23 Temmuz 2017 Pazar

Alt Karın Kaslarında Zayıflama


Bu yazımızda sizlere alt karın kaslarında meydana gelen zayıflama, bu zayıflamanın belirtilerini  ve tedavisini aktaracağız. İyi okumalar dileriz. Alt Karın Kaslarında Zayıflama
Karnın alt kısmını dolduran organlar (mesane, rahim ve ince bağırsaklar gibi) kas ve bağlardan oluşmuş bir levha halindeki alt karın tabanı tarafından desteklenirler. Bu kaslar aynı zamanda idrar yolunun mesaneden çıktığı yerin kapanmasına da yardımcı olurlar, bunlar doğum, yaşlanma veya kalıtımsal güçsüzlük gibi sebeplerle uzayıp gevşeyebilirler.  Bu gibi durumlarda iç organlarımız yerinden oynayabilmektedir. Bunun sonucu olarak aşağıdaki belirtiler meydana gelir. 
Alt Karın Kaslarında Zayıflama Belirtiler


  • Vajina duvarında bir tümsek meydana gelmektedir. Ve öne eğildiğiniz zaman bir dolgunluk ve rahatsızlık, bazen sırt ağrısı meydana gelmektedir. 
  •  İdrar kaçırma durumu söz konusu olabilmektedir.
  •  İdrar veya dışkı yapmada zorluk yaşanabilir.
  •  Bir şey kaldırdığınız veya uzun süre ayakta durduğunuzda karnınızın alt kısmında bir sıkışma veya basınç hissi.Bazen rahim vajinanın içine sarkar. Çok uçtaki vakalarda rahim boynunun vajina girişinden taştığı görülebilir. Mesane veya idrar yolu (üretra) sarkarsa, vajinanın ön duvarında bir tümsek meydana getirir. Arka duvardaki şişkinlik ince bağırsaklar veya alt rektumun sarktığı anlamına gelir. Böyle bir durumda dışkılamak zorlaşabilir.


Al Karın Kaslarında Zayıflamanın Teşhisi

Vajina tümsekleri alt karın muayenesinde sarkmanın nerede olduğu teşhisini çok kolaylaştırır. Ayrıca idrar yollarında enfeksiyon riski olduğundan kaynaklı idrar testi de yapılır. Hafif sarkmalar özellikle yaşlı kadınlarda çok görülür. Sarkmanın hafif olduğu ve fazla rahatsızlık vermediği durumlarda tedavi için aceleye gerek yoktur. Sağlıklı beslenme ve spor sorununuzu çözecektir.  Ancak mesane veya idrar yolu kaydığında bazen idrar mesanede çok uzun zaman kalır ve bakteri üretmeye çok uygun bir ortam yaratır. Bu durumda idrar yollarında devamlı tekrarlayan enfeksiyonlar olabilir ve ameliyat en iyi çözüm haline gelebilir. Alt rektum bölgesindeki sarkma, yığılma fazla değilse genellikle operasyon gerektirmez..

Alt Karın Kaslarında Zayıflama Tedavisi

Basit egzersizler  tedavi için bazen işe yaramaktadır. Diğer tedaviler arasında sağlıklı bir kilo verme ihtiyacı ve lifli gıdalar ile bağırsakları çalıştırmak vardır. 

Ameliyat

Ameliyat gerekliyse, vajinanın onarılması denilen bir süreçten geçersiniz.  Sarkan organlarınız doktor tarafından kaldırılır. Bazen, son çare olmasına karşın, bir rahim sarkması vakasının ameliyatı sırasında vajinal histerektomi (vajinanın da rahimle birlikte alınması) yapılması da gerekebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

Kekik yağı genelde kekiğin ve harici olarak bir yağın kombinasyonu ile elde edilen ve bu sayede  çifte avantaj sağlayan bir yağdır. Bizlerd...