. örneğin kimyasal peeling yaptıysanız veya bir yaralanma varsa bunun bakımı için kullanabilirsiniz.

Ancak bunun yanında, Özellikle çok fazla bulaşık yıkama ya da temizlik yapan kadınların ellerinde oluşan çatlamalara karşı kullanılabilen bu vitamin, ciltteki kuruma ve yaralanmaları önleyici özelliktedir. Ayrıca ciltte koruyucu bir bariyer tabaka oluşturur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

Kekik yağı genelde kekiğin ve harici olarak bir yağın kombinasyonu ile elde edilen ve bu sayede  çifte avantaj sağlayan bir yağdır. Bizlerd...