29 Haziran 2017 Perşembe

Kuzu Göbeği Mantarı


Kuzu Göbeği Mantarı Özellikleri

Şapka

Değişik büyüklüklerde olan şapka kısmı genelde 4-8 cm. yükseklikte ve 4-6 cm. çapındadır. Şekil bakımından kabaca yumurta gibidir; düzensiz, boyuna yönde düzgün bir sıra oluşturmayan, yuvarlak, biraz uzunca veya köşeli olabilen oldukça geniş, derin olmayan oyukları vardır, oyukların kenarı dolambaçlı sırtlarla ağ gibi görünür, çukur kısımları kırmızımsı sarı renkte, damar gibi çıkıntılar daha sarımtırak, bazen pembe veya kırmızılı zeytin rengindedir. Şapkanın dip kısmı sapa dik olarak oturur.

Sap
Boyu 3-6 cm, eni 1-3 cm arasında değişir. Şekli yamuk yanları olsa da silindir şeklinde bir yapıya sahiptir. İçi boştur, fakat düzenli bir boşluk göstermeyip, dibinde daha genişler. Dış kısmı buruşuklu ve uzunluğuna oluklu, yukarı tarafında az olarak kepeklidir. Rengi kirli beyaz, sarımtrak, yaşlanma ile kahverengimsidir. Çok gevrek bir yapıdadır.

Etli Kısım
Mum kıvamında, gevrek ve kırmızımtrak sarı renktedir. Hoş bir tada ve kokuya sahiptir.

Spor İzi
Koyu krem renklidir.Kuzu Göbeği Mantarı Yetişme Yeri ve Zamanı

Toprakta, orman açıklıklarında, yol ve akarsu kenarlarında, bitki örtüsü yanmış arazide ilkbahar mevsiminde ortaya çıkmaktadır. Çam, Akçaağaç, Fındık, Kayın, Dişbudak ve Karağaçların altında tek tek bulunur

Oldukça yararlı olan kuzu göbeği mantarı oldukça yararlıdır. Kuzu göbeği mantarının bazı ülkelerde zengin mutfaklarda en pahalı yemek olarak servis yapıldığını söyleyen uzmanlar, yurdumuzda ilkbahar mevsiminde yetişen kuzu göbeği mantarı ilaç sanayinde kullanılmakta ve birçok hastalığa da iyi gelmektedir.

Kuzu göbeği mantarı  artık herkes tarafından bilinmektedir ve kendine özgün şekli sayesinde diğer mantarlardan kolayca ayırt edilir.  Ülkemizde 20′den fazla türle tanınan Morchella cinsine ait kuzu göbeği mantarı türleri ilkbaharda, kızılçam ormanlarında, orman açıklıklarında, yol ve akarsu kenarlarında, bitki örtüsü yanmış arazilerde yetişmektedir.Kuzu göbeği ya da göbek isimleriyle bilinen bu mantar aynı zamanda toplanarak yurt dışına da ihraç edilmektedir.

Kuzu Göbeği Mantarı Pişirilmesi 


Tavada biraz soğan kızartılır ve ardından mantarlar eklenir. Soğanlarla mantarlar bir süre beraberce pişirilir.Üzerine yumurta ilave edilerek servis edilir.Pişirilen kuzu göbeği mantarı saklanmamalıdır hemen tüketilmelidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Saç Bakımı İçin İpuçları

Uzun veya kısa, düz veya kıvırcık her kadın saçlarını bakımlı olması için çaba göstermektedir. Fakat saç bakımında yapılan genel hataları ...